Zdroj: Shekel

Až půjdete k urnám, a přimlouvám se, jděte, uvědomte si o čem se v těchto volbách volí.

Filosofie komunálních voleb je taková, že v zastupitelstvu mají být konkrétní lidé, o kterých vím co prosazují. To, že kandidují za nějakou stranu, je pro mě jen vodítkem, jakou životní filosofii zastávají.

Na tom je postaven i systém voleb. Pro jednoduchost, mějme 10 budoucích míst v zastupitelstvu. Na mně, jako na voliči je, abych zaškrtal 10 kandidátů napříč kandidátkami jednotlivých stran. Nic mi nebrání, abych udělal 9 křížků u jmen na kandidátce své oblíbené strany a desátý křížek dal konkrétnímu jednotlivci od konkurence, kterého znám a kterého si vážím.

Po sečtení všech hlasů bude v zastupitelstvu deset kandidátů s nejvyšším počtem hlasů. A je jedno z jaké budou strany. Na nějaké 5% klauzule se zde nehraje.

Volič je ale pohodlný a proto má možnost dát jednoduše jeden velký křížek jedné straně. Tím pádem dá svých deset hlasů všem kandidátům této strany. Bohužel takto hlasuje asi 90% voličů a je to škoda a špatně.

Mohu dát hlasy taky třeba jen pěti kandidátům, když mi ostatní nevyhovují. Ale těch zbylých pět hlasů pak propadne. Mohu to kombinovat, tedy velký křížek pro nějakou stranu a pár malých křížků kandidátům jiných stran. Ale to je celkem zbytečné a složité.

Ale co nemohu – a to je právě ten rozdíl proti parlamentním volbám – nemohu posunovat kroužkováním kandidáty nahoru. Pokud nejsem spokojen s kandidátem v čele kandidátky, tak jediná možnost je dát devět malých křížků kandidátům pod ním a ten desátý buď nechat propadnout, nebo dát někomu z úplně jiné kandidátky. Pravděpodobnost, že ale takto posunu někoho nahoru je hodně malá. Toto vypadá trochu nedemokraticky a asi to i je. Kandidáti na posledních místech kandidátek dělají v podstatě jen kompars, protože žádná strana nebude nikde mít 100% hlasů, kromě výjimek na malých vesnicích.

Takže má přímluva. Určitě k volbám jděte. Kdo nevolí, nemá v budoucnu morální právo cokoliv kritizovat. Neškrtejte jak stádo pouze velký křížek u jedné strany, která je vám sympatická. Dejte konkrétní počet křížků (podle počtu členů místního zastupitelstva) konkrétním lidem. Zamyslete se, jestli někoho znáte. A když nikoho neznáte budiž vám vodítkem jeho povolání, ale i věk. Někdo chce mladé progresivní lidi, jiný dá radši na zkušenost starších.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Nadáváme na banky vždy oprávněně?

2 Komentářů

 1. 12.10.2010 – 4 Heshvan 5771 v 21:32 — Odpovědět

  Mluvíme si z duše :o))

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  13.10.2010 – 5 Heshvan 5771 v 04:29 — Odpovědět

  :-)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Lieberman: Izrael nebude jako Československo obětované Hitlerovi

Další článek

Studentské půjčky