Zdroj: Archiv

Mnoho z nich konvertovalo ke křesťanství a k islámu, ale na židovské kořeny nezapomínají.

Řeč je o Lembech, kmeni obývajícím jižní část Afriky. Podle pověsti odešli jejich předkové po zničení Chrámu z Judeje do Jemenu. Odtamtud pak pokračovali dále přes Etiopii a Tanzánii až do míst, kde se dnes rozkládá Zimbabwe a Jihoafrická republika.

Lembští mrtví jsou ukládáni hlavou k severu, na jejich hrobech se nacházejí Davidovy hvězdy. Zvířata určená k jídlu jsou rituálně vykrvována. Lembové nejedí vepřové, dodržují oddělování masa a mléčných výrobků a ještě před několika desetiletími prý bylo neslýchané, že by příslušníci jejich kmene vstoupili do manželství s někým “z vnějšku”.  Obřízka chlapců se ale, zřejmě pod vlivem zvyklostí okolních etnik, během staletí posunula ze sedmého dne po narození na sedmý až desátý rok věku. Jako jazyk modlitby užívají směsici hebrejštiny a arabštiny.

Sedmdesátitisícový národ si své kulturní zvláštnsti zachova jen díky řadě omezení: pro ženy bylo nemožné provdat se za muže z jiného etnika a muž, který se oženil s “cizí” ženou, je z kmene vyloučen, pokud se jeho maželka odmítne přistěhovat a žít podle tradic Lembů. Ze svého rodičovského domu si taková nevěsta nesmí přinést žádné vybavení z původní rodiny.

Mýtů o ztracených izraelských kmenech je celá řada a pověsti Lembů byly považovány za jeden z nich. V 90. letech však testy DNA ukázaly, že více než polovina Y-chromozomů u lembských mužů je semitského původu, a další pátrání přineslo poznatek, že jsou příbuzní s klanem Kohanim.

Po tomto zjištění zamířila skupina vědců do Jemenu, aby potvrdila nebo vyvrátila i zbytek pověsti. Původní předpoklad o tom, že mytické město Senna z lembských pověstí by mohlo být dnešní hlavní město Sana´a, byl brzy opraven. Senna, která má stejné jméno i dnes, leží nedaleko Sana´a a někteří jeho obyvatelé nosí dosud stejná příjmení jako Lembové – např. Sulimani.

Lembové se dnes znovu učí hebrejsky, studují Tóru a jejich náčelníci chtějí být rabíny. Na judaismus nezanevřeli ani ti, kdo přijali jinou víru. : “Křesťanství je moje náboženství a judaismus je moje kultura,” řekl pro BBC lembský pastor a člen parlamentu Perez Hamandishe.

Autorka: Karíma Sadio

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Washingtonská zastavení nad islámem

Další článek

Úvěrování firmy zdarma s 0% úrokem. U Skylinku ale vynucené!