Zdroj: Flash90

Norský ministr zahraničí Borge Brende varoval před stupňujícím se napětím mezi Izraelem a Palestinou a dodal, že Izrael má povinnost ustoupit od odvetných akcí. Izrael také označil jako „okupační moc“.

„Události z posledních dnů nám ukazují, jak rychle se může současná napjatá situace vymknout kontrole. Naléhám na obě strany ke zklidnění této situace.“ prohlásil Brende, „Izrael má povinnost – jakožto silnější strana – ukázat ústup a zajistit, aby už nebyly ztraceny žádné další životy.“

„Od chvíle, kdy byli uneseni a zavražděni Izraelští studenti, se situace mezi Izraelem a Palestinou dramaticky změnila. Izraelské bezpečnostní složky provedli vojenskou akci na území Západního Břehu. Asi 10 Palestinců bylo zabito, několik stovek jich bylo zadrženo a bylo zničeno několik budov.“ pokračoval Brende.

„Únos a vražda Palestinského chlapce situaci ještě zhoršilo. Palestinci z Gazy začali palbu na jih Izraele a Izrael odpověděl několika nálety na Gazu. Zásadně odmítám jakékoliv násilí na civilistech. Raketové útoky z Gazy a nálety Izraele musí okamžitě přestat. Je zásadní dopadnout vrahy Izraelských studentů a Palestinského chlapce a postavit je před řádný soud jednotlivých zemí a soudit je dle jejich práva. Vzhledem k mezinárodním zákonům má Izrael jakožto okupační moc výjimečnou zodpovědnost.“ Řekl také.

Brende to pronesl poté, co Hamas ignoroval 48 hodinové ultimátum k ukončení raketové palby na Izrael, který následně provedl letecký útok na Gazu.

Mezitím se v Jeruzalému během pohřbu mrtvého Palestinského chlapce strhly potyčky mezi místními Araby a Izraelskou policií, když Arabové začali napadat okolní Židy a obviňovat je z chlapcovy smrti. Palestina prohlásila, že mladíka upálili zaživa Židovští extrémisté.

Tato informace byla dnes v poledne potvrzena a zadrženo bylo 6 osob.

Zprávu přinesl deník Arutz Sheva

30 Komentářů

 1. Refael
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 01:03 — Odpovědět

  Vážený pane ministře,
  vůbec nám nemusíte radit, co máme dělat,sami víme mnohem více než vy, jak máme postupovat.
  Předpokládám, že váš názor jednostranně ustoupit od akcí proti Hamásu v době ostřelování desítkami raket Grad jižního Izraele jeho silami sám berete jako vtip.
  Nemusíme vám říkat, že podobný krok v blízkovýchodním prostředí znamená v očích jeho protivníků jen slabost, kterou protistrana okamžitě využije k dalším a ještě zákeřnějším útokům. To, že se zalíbíme vám nám zde, v Izraeli nijak nepomůže.

  A vaše starosti o tom, aby byli vrazi 15let.arabského chlapce odsouzeni nechejte laskavě na nás. My si svoje vrahy umíme odsoudit na rozdíl od Palestinců, kteří mají své vrahy Izraelců za hrdiny.
  To je jako kdybychom radili vám, jak odsuzovat souzené.

  0
  1
 2. Karel79
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 07:09 — Odpovědět

  Myslím, že autor článku měl zmatení mysli, když vymýšlel nadpis. Nikoli Norská žádá, ale Eurohujerský ministr Borege Brende žádá, jsa tlačen Norskou sovětskou socialistickou komunitou.

  0
  0
 3. Refael
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 07:19 — Odpovědět

  Pokus zmineny Borge Brende je oficialnim ministrem zahranici, tak mluvi v zahran.otazkach za Norsko jako stat.

  0
  0
 4. Karel79
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 09:20 — Odpovědět

  Pane Rafaeli, de iure máte pravdu, de facto je pravda jinde.

  0
  0
 5. Erich
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 10:12 — Odpovědět

  Ad 2. Karle text a nadpis vymyslel, mám za to že Elad Benari a to proto, aby u čtenářů spustil pavlovův reflex – pak už bývá jedno, jaké informace v textu čtenář dostane. Titiž dobře utvářený čtenář přemýšlí dle titulku. Norský ministr hovoří o okupační síle. Pokud máš pocit, že izraelští vojáci jsou tam od toho, aby rozdávali Palestincům mávátka, tak napiš nějaký ostrý dopis norské vládě.

  http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/182531

  A zde by nám Refael mohl přeložit text z jednoho náhrobku:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Baruch_Goldstein_tomb.jpg

  0
  0
 6. Erich
  7.7.2014 – 9 Tammuz 5774 v 11:32 — Odpovědět

  Refaeli, ale přes to mé porýpávání se mi velmi libí Váš komentář ke zmlácení bratrance upáleného kluka viz. Eretz. Pořád chci věřit, že mnohé z konfliktů mezi lidmi jsou hroceny často jejich pocitem, že druhá strana se nechová férově, že se lidem neměří stejným metrem. Možná by stačilo strašně málo.

  0
  0
 7. Refael
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 03:59 — Odpovědět

  Erich:
  Mate pravdu s tim nahrobkem, ale znate nejake misto v Izraeli i jinde, kde je neco pojmenovano po B.Goldteinovi?
  Znate jedineho(!) izr.politika, ktery vziva jeho jmenem k utokum ci ciste jenom k propagaci?
  Znate nekoho v Izraeli, kdo po jeho teror.utoku v r.1994 v Hebronu rozdaval cukrovinky?

  Cin B.Goldsteina byl excesem, ktery nesmi byt zapomenut, ale na 2.stranu ani zneuzivan k protiizr.demagogii.
  Je az kosmicky rozdil mezi nami(Izraelci) a palestinskymi Araby, kteri verejne oslavuji vrahy Izraelcu, dostavaji dozivotni renty, jejich podobizny zdobi kazda “slusna” palest.namesti, skoly atd..

  Vim, ze operujete i s tim, ze i my(Izraelci) nejsme 100% cisti a mate naprostou pravdu, ale ukazovat i nase excesy(jednou za cas) a defacto srovnavat s temi arabskymi kazdodennimi, je naprosto nefer.
  Nemuzete za kazdou cenu srovnavat nesrovnatelne.

  0
  0
 8. Refael
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 04:04 — Odpovědět

  A poslanec Tibi(ktereho si vcelku jinak vazim) za arab.stranu Balak, ktery pro mezin.media rekl pri ukazovani zmlacene tvare toho arab.hocha, ze takto vypada izr.demokracie, me naprosto vytocila.

  To je jako kdybych to same rekl v Cechach po zmlaceni me malickosti treba skinheadem, ze takto vypada ceska demokracie.
  HNUS.

  0
  0
 9. Karel79
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 05:59 — Odpovědět

  Pane Rafaeli, diskutovat s Erichem nemá cenu. Má zažité demagogické pro-muslimské kontrukce vždy svým klouzavým způsobem uhne mimo smysl debaty.

  0
  0
 10. Erich
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 07:51 — Odpovědět

  Refaeli když někdo hovoří o Amalekitských či tak nějak, tuším o co jde.

  0
  0
 11. Erich
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 09:00 — Odpovědět

  Refaeli to čím by se měla vyznačovat židovská logika, co je patrné právě z židovské vtipů je využívání různých, pro nás možná absurdních vazeb, neortodoxních pohledů tedy i srovnání, která ostatní prostě nenapadnou. To by mělo společnosti dávat určitý náskok. Jenže zase – bude to asi obecnější charakter malých pronásledovaných národů, které ke svému přežití mohou použít pouze svůj intelekt.

  Pro názornost jeden vtip z hlubin webu, který se mi líbí, přestože by se dál brát jako antižidovský a antičeský zárověň (prostě náš), to podle toho kdo jej stvořil – pro svou logiku je ovšem jedinečný:

  Pan Roubíček má na obchodě se zeleninou nápis přes celý výklad – brambory Židům neprodáváme. Přijde za ním rozčilený Poláček a říká “Josef, ty jsi se snad zbláznil”. Já? A viděl jsi ty brambory?

  A zobecnění – někdy si prostě nejde nevšimnout právě těch nedeklamovaných cílů, ke kterým se přes všechny ty veřejné proklamace daný subjekt – společnost cíleně řítí. Prostě někdy by měl člověk dokázat odfiltrovat kouřovou clonu.

  0
  0
 12. dada
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 09:05 — Odpovědět

  ad 8.
  Rafaeli, to je přece rozdíl, jestli Vás zmlátí skinhead nebo policajt, ne? Video jsem viděla, hnus to je. Třeba to ten poslanec myslel jen jako zděšení, kam to ta naše demokracie dopracovala (možná i pokud se takové excesy množí?)… nevím, pořád mi připadá větší hnus to jednání “ochránců zákona” než takové možná přepjaté prohlášení.

  Já jsem třeba na stránkách našich islamobijců četla tolik nechutných komentářů na adresu toho zmláceného kluka, že by mě fakt zajímalo, jak je to v Izraeli, jestli je tam takový přístup v myšlení lidí opravdu jen okrajovou záležitostí, a nebo je to docela vážný problém?

  Třeba by mě taky zajímalo, jaký vliv na utváření různých takových nenávistných postojů má komunita, ze které vyšli ti pravděpodobní vrazi upáleného chlapce, jestli to byl opravdu jen takový exces, hochům ruplo v bedně, a nebo měli kde nasávat… případně co izraelská vláda dělá s takovými nebezpečnými komunitami?

  nechci nijak jak říkáte srovnávat nesrovnatelné, jen mě to zajímá, neberte to jako nějaké rýpání

  0
  0
 13. Refael
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 11:53 — Odpovědět

  dada:

  Uznávám, že zrovna skinhead nebyl nejlepší příklad. Ale i v případě policisty bych těžko mohl “dokazovat” měřítko demokracie v Čechách.
  V každé demokracii se můžou najít policisté, co si myslí, že jsou nad zákonem.
  Horší je, pokud by dostali k brutálnímu útoku rozkaz, což v případě demokratického režimu nebývá narozdíl od represivních režimů.
  Souhlasím s vámi, že ten brutální útok byl hnus.
  Na 2.stranu právě izrael.policisté jsou drtivou většinou naprostí profíci, kteří i přes vše, co zažili při pohledu na např.roztrhaná těla obětí(a že jich nebylo málo) sebevražedných atentátů apod. chladnou hlavu. I když tu a tam se příklad najde.

  0
  0
 14. dada
  8.7.2014 – 10 Tammuz 5774 v 15:23 — Odpovědět

  Rafaeli, já jen že dovedu pochopit toho poslance (kterého, jak říkáte, si jinak vážíte), protože v takové situaci (bratrance toho kluka zaživa upálí a policie ho ještě takto surově domlátí) je těžké při pohledu na takový zásah udržet úplně chladnou hlavu… nemuselo to být myšlené jako zpochybnění izraelské demokracie, u nás se toho taky na náš způsob demokracie nanadává… jestli je jinak ten politik rozumný, nenechala bych se takovým prohlášením asi moc vytočit, možná to měl být jen vztyčený prst.

  Ale – jestli Vás to moc nezdržuje – mohl byste odpovědět i na ten zbytek (přece jen to vidíte v Izraeli všechno zblízka)?

  0
  0
 15. Refael
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 02:57 — Odpovědět

  dada:

  Myslim, ze tento clanek odpovida na nase dotazy:

  http://eretz.cz/2014/07/vrchni-rabini-izraele-odsoudili-vrazdu-mladeho-araba-rabi-levanon-zada-pro-vrahy-trest-smrti/

  Ovsem jsou zidovske skupiny, ktere nejsou nijak vazany na rabiny a pracuji “po svem”. Mel jsem cest videt o nich na izr.Channel 2 reportaz cca pred mesicem.

  Jinak tezke je odpovedet detailne na vas posledni dotaz, pokud se primo nepohybuji v techto kruzich.
  Rabini obecne odsuzuji takove ciny, ale je mozne, ze par jedincu(rabinu) ma jiny nazor.

  Izr.policie utvorila nekolik specialnich jednotek na vyhledavani radik.skupin typu “Tag Machir” a dokonce pouziva bezpilotnich letadel na monitorovani jejich aktivit.

  0
  0
 16. dada
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 08:56 — Odpovědět

  Rafael:

  Díky za odkaz, taky jsem už článek četla, ale nedá se říct, že by zrovna odpovídal na můj dotaz. Spíš mě zajímala nálada mezi lidem, než co oficiálně prohlásí nějací představitelé (výroky našich potentátů mnohdy vzbuzují spíš všeobecný odpor, než by nějak korespondovaly s tím, jak to národ nebo aspoň jeho velká část vnímá). Jak říkám, narazila jsem u islamobijců na vcelku odporné reakce na adresu toho policisty zmláceného mladíka (ve smyslu: škoda rány, která padne vedle, nejlíp, kdyby ta zvěř úplně zmizela ze světa), a tak mě zajímalo, jestli podobný přístup není v Izraeli problém, případně jak velký.

  Ale když už jsme u těch oficiálních vyjádření rabínů: to Levanonovo prohlášení mi nepřipadá úplně šťastné, nemyslím, že je rozumné požadovat trest smrti s odkazem na halachu, podle mě je v takové situaci nejdůležitější trvat na tom, aby byli ti kluci spravedlivě odsouzeni podle izraelského práva a nemotat do toho náboženské představy, jak by mělo být v procesu postupováno. Takové volání po rozsudku smrti ve mně vzbuzuje nedobré asociace na procesy, kdy právo šlo kvůli komunistické ideologii do háje, a myslím, že rozumný duchovní by se měl v tomto směru zdržovat podobných návodných provolání, i když jde o odsouzení zjevných vrahů. Vždyť ještě ani nebylo uzavřeno vyšetřování, údajně jsou v té skupině nezletilí hoši, takové volání po jejich zabití mi nepřipadá zrovna rozumné, zvlášť jestli vyrůstali v prostředí, které jim náboženskou nenávistí vymývalo mozek, k tomu všemu se musí při procesu přihlížet.
  Ale je dobře, že izraelská policie tyto nebezpečné skupiny alespoň monitoruje, jak píšete. Pokud tedy existuje kvůli nim i speciální jednotka, asi to problém docela bude.

  Ještě k tomu právu: nepochopila jsem, proč v případě únosu a vraždy tří izraelských mladíků byl (a tady šlo o oficiální příkaz, ne žádný exces ze strany nepovedených služebníků zákona) vyhozen do luftu dům údajných únosců. Co toto je jako za postup? To teď stát nařídí vyhodit do luftu i baráky těch šesti izraelských kluků?

  0
  0
 17. Refael
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 13:49 — Odpovědět

  dada:

  Zacnu od konce:

  tento “zvyk” ze strany Izraele je z dob, kdy rodiny palest.sebevrazednych atentatniku dostavali od Hamasu i dalsich teror.skupin tucne finan. “odmeny” a tyto rodiny pote si zily na palest.pomery dost dobre.
  Byla to snaha techto teror.skupin prilakat a motivovat lidi ke vstupu do sebevr.komand a rodiny nezridka nutily mlade cleny techto rodin k pripojeni, ze musi myslet hlavne na rodinu.
  Vite arabske i zidovske rodiny drzi pospolu mnohonasobne silneji nez treba typicky evropske.
  Izrael demolicemi tech domu, patricim rodinam sebevr.atentatniku(nejen jich), snazil cast jejich motivace snizit s nasledkem toho zmensit pocet techto utoku nebot financni “odmeny” zpravidla nepokryly koupe ci dokonce stavby novych domu pro tyto rodiny.
  Podle izr.statistiky se po zacatku aplikovani boreni domu skutecne snizil pocet sebevr.utoku o procenta. Nezni to moc, ale pri prumernem poctu 15-20 mrtvych na 1 takovy utok jsou to desitky neroztrhanych lidi.
  Dnes uz to Izrael temer neprovadi. Co vim, tak po letech pred par dny.

  U nas v Izraeli neexistuji organizace, ktere by finacovali zivobyti pro rodiny techto gauneru, tak bezpecn.sily nemuseji bourat byty.

  Pisete, ze mate problem trestu smrti podle Halachy. Naopak u tech gauneru, co jsou pobozni, je to asi ta nejlepsi “hasbarah”- vysvetleni, jak je demotivovat k podobnym cinum. Pokud vysoci rabini toto prohlasi, kazdy verici bude vedet, ze jde proti Halase a to je pro silne verici, kteri Judaismem ziji, ta nejpadnejsi odpoved.
  I kdyby je nekdo indoktrinoval, tak to z tech mladiku ani v nejmesim nesnizuje jejich vinu a krev na rukach. Podle mne se proste utrhlli ze retezu a jednali na vlastni pest.

  Na diskuzich pod clankem o zmlaceni mladika na izr.serveru Mako take pisi ti, co to schvaluji, ale i odpurci.

  Po zverejneni o vrazdach 3 izr.mladiku nekolik izr.vojaku zverejnilo na FB sve fotky s automat.puskou v ruce a na tele ci papiru napis “Pomsta”.
  Ihned to zacala resit izr.vojen.policie a nahle fotky zmizeli a uz se nove neukazuji.

  0
  0
 18. dada
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 16:42 — Odpovědět

  Díky za osvětlení, Rafaeli.

  Jen ještě k tomu rabínskému prohlášení: nehrozí pak, že jdou takoví věřící vykonávat “Boží vůli” sami, pokud třeba soudy nejednají podle nich dostatečně podle halachy? Jestli pak třeba nepůjde někdo z takových poslušných věřících “vyvrhnout takového mladíka ze svého středu”, když mu soud sám neurčí trest smrti. Jinak že rabíni ten čin striktně odsoudí, to je samozřejmě moc dobře.
  Abyste pochopil: já jsem se nepozastavovala nad samotným trestem smrti podle halachy, ale nad tím, aby se duchovní autorita nějak snažila ovlivňovat normální právní postup (byť jenom nějakým veřejným doporučováním), protože vím, že pro věřící má mnohdy takové slovo větší váhu než cokoli jiného.

  0
  0
 19. Tomas
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 19:21 — Odpovědět

  Jo a Norsko by se nechalo vesele bombardovat teroristy, možná by celý svět měl odstoupit od akcí proti terorismu ne?

  0
  0
 20. Refael
  9.7.2014 – 11 Tammuz 5774 v 23:46 — Odpovědět

  dada:

  Omlouvám se, ale nepochopil jsem, co máte na mysli větou:

  …”vyvrhnout takového mladíka ze svého středu”…

  To myslíte zabít?
  Pokud ano, tak by to bylo snad poprvé od založení Státu Izrael. Skutečně neznám případ, kdy nábožensky založený Žid zabil jiného náboženského Žida ať už z jakéhokoliv motivu

  0
  0
 21. dada
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 08:31 — Odpovědět

  Rafael:
  Ano, přesně to jsem myslela, to je to, co cituje Levanon: odstraňte zlo ze svého středu – tam jde o trest smrti, o zabití (ukamenování) závažného přestupníka Tóry, podívejte se do 17.kap. 5.Mojžíšovy.

  V těch ultraortodoxních židovských skupinách neexistuje něco jako “vraždy ze cti”?

  Ale to je jedno, třeba takový Jigal Amir (http://cs.wikipedia.org/wiki/Jigal_Amir), ten si taky myslel, že jedná podle halachy, a vykonal takovou popravu, nevím, jak dalece byl Jicchak Rabin věřícím židem.
  Mimochodem, je pravda, že má tento vrah mezi osadníky řadu sympatizantů, že se dokonce ve vězení oženil a má syna? To by trochu odporovalo tomu, co jste psal, že v Izraeli žádná taková podpora fanatikům neexistuje…

  0
  0
 22. Erich
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 08:40 — Odpovědět

  Dado Refael má pravdu, ale ta praxe je mnohem mnohem širší. Ty zuřivé palestincké demonstrace mají častokrát původ právě v totální frustraci způsobené Caterpillrary DR9

  Pokud chcete vědět více pak při hledání “praxe bourani palestinskych domu” uspějete.

  0
  0
 23. Refael
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 10:42 — Odpovědět

  Jigal Amir se skutečně oženil s nějakou Ukrajinkou a má s ní dítě. V tom máte pravdu.
  Také z toho byl pořádný skandál.

  Problém je v trestním právu, které je v takových to případech nejspíš děravé a Amir toho jenom využil.
  Má i sympatizanty, o tom žádná. Ale žádná organizace na podporu takových to vrahů není. Sympatizanti J.Amira mu sehnali(netuším jak) tu s prominutím krávu. Ale jednali jako soukromé osoby nikoliv organizace.
  J.Amir zavraždil J.Rabina z důvodů, že podle něj zaprodával půdu Palestincům bez ohledu na důsledky. V jistém slova smyslu můžete mít pravdu, že to může být v tomto konkrétním případě něco na způsob vraždy “ze cti”. Ale obecně vraždy ze cti jak je známe z muslim.prostředí, v židovském právu neexistuje a nemají místo.

  J.Rabin nebyl nábožensky založený.
  Taky v r.1979(?) padla jeho vláda, když zbrusu nové stíhačky F-15A poprvé dorazili do Izraele se zpožděním defacto v pátek navečer už v době Šabatu.

  0
  0
 24. dada
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 12:22 — Odpovědět

  ad Rafael: myslíte tedy, že takové prohlášení rabína nemůže mít vliv a ještě posílit odhodlání lidí podobně založených jako je J.Amir a jeho sympatizanti? Nemyslím teď tento konkrétní případ vrahů upáleného chlapce, těm by takoví třeba ještě tleskali, ale obecně odhodlání vzít naplňování “Boží vůle” podle tohoto přikázání Tóry do svých rukou, nečekat na nějaký světský soudní proces.
  Jinak – mám to chápat tak, že tito sympatizanti se nijak nesdružují, je to jen pár nějakých osamocených pošuků, co mu projevují podporu, nebo má podporu v určitých komunitách, které se tím ale oficiálně nechlubí, nevytváří kvůli tomu speciální organizace?

  ad Erich: no zdráhám se uvěřit tomu, co na mě z vyhledávače vypadlo, že si snad ti lidi mají i platit 1000 dolarů za to, že jim armáda dům zdemoluje.
  Jestli někdo takto hodlal připravit živnou půdu pro pěstování sebevražedných atentátníků, myslím, že zvolil docela dobrý způsob. Ale snad to je jen nějaký kec na internetu?

  0
  0
 25. Erich
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 13:18 — Odpovědět

  Ad 24. Ne tady bych byl opravdu velice opatrný, spíš bych čerpal z izraelských zdrojů. Ale jde o to, že se k demolicím přistupuje i čistě z “administrativních důvodů” které nemají s terorizmem nic společného. A vlastně toto začali praktikovat již Britové

  Tady zbořeno z důvodů udávaných Refaelem:

  http://www.btselem.org/razing/statistics

  tady třeba kvůli chybějícícmu stavebnímu povolení či jiným příčinám ve West Banku:

  http://www.btselem.org/planning_and_building/statistics

  Ale jednotlivá léta v lokalitách spolu s důvody se dají srovnat, aby jste si udělala obraz o tom, jak reálné je to co jste našla.

  0
  0
 26. Refael
  10.7.2014 – 12 Tammuz 5774 v 13:26 — Odpovědět

  dada:

  Pokud takovy sympatizanti jsou v kolektivu, jeste to z nich nedela organizaci, spise maxim.fanklub.
  Jestli ma J.Amir podporu a kdyz ano, jakou presne podporu vam nemohu rici. Nepohybuji se mezi nimi. Jak pisete, urcite to nerikaji nahlas nebot vedi, jaky skandal by z toho vypukl a s nim i nejspis vysetrovani.

  0
  0
 27. dada
  11.7.2014 – 13 Tammuz 5774 v 08:29 — Odpovědět

  Rafaeli, to je určitě moc dobře, že si Izrael takto hlídá, co kdo veřejně vyřvává do světa, je to dost důležitá brzda (která asi na opačné straně chybí), nicméně – není to podobné jak u nás s “romskou otázkou”? Podle oficiálního korektního řečnění politiků by se dalo těžko usuzovat na docela dost rozšířené protiromské nálady mezi lidem… často je to oficiální poněkud odtržené od života, jde o to, s čím se běžně setkávají normální lidi, co je pak bude ovlivňovat v jejich jednání…

  Jak píše Erich – třeba takové bourání baráků musí asi zasáhnout mnoho lidí docela nespravedlivě, a pak ten pocit křivdy a bezmoci zákonitě ponese své ovoce, aby to nebylo spíš přilévání oleje do ohně… Sleduje třeba někdo osudy těch lidí, kteří se ocitnou na dlažbě, jaký je další jejich vývoj, zda je to skutečně nějak umravnilo? Podle mě to, že se v dané chvíli na nic nezmůžou, ještě neznamená, že v nich nedoutná touha po pomstě ještě větší než kdy před tím, navíc bych tipovala, že takové zacházení udělá nové nepřátele i z mnohých umírněnějších, protože už je to i pro ně přes čáru… a pak asi skutečně stačí, aby někdo s těma prachama a zbraněma přišel, a co z toho může povstat?
  Mimochodem dnes jsem narazila na článek, který popisuje praxi z Iráku – že ti sebevražední atentátníci ani nemusí jednat zas tak dobrovolně, ale s kudlou u krku, teroristé si vytipují rodinu a hrozí jejím zničením, pokud to dotyčný nevykoná. Takže finanční motivace nebyla tím hlavním, přestože tu také byla, šlo hlavně o strach o holé přežití aspoň zbytku rodiny. Nehrozí tady taky něco podobného?

  http://www.novinky.cz/komentare/341828-komentar-jak-utoci-teroriste-martin-koller.html

  0
  0
 28. dada
  14.7.2014 – 16 Tammuz 5774 v 15:21 — Odpovědět

  Rafaeli, Vy jste psal, že v Izraeli neexistují organizace, které by podporovaly rodiny takových gaunerů (vrahů). Teď mi ale řekněte, co si myslíte o tom projevu Ayelet Shaked na facebooku, který vraždě toho arabského kluka vlastně těsně předcházel? Takové výzvy přímo z vládnoucí strany Vám nepřipadají úplně mimo a nebezpečné?

  http://electronicintifada.net/blogs/ali-abunimah/israeli-lawmakers-call-genocide-palestinians-gets-thousands-facebook-likes

  0
  0
 29. Erich
  14.7.2014 – 16 Tammuz 5774 v 16:52 — Odpovědět

  Ad 28. Není to nic ojedinělého, ta spirála násilí je neustále něčím přiživována. Tak třeba toto se stalo 15.5.2014

  http://www.armadninoviny.cz/idf-zastrelila-dva-neozbrojene-palestinske-mladiky.html

  0
  0
 30. dada
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 09:32 — Odpovědět

  Tady jsem našla informace o nějaké studii, která je tedy v naprostém rozporu s tím, co říká Rafael, autorka údajně Izraelka, tak nevím:

  http://www.palestinskyklub.cz/userfiles/Izraelsk%C3%A1%20studie.pdf

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael zaútočil na cíle v Pásmu Gazy

Další článek

S kým (čím) bojuje IVČRN?