Zdroj: Shekel

Když bombardování odpalovacích ramp ze vzduchu agresi Hamásu proti svrchovanému izraelskému území nezastavilo, spustil Izrael dlouho odkládanou pozemní invazi. Proti pravidelné, uniformované izraelské armádě však stojí protivník zcela jiného zrna, různotvará soldateska v nejroztodivnějších hábitech, v kuklách, případně i v uniformách – pro lepší maskování ovšem izraelských. Skrývá se v děrách, tunelech, mešitách, školách, nemocnicích, v davu civilistů, a spoléhá na to, že na civilisty – na rozdíl od teroristů – Izrael nezaútočí. Přesto počet civilních obětí v Gaze roste – a zřejmě bude stoupat i nadále. Dny beztrestného napadání židovského státu zpoza „civilního buku“ neodvratně končí, paradigma dlouholetého konfliktu se totiž právě zásluhou Hamásu proměnilo v jeho neprospěch.

Napříště každá raketa odpálená a každý projektil vystřelený ze školy, nemocnice, mešity nebo obytného domu dělá z těchto objektů legitimní cíl odvetného úderu, ať se uvnitř nachází kdokoliv. Použije-li Hamás k dopravě ozbrojenců, zbraní či munice ambulanci, učinil rovněž ze všech sanitek legitimní terč. Žádná armáda na světě nebude každou jednotlivou sanitku nejdříve zkoumat, co vlastně převáží, neboť to ani není proveditelné. Jakmile Hamás civilní objekty a vozidla zneužil k bojovým účelům, smazal tím jejich chráněný statut a nemůže očekávat jejich rozlišování ani od izraelské armády. Vypočítávat pak, o kolik počet „civilních obětí“ převyšuje počet zabitých teroristů, je čistě propagandistický tah k očernění Izraele, protože ty civilisty zahubil izraelskými zbraněmi vlastně Hamás. Jeden z obyvatelů Gazy to ostatně nepokrytě přiznal: „Zabíjí nás Hamás, ne Izraelci, ale to se tady nikdo neodváží vyslovit nahlas.“

Ve středu jsem tady prezentoval grafiku gazanského sídliště Šedžaja, znázorňující promíšení civilní zástavby s raketovými dílnami, skladišti a odpališti, jak je při pozemní operaci našla izraelská armáda. Co asi myslíte, že musí s podobným nálezem udělat každý velitel takové operace, který má všech pět pohromadě?

Ano – smutné, ale nevyhnutelné. Jinak by odtud v budoucnu létaly rakety na izraelské území stejně jako doposud. A ty si, jak ví každý, také nevybíraly mezi vojákem a civilistou.

Komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová při zahájení jednání Rady OSN pro lidská práva ve středu v Ženevě prohlásila, že „Izrael se možná dopustil v Gaze válečných zločinů demolicemi domů a zabíjením dětí“. Ano, ve válkách se bourají domy (trosky jako zde nahoře můžete vidět i ve Sderotu, Ašdodu, Aškelonu a dalších izraelských městech) a bohužel umírají i děti. Ty izraelské méně, protože několikrát za den utíkají do krytu, palestinské více, protože i když jsou Palestinci předem včas varováni, aby kritickou oblast opustili, Hamás jim to nedovolí. Hamásu na civilních obětech nezáleží – naopak, každý mrtvý jim v boji o světové veřejné mínění získává body, a čím je jich více, tím pro Hamás lépe. To Izrael dobře ví, a i z toho důvodu se tak snaží civilní oběti minimalizovat, úplně vyhnout se jim však nemůže. Ledaže by si dál nechal nečinně padat na hlavu palestinské rakety, jak si to asi jeho kritikové představují. Každého takového mravokárce „izraelského násilí“ bych nechal povinně bydlet aspoň měsíc v některém z ostřelovaných měst, aby si dosyta užil těch palestinských kratochvílí. Moc bych se divil, kdyby už za pár týdnů nespustil povyk, proč už s tím proboha izraelská vláda konečně něco neudělá.

A pro ty, kdo by snad ještě pochybovali, že Hamás skutečně praktikuje zločinnou strategii lidských štítů, ocitujme zde na závěr prohlášení Fazi Hammáda, hamásovského člena Palestinské legislativní rady:
„Pro palestinský lid se smrt stala průmyslem, v němž vynikají ženy a vůbec všichni lidé žijící v této zemi, starci, mudžahedíni i děti. Proto také vytvořili živé štíty z žen, dětí, starců a mudžahedínů, aby vzdorovali sionistické bombardovací mašinérii. Vzkazují tím sionistickému nepříteli: My toužíme po smrti tak, jako vy po životě.“

Pavel Mareš
Zdroj: neviditelnypes.cz

11 Komentářů

 1. Erich
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 09:54 — Odpovědět

  Je to strašná věc, udělat opravdu tragickou chybu, která stojí mnoho životů. Je horší dělat tuto chybu znovu a znovu. Čtyři operace v Gaze, obrovské množství izraelských a palestinských srdcí, která přestala tlouci a končíme vždycky úplně stejně. Jediná věc, která se mění, je že Izrael je stále méně snášenlivý vůči kritice. Během této operace je jasné, že pravice ztratila trpělivost ve všech věcech týkající se svobody slova. Během posledních čtrnácti dnů jsme byli svědky toho, jak pravičáci bijí levičáky holemi, viděli jsme výhrůžky na facebooku, kde se slibuje, že levičáci budou posláni do plynových komor, a nadávky každému, jehož názor brání armádě zvítězit. Ukazuje se, že tato krvavá cesta, po které kráčíme od vojenské operace k vojenské operaci, není tak cyklická, jak jsme si kdysi mysleli. Tato cesta není kruh, je to klesající spirála, která vede k tomu nejhoršímu, což, bohužel, budeme mít to neštěstí zažít.

  Etgar Keret, http://www.blisty.cz/art/74068.html

  0
  0
 2. Refael
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 11:08 — Odpovědět

  Opravdu blisty je ten neobjektivnější zpravodajský server

  0
  0
 3. Refael
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 11:10 — Odpovědět

  Opravdu blisty je ten neobjektivnější zpravodajský server, něco jako Haló Noviny

  0
  0
 4. dada
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 12:12 — Odpovědět

  ad 2., 3.
  a to má být jako názor Etgara Kereta prašivej jen kvůli tomu, že ho publikuje server, kterej vám nevoní?

  0
  0
 5. Erich
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 17:17 — Odpovědět

  Ne, skutečnost je taková, že nejde o blisty ale o nevítaný názor.

  Na Neviditelném Psu, jeden ze čtenářů, který by s Refaelem dozajista vřele souhlasil, navrhoval takto uvažující lidi jako je Etgar Keret “znovu-obřezat”, někde pod krkem.

  Uznávám a nerozporuji, že pro takovéto čtenáře je tamní ideolog, pan Mareš jistě úžasným zdrojem informací, které jim potvrzují správnost jejich pohledu na svět a povzbuzují je v jejich konání.

  0
  0
 6. Refael
  28.7.2014 – 1 Av 5774 v 05:46 — Odpovědět

  Blisty mi vadí jako ultralevicový plátek, který s Brity nemá absolutně nic společného kromě jména.
  Snaží se tím navodit dojem, že pokud dají do názvu slovo “Britské”, budou to lidé vnímat jako něco seriózního.

  Nemám s těmito listy problém jenom kvůli Izraeli, ale celkově.
  Používají rétoriku typickou pro užitečné idioty ze západní Evropy během studené války, kteří VŽDY stáli na straně tehdejšího sovětského bloku. Kvůli tomu i V.Havel nemohl nikdy jim přijít na jméno a ani se mu nedivím.

  0
  0
 7. Erich
  28.7.2014 – 1 Av 5774 v 08:45 — Odpovědět

  Refaeli a jakou souvislost má toto vše s názorem Etgara Kereta?

  Žádnou že, jen je třeba položit kouřovou clonu, odvést pozornost, zdiskreditovat, když ne autora alespoň médium.

  Víte, já čtu pravidelně nejenom Neviditelného Psa ale i publikace z velvyslanectví neexistujícího státu neexistujícího národa, takže o typické rétorice, pevnému přimykání se ku někomu či něčemu, o politicky jedině správných postojich, tak o tom všem mám dnes již jakés takés povědomí právě i z té druhé strany.

  A jen technická – s termínem “užiteční idioti” je třeba zacházet opatrně.
  Za prvé někdo by to mohl vzít osobně. Za druhé je to prý původně bolševický manýr bolševika největšího no a za třetí – nikdy nemůžete předem tušit, co se třeba v nejbližších dnech provalí tiskem.

  0
  0
 8. Refael
  28.7.2014 – 1 Av 5774 v 13:12 — Odpovědět

  Teď k samotnému článku:

  mrzí mne že někteří pravic.radikálové zneužívají veřejné naštvanosti lidí, ovšem tzv.”mírový aktivisté” dávají vinu za každou cenu POUZE IZRAELI, nikoliv i druhé straně. Lidé to pak vnímají jako pouhou podporu palest.teroristům, přesně jako to dělali užiteční idioti zejména v tehdejším SRN, protestovali proti amer.jaderným raketám Pershing, ovšem že na nejen na SRN mířili sovět.rakety, které notabene Rusové instalovali jako první, to jim absolutně nevadili. V tom principiálně není v myšlení obou příkladů rozdíl a právě tom je ten problém.
  Pokuď by tito izr.”mírový aktivisté” kritizovali i například hnutí Hamás za jejich činnosti, většině Izraelcům by pak kritika vlády tolik nevadila, kromě radikálů samozřejmě.
  Proto jím to mám i osobně za zlé, že např.vraždu arab.chlapce odsoudili(což já absolutně taky), ale na ty 3 izr.chlapce nějak “zapomněli”. B-hužel to není jejich první a asi určitě ne poslední případ.

  Ovšem 1 izr.herečka to “schytala” nevinně, když odsoudila vraždu toho palest.chlapce a novinář pak napsal, že řekla i že se stydí být Izraelcem, což nebyla prý pravda. Od té doby jí chodili až nenávistné komentáře zejména na sociálních sítích.
  Pak se jí několik lidí omluvilo po objasnění, ale samozřejmě už bylo příliš pozdě.

  0
  0
 9. Erich
  28.7.2014 – 1 Av 5774 v 15:31 — Odpovědět

  Refaeli částečný souhlas, ale v něčem se hluboce mýlíte. Moje zem byla již od roku 1958 ohrožena přímým jaderným úderem – Vy by jste to jistě neváhal označit za holokaust.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Redstone#PGM_11_Redstone

  Protože rakety s jadernou hlavicí a s doletem cca 320 km jinam než na NDR a pak Čechy a Moravu prostě nemířily.

  A teď si představte, jak takto reálně ohroženému Izraelci vykládáte, že demonstrace Íránců proti jejich raketojadernému programu je demonstrace užitečných idiotů.

  Nevím, kde jste v té době byl, ale nám tu šlo a to ne díky ajatolláhům, jak by se asi někdo mohl domnívat, ale díky lidem jako byl třebas Herman Kahn, doslova o život.

  Since the 1950s, RAND research has helped inform United States policy decisions on a wide variety of issues, including the space race, the U.S.-Soviet nuclear arms confrontation, the creation of the Great Society social welfare programs, the digital revolution, and national health care. Its most visible contribution may be the doctrine of nuclear deterrence by mutually assured destruction (MAD), developed under the guidance of then-Defense Secretary Robert McNamara and based upon their work with game theory. Chief strategist Herman Kahn also posited the idea of a “winnable” nuclear exchange in his 1960 book On Thermonuclear War. This led to Kahn being one of the models for the titular character of the film Dr. Strangelove.

  Proč mi chcete tvrdit, že americké jaderné rakety jsou pro mne přínosem, když já byl po dlouhá léta jejich terčem?

  0
  0
 10. Refael
  29.7.2014 – 2 Av 5774 v 05:08 — Odpovědět

  Amer.jaderné rakety byly přínosem pro celou Západní Evropu jako reakci, ale západní intelektuálové si nejspíš to samé podle jejich sloganů na transparentech mysleli o těch raketách ruských.
  Vy si myslíte, že celá Západní Evropa nebyla terčem ruských raket krátkého i středního doletu? Proč je tedy vůbec Rusové instalovali ve střední Evropě? Tehdy Rusové je ve střední Evropě(i v ČSSR byly hlavice) instalovali jako PRVNÍ. N.A.T.O se rozhoupalo až po půl roce po prvních instalacích v Polsku i ČSSR. Zda-li i v Maďarsku si jistý nejsem.

  0
  0
 11. Erich
  29.7.2014 – 2 Av 5774 v 12:04 — Odpovědět

  Ad 10. Refaeli asi to tak úplně přesně nebude. Prvé a možná i reálně poslední komplet dostrojené rakety byly v NDR snad v r. 1959. U nás se udává, že hlavice se měly objevit v Hranicích na Mor. někdy po r.1983. Jinak nosiče a sklady zde byly již dříve, ale pořád je to až po Redstonech.

  Navíc možná právě ta existence ruských raket s dlouhým doletem zchladila některé americké generály v jejich nápadech na rozdrceni bolševika. To chtěli realizovat bombardováním ruských měst, pomocí jaderných pum nesených pod křídly “mírotvůrců B-36″, pak b-52. V Jugoslávii, než se stačili rozkmotřit, trénovali navigaci v evropských podmínkách – která měla sloužit k útoku na Bulharsko.

  http://www.praguecoldwar.cz/rakety.htm

  Refaeli konkrétně zde jste nadřadil strach západní Evropy z ohrožení nad mým vlastním realným ohrožením jadernou smrští, nad existencí Prahy, nad existencí československých měst a městeček, nad existencí mého domova. A to uděláte poté, co zkritizujete aktivisty za to, že dávají vinu pouze a jen jedné straně. Proč?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael 25.7.2014

Další článek

Dnešek v historii