Zdroj: atsnotes.com

Český druhý pilíř přilákal méně lidí, než byl nejpesimističtější odhad penzijních společností. V Maďarsku byl druhý pilíř defacto znárodněn. Na Slovensku, i přes výraznou snahu státu stále žije. Zato v Polsku se vláda (označující se jako pravicová) rozhodla zaříznout svůj druhý pilíř, který má velkou zásluhu na oživení polského akciového trhu a polské ekonomiky. Výstižnější ukázku jak prosperita země je vyměněna za vidinu koryta pro politiky, byste jen stěží hledali.

Co se vlastně v Polsku stalo? Polská vláda plánuje z fondů druhého pilíře (OFE) vzít zpět všechny státní dluhopisy, které tvoří asi 51 % portfolia OFE a tyto dluhopisy dále zrušit. Navíc by měla být zrušena povinnost vkládat prostředky do druhého pilíře a do budoucna by se mělo jednat již o dobrovolný vstup. A aby toho nebylo málo, lidé, kterým zbývá deset let do důchodu, tak musí automaticky z druhého pilíře přejít do prvního. Zastánci státního paternalismu jásají, že se prostředky vrátí opět do lůna státu. Nicméně jde spíše o zaříznutí slepice, která snáší, když ne zlatá, tak určitě cenná vajíčka.

Penzijní fondy dokázaly, díky vysokým příspěvkům, akumulovat značné prostředky. Jejich zásluhou získala varšavská burza první místo, pokud jde o tržní kapitalizaci, v rámci střední Evropy (překonala i vídeňskou burzu). Ze skomírající burzy se tak stalo místo, kde si firmy začaly chodit pro peníze, takže došlo jak k rozvoji burzy, tak celého polského hospodářství.

Proč to všechno? Vždyť to nijak nedává smysl. Bližší pohled ale mnohé odkryje. Jedním z důvodů je zadlužení Polska. V Polsku totiž platí maximální limit, jehož může dluh dosahovat v poměru k HDP. Pokud je tento limit překročen, musí být stopnuta řada výdajů. Zásluhou zestátnění dluhopisů klesne státní dluh asi o 5 miliard zlotých.  Tusk si tak vytvoří prostor pro sociální dárečky před volbami.  Tak se pravicový politik určitě nechová.

I když kromě státních paternalistů jásají i další kritici trojpíliřového systému. Měli by se ti mít spíše na pozoru. Polská vláda si uměle sníží zadlužení tím, že zabaví investice fondům z druhého pilíře. Maďaři šli ještě dále a rovnou zabavili všechny prostředky z fondů druhého pilíře. A to proto, aby zalepili státní dluh. Vypadá to, že politici se v rámci odvrácení krachu státu a snížení jeho zadlužení neštítí opravdu ničeho. Dnes likvidují druhý pilíř. Kde je psáno, že zítra si nevyšlápnou na držitele zlata či jiných investičních nástrojů a pod záminkou státní stabilizace ukradnou prostředky lidem. Pak je sice populisticky rozhází za sociální benefity a ukáží se, jak jsou dobří. Nicméně příjemci těchto sociálních benefitů jsou do značné míry jiná skupina lidí, než ti kterým budou jejich peníze ukradeny pro blaho státu.

Autor: Šimon Finemon

7 Komentářů

 1. 23.9.2013 – 19 Tishri 5774 v 22:56 — Odpovědět

  bs*d Hmmmm, a nesvědčí to jen o totální inkredibilitě těch, kdo druhý pilíř u nás prosazovali? A navíc mi (protože jsem ekonomický nedovzdělanec) naprosto uniká, v čem je druhý pilíř u nás dobrý a chráněný proti tomu, čím argumentuje tento článek. Když se bude znárodňovat, tak paušálně, když se bude tunelovat, tak především jen u osvědčených tunelářů tj. ODS-ky a TOP-ky, jejichž koryfejové do dvojky teatrálně vstoupili jenom proto, aby ji tím snáze pohřbili… Díky za vysvětlení. Nejprve v českých poměrech a pak zase celoevropsky, protože tolik zase vnímám, že vše souvisí se vším.

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 05:45 — Odpovědět

  Druhý pilíř je dobrý na to, že lidi nutí ukládat si na stáří více peněz. Státní důchody prostě budou jednou almužna, ať si dnes ČSSD a spol. tvrdí co chtějí. Bohužel není řečeno u toho A ono pověstné B. A to B je takové, že bohužel prostředky v tom fondu nejsou proti státu nijak chráněny, jak právě praví článek. A tunelovat ten fond Achabe nejde, to zase tvrdí jenom levičáci. U těchto fondů je ze zákona oddělen majetek fondu a majetek správcovské společnosti. Takže když ta společnost zkrachuje, majetku fondu by se to nedotklo, pouze by jeho správu převzal někdo jiný. Já bych dodal ještě ono pověstné C. Druhý pilíř měl u nás být povinný, při dodržení toho B, tedy nedotknutelnosti majetku fondu zestrany státu, což mělo být garantováno zákonem. Povinnost druhého pilíře koneckonců prosazoval i náš současný premier, než zase otočil aby získal současné koryto. Nic z toho není a proto se do toho u nás nikdo nehrne. A já těm lidem rozumím. Škoda. Kvůli levicové propagandě bude zase jednou hůř.

  0
  0
 3. Erich
  24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 13:36 — Odpovědět

  Ad 2. Tomáši vysvětlete mi jednu prostou věc – na konci všeho toho snažení chcete mít stát dlužný – vydávající státní dluhopisy či stát bez dluhů, tudíž takový co si nemusí půjčovat, tudíž nic nevydává?

  Takže abychom nevyžrali stát a nepřivedli ho do krachu jeho dalším zadlužováním, budeme si spořit do fondů, jejichž výnosy budou závislé právě na těch státních zadluženkách??? To je samo o sobě úsměvné.

  0
  0
 4. 24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 15:20 — Odpovědět

  bs*d

  Vida další otázka, další téma – jsem zvědav, kam se posuneme. Těším se. Díky všem kdo vedou dialog

  0
  0
 5. Erich
  24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 16:14 — Odpovědět

  Ad Kam že to vše spěje?

  Dnes na Idnes článek o nemocnicích: http://zpravy.idnes.cz/dluhy-nemocnic-01j-/domaci.aspx?c=A130923_215321_domaci_brm

  V článku návrh řešení: Scénář, o němž se začíná potichu mluvit už v několika krajích, počítá s tím, že úřady by nemocnice na určitou dobu pronajaly do správy zájemců, například zdravotnických řetězců.

  Rozhodně na víc let, než je jedno volební období – ideálně pět šest let – s tím, že pak by zájemce mohl nemocnici odkoupit. Nevzbudilo by to velké emoce, protože lidé by si zvykli, že nemocnice v cizí péči nezanikla a vlastně se nic moc nezměnilo. Díky tomu by později nebyly demonstrace proti kraji za to, že se zbavuje špitálu. A pokud ano, tak v době, kdy by se už skutečně nemocnice prodávala a za to by nesli zodpovědnost naši následovníci,” popsal návrh pod podmínkou anonymity jeden z krajských politiků.

  Možná se scénář naplní i bez zásahu politiků. “Pohledávky zadlužených nemocnic totiž skupují firmy, které pak takto mohou nemocnice ovládat,” upozornila ředitelka Asociace nemocnic Jaroslava Kunová.

  Jeden ze čtenářů již má jasno a asi je i šťastný ze zjevené mu pravdy:

  Ideálně to udělali v Moravsko-slezkém kraji,kde oranžnovo-rudí dali krajské nemocnice,když už nevěděli co s těma dluhama, do dlouhodobého pronájmu Agelu, kterývypráskal politicky dosazené vedení a dosadil manažery ze soukromého sektoru. A najednou to funguje, nemocnice (dříve ztrátová) tvoří zisk, investují do rozvoje (Třineckánemocnice má několik nových špičkových pracovišť atd.). Takže soudruzi, nevymlouvejtese na Hegera a PRIVATIZUJTE! Jediný důvod, proč se tomu kraje brání je ten, že si z nemocnic dělají penězovody a trafiky pro své neschopné přidžtašky.

  Další zase kveruluje:

  Státem (kraji) vlastněné nemocnice bankrotují a soukromé prosperují. V případě těch prvních to není POUZE neschopnost ale úmysl: levněji to pak někdo nakoupí.

  Ovšem k tomuto,redaktory Idnes dnes tak lehce pořešenému problémku patří 5 let starý článek, jdoucí přeci jenom více do hloubky.

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=3335

  Docela se začínám bát.

  0
  0
 6. Tomáš Flaška
  24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 16:51 — Odpovědět

  Ad 3. Erichu, já nevím přesně jak to v tom Polsku proběhlo. Ale pokud stát stáhl dluhopisy a v podstatě je vykoupil, tak ten fond získal místo nich peníze, které mohl investovat jinak a vše je OK. Ale ten stát asi ty dluhopisy jen stáhl, bez náhrady a je zle. Ještě horší to bylo v Maďarsku, kde lidem v podstatě položili nůž na krk: buď odejdeš ze soukromého prosperujícího fondu do státního, nebo ti to jednoduše zabavíme. Hrůza.

  Ad 5. Zdravotnictví je díra bezedná a pořád bude dokud nenastane následující:

  1. Každý doktor, sestřička, laborant bude nějak finančně zainteresován na výkonu a úsporách.
  2. Nebudou se doktoři vymlouvat, že nemohou ztrácet čas vypisováním elektronickcýh neschopenek. Tak na co pak mají sestry????
  3. Bude zde skutečně konkurence zdravotních pojišťoven, které budou tlačit na doktory.
  4. Jako pojištěnec budu moci tlačit na pojišťovnu ať u mého doktora sjedná pořádek, nebo že odejdu k pojišťovně jiné.
  5. Bude zde tlak pojišťoven na pojištěnce, aby měli zdravý životní styl (např. pojistné bonusy a malusy).
  6. Budou zde zdravotnická zařízení, která si budou konkurovat (pak se nebudeme bát, že nám dají jen tu nejlevnější léčbu) a nebudou zde “spádové” nemocnice a ordinace.

  Dokud se toto vše nenaplní, tak se do zdravotnictví vždy naleje pár miliard, které se zase promrhají naprosto neefektivně, protože nikdo nemá zájem na hospodárnosti. Ani pacient, ani zdravotník. A za pár let bude nastavená ruka znova.

  0
  0
 7. Erich
  24.9.2013 – 20 Tishri 5774 v 19:17 — Odpovědět

  Ad 6. Tomáši s tím za bodem ad 3 souhlasím ač tomu principielně vůbec nehovím, napadlo mne to, ale taky jsem to nedohledal.

  Ale k těm dalším bodům 1. až 6. Mnohé z těch konkurenčních a náklady šetřících principů jsou dlouhodobě uplatňovány například v supermarketech s potravinami. No a ty výsledky známe.

  K bodu 4. Ono to může dopadnout i takto: Váš doktor bude zaměstnancem Vaší zdravotní pojišťovny a ta bude vlastníkem všech zdravotních zařízení ve vašem městě. A jiná pojišťovna ke které půjdete bude vlastněna těmi samými filantropy, jako ta první, druhá třetí až xtá.

  K bodu 5. Tak o tom vůbec nepochybuji. Já být styčným důstojníkem Vaší zdravotní pojišťovny, pídil bych se po Vašich neuvážených, zdraví škodících aktivitách. Mezi tyto bych zařadil například stresující debaty s Erichy. Za černé puntíky pro Vás, by mne můj zaměstnavatel náležitě finančne ocenil viz. bod 1.

  Dost legrace, dávám sem odkaz na SICKO. Nelze tvrdit, že je to kdovíjak přesný popis reality, ale za shlédnutí a zamyšlení jistě stojí:

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Džihád srdcem

Další článek

Projevy a paradoxy islamofobie po česku