Zdroj: Archiv

Ve Španělské synagoze v centru Prahy se dnes promítal němý sovětský film z roku 1925 Židovské štěstí.

Promítání tohoto filmu v nevšední atmosféře je součástí cyklu Cinegoga. Ten začal loni americkým snímkem Hladová srdce z roku 1922. Na podzim roku 2011 je naplánováno uvedení filmu Nový Babylon z roku 1929, k němuž napsal původní hudbu Dmitrij Šostakovič a nově ji nastudoval Orchestr Berg.

Režisérem letošního snímku je Alexandr Granovsky. Film je natočen na motivy povídek židovského spisovatele Šoloma Alejchema a hudbu k němu napsal a zahrál Miloš Orson Štědroň.

“Film je zajímavý nejen doslova snovým, surreálným příběhem, ale také tím, že se v něm objevuje řada hvězd někdejšího moskevského Státního židovského divadla v čele s legendárním Solomonem Michoelsem a Moisejem Goldblatem,“ uvedla v tiskové zprávě dramaturgyně projektu Michaela Sidenberg. Ta zároveň pracuje jako kurátorka uměleckých sbírek Židovského muzea.

Hlavním hrdinou filmu je Menachem Mendl (Salomon Michoels), který se snaží přes všechny strázně židovského života v carském Rusku zavést dobrý obchod. Díky jeho vytrvalosti a sklonu k živým snům postupně dosáhne úspěchu.

Židovské štěstí je jediný Granovského film natočený v sovětské produkci. Zároveň je jeho jediným němým snímkem. V té době totiž vznikaly hry především pro divadlo. To bylo o pár let později prohlášeno za zbraň pracující třídy. Autoři se pak museli potýkat s cenzurou a s požadavky naplňování nového kulturně-politického programu.

V rámci projektu Cinegoga se budou postupně uvádět reprízy pražských představení v zajímavých synagogách v někdejších židovských centrech ve střední Evropě.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ešte stále zabúdam na to, že zomieram

Další článek

Důchody a sociální pojištění, jak to vlastně je?