Zdroj: lidovky.cz

Poslední dobou se mluví o propadu cen ropy na světových trzích. Napadlo mě zjistit největší vývozce a největší dovozce ropy a jednak podle hodnoty (v USD) a jednak podle hmoty (tuny). Propočet jsem provedl z dat WTO Comtrade za rok 2013.

V grafu 1 je 20 největších exportérů ropy + ČR podle podílu na celkovém exportu v USD a v grafu 2 ro samé, ale podle podílu v t. Celý svět = 100%. Největším exportérem je Saudská Arábie, kdy má podíl na USD 26,79% a na tunách 26,38%. Vyšší podíl na USD znamená, že Saudská Arábie prodává za vyšší než průměrnou cenu. Jistě zde hraje roli kvalita ropy, ale ta v databázi není. Prvních pět států má podíl 64% a prvních 10 států 82%. Trh z hlediska exportujících států je velmi koncentrovaný. Podíl na celosvětovém exportu má ČR 0,002%. Z hlediska pořadí je ČR v hodnotě na 50. místě z hlediska hmoty na 49. místě.

Největší importéři jsou v grafu 3 (podíl na hodnotě) a grafu 4 (podíl na hmotě). Největším importérem ropy jsou USA. I trh importérů je velmi koncentrovaný. Pět největších importérů má podíl okolo 55% a deset největších přes 70%. Opět je trh velmi koncentrovaný.  Zajímavé je 7. místo Izraele ve hmotě, když zaujímá v hodnotě až 25. místo. Nevíme zda tento nesoulad je záměr nebo chyba v datech. Podíl na celosvětovém exportu má ČR okolo 0,35%. Z hlediska pořadí je ČR v hodnotě na 32. místě z hlediska hmoty na 33. místě.

V porovnání exportu a importu jsou zajímavé země, kde obě položky jsou vysoké, jako např. Holandsko. Přes Holandsko teče prodej ropy z volného trhu.

Autor: Natan

Zdroj: Shekel.cz
Zdroj: Shekel.cz
Zdroj: Shekel.cz
Zdroj: Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Od Black Friday do Chadventu

Další článek

Izraelský voják zavraždil palestinského ministra!