Zdroj: westernjournalism.com

Je to smutné, ale posledních asi 20 let nám ukazuje, že to platí. Člověku musí být těch lidí líto, ale bohužel není jiné cesty, než je opravdu nechat žrát hlínu.

Po prohrané studené válce litovalo Rusko nejen ztrátu svých satelitů, ale dokonce i svazových republik bývalého Sovětského svazu. Studenou válku Sovětský svaz prohrál z důvodu, že na to prostě hospodářsky neměl. Systém nestavící na soukromém podnikání a volné hospodářské soutěži prostě dlouhodobě neobstojí, to nám již dějiny ukázaly mnohokrát.

Pokorně, a věřím, že proti vůli velké většiny vůdčích elit, se následník Rusko snažilo budovat nějaké demokratické struktury a vybudovat i, byť slabé, tak přeci jen základy tržního hospodářství. Bohužel dlouhodobá degenerace národa provedená po dobu mnoha desetiletí komunistickou ideologií a výchovou vedla k tomu, že to prostě nejde. Lidé mají zažrané pod kůží, že to za ně někdo rozhodne a provede. Potřebují vedení a bohužel potřebují i pocit silné nadřazenosti. To už pak nemá daleko k nacionalismu, který zase stále potřebuje vnějšího nepřítele.

Demokratický svět se snažil stále podávat pomocnou ruku, ať už po stránce hospodářské, tak dokonce i vojenské. A Rusko hospodářsky rostlo. A tady se ukázal být ten kámen úrazu.

HDP na hlavu překonal již i Polsko, Baltské země a šlapal na paty nejslabším členům původních států EU. Každý rozumný člověk si řekl hurá a přál jim to. A tak jakmile se trochu otřepali z hospodářské devastace doby socialismu, začali zase vystrkovat růžky. Rusko si vyzkoušelo zabrání části Podněstří, Osetie a Abcházie a demokratický svět kromě pár slov bububu neudělal nic. Rusko uspořádalo nejdražší olympiádu všech dob v Soči. Rusko bylo na vrcholu. Tak to zkusilo znovu na Krymu a pak dále na východě Ukrajiny. Naštěstí už bylo dost rozumných politiků v demokratickém světě, kteří dokázali říci A DOST! Ale lavina byla spuštěna.

A tak jsme se doslechli z úst kremelských vůdců, že ruské tanky by klidně mohly být za dva dny ve Varšavě, nebo že z Pobaltí nezbude nic, či zdůrazňování, aby nikdo nezapomněl, že Rusko je jaderná velmoc. Hospodářské sankce byl vysmívány a bylo vidět, jak se Rusko nenápadně připravuje a už se těší na zimu, až bude moci říci té zbývající Evropě ohledně dodávek plynu: A DOST! Z těch prohlášení už dopředu mezi řádky čišelo to natěšení, až to konečně provedou.

Jenže ti mizerní Arabové srazili ceny ropy na dlouhodobá minima. Ruská ekonomika, která je schopna vyrobit tak maximálně posměch budící Lady, a je bytostně a pouhopouze závislá na vývozu ropy a plynu, byla najednou na dně. A tak mrazy udeřily, plyn do Evropy teče a jsem přesvědčen o tom, že ruští politici jen skřípou zuby nad beznadějí a nemohoucností, že ty kohouty prostě zavřít nemohou. Zbavili by se tak toho jediného a asi už posledního příjmu peněz, který jim ještě zbývá. No a i rétorika trochu vychladla. A tak se ukazuje ta smutná pravda z titulku mého článku, že jen hospodářsky slabé Rusko, je bezpečné Rusko a je kooperující Rusko. Jakmile se postaví hospodářsky na nohy, bude zase řinčet vším možným do svého okolí. Nikdo rozumný si to nepřeje, každý by přál Rusku svobodu a blahobyt, ale Rusko samo dělá vše proti tomu. Svou možnost v posledních dvaceti letech vůbec nevyužilo.

Evropa to naštěstí začíná chápat. Uvědomuje si zranitelnost na dodávkách energie z Ruska. Německo je vůdčí velmocí v oblasti obnovitelných zdrojů, Litva má hotový terminál na dovoz zkapalněného plynu, který postačí pro celé Pobaltí a dokonce i Finsko, v rezervě máme stále břidlicové plyny.

Rusko si to uvědomuje a tak s velkou pompou uzavřelo smlouvu o dodávkách plynu s Čínou. Dokonce označovanou jako “smlouva století”. Jenže čínští komunisté se s Ruskem nemazlí. To není naivní a demokratická Evropa a USA, které se snažili Rusku pomáhat a demokraticky i ekonomicky ho správně směrovat. Čínští soudruzi jsou si vědomi své hospodářské převahy a totální průmyslové zaostalosti Ruska. Rusko berou jen jako nějakou další rozvojovou zem a dívají se na něj skutečně skrz prsty. Bohužel ale jenom tomu Rusové rozumí, jakýkoliv náznak dobré vůle berou jenom jako slabost nepřítele (pojem partner neznají). Prezident Putin v Číně div nelezl po kolenou, aby k tomu podpisu došlo. A tak ona “smlouva století” o dodávkách plynu obsahuje například i článek o tom, že cena plynu bude vždy odvozena od ceny ropy. Momentálně by ani nezaplatila výstavbu toho plynovodu. A už vůbec Čínu nezavazuje k nějakým povinným odběrům.

Ono to směřuje k jednomu. Nakonec Rusové přijdou na to, že už ani nemají peníze na těžební infrastrukturu a začnou ty vrty na Sibiři Číňanům prodávat na stojato, ať si tam tu infrastrukturu vystaví sami. Čínské firmy budou potřebovat zázemí a začnou si dlouhodobě pronajímat obrovské pozemky pro svou činnost, počítám na 99 let s opcí k pozdějšímu odkupu. Vzniknou tak nejdříve technické, pak průmyslové a nakonec celé aglomerační zóny. A nakonec bude prostě Sibiř rozprodána Číně a ti nebudou potřebovat ani jeden výstřel. Ostatně podobný obchod už Rusové jednou provedli, když prodali Aljašku Američanům.

Já bych si moc přál, abych se ve svých vizích mýlil. Aby Rusko bylo demokratickou, vzkvétající zemí, zapojenou rovnocenně do mezinárodních struktur. Nejlépe člen NATO, případně i EU. Ale zatím vidím, že samo Rusko dělá vše pro to, aby to bylo zcela jinak.  A události a rétorika ruských vůdců posledních měsíců ukazují, že asi fakt bude pro všechny lepší chudé a rozprodané Rusko.

Autor: Tomáš Flaška

8 Komentářů

 1. Ari
  4.1.2015 – 13 Tevet 5775 v 17:52 — Odpovědět

  Kliknul bych na “To se mi líbí” – rozbor dnešní reality je velmi přesný. Nelíbí se mi to však zároveň. Ne kvůli Rusku, ale z principu. Zoufalí lidé dělají často zoufalé věci… Zoufalec s jaderným arzenálem je velmi nebezpečný, mohl by dojít k závěru, že co nemá, to by si mohl sám vzít. Nemusí nakonec uspět, ale následky mohou být pro celý svět stejně katastrofální, jako kdyby jen lokálně uspěl… Situace Ruska nemá dlouhodobě dobré řešení, z Ruska se nikdy nestane další německý mopslík na americkém vodítku – ani když ho srazíte do bahna, to nás radši spíš do toho bahna nakonec vezme všechny s sebou… A s Číňany bych zas tolik při krocení Ruska nepočítal, i pro ně může být také levnější to, co si mohou vzít, než to, co by si mohli od Rusů koupit či pronajmout; mají i jinde kde brát než třeba na Sibiři a nezbrojí jen tak ze zvyku, ostatně jednou by mohli s těmi svými novými kvéry zaklepat i u svých dlužníků ze Západu, zvláště u těch, kteří ztrácejí schopnost opravdu jim něco kdy splatit…

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  4.1.2015 – 13 Tevet 5775 v 18:19 — Odpovědět

  Ari: ale to co píšete je vlastně jinými slovy řečeno ustupovat Rusům, nebo nás všechny zničí. Tak to začalo s Hitlerem. Ale to je dnes trochu jinak, když jsou jaderné zbraně (ale tenkrát měli lidé zase zkušenosti s 1. sv. válkou a také velký strach). Ale co je lepší? Zda ruská světovláda (protože ti se jen tak nezastaví), nebo totální zničení, je dle mě skoro spíše už filosofická, nebo náboženská otázka.

  0
  0
 3. astorc
  4.1.2015 – 13 Tevet 5775 v 20:18 — Odpovědět

  pro tomáš flaška
  nevím jak to máte vy, pane, v mém slovníku zcela chybí výrazy..ustupovat,
  poraženecký, vítězit, urážka, nepřijatelný atd.
  zkuste být několik týdnů zcela závilý na obratu z obchodu. z vlastího snažení, smlouvání, spolupráce. tam jsou jen slova děkuji, je to možné, není to možné, poradím se s partnerem.

  0
  0
 4. Ari
  4.1.2015 – 13 Tevet 5775 v 20:29 — Odpovědět

  Tomáši, nemyslím, že se má Rusku ustupovat :-( já jen popisuji další možnosti a celkem smutně říkám, že nevidím východisko. Nástup Hitlera byl logickým dopadem hloupě nastavených závěrů mírové konference ve Versailles a celkového rozkladu vnitřní politiky Výmarské republiky, tomu prvnímu bylo možné předejít, to druhé by pak vůbec nemuselo nastat, kdyby se tomu prvnímu předešlo. Mentalita Rusů není shodná s mentalitou Němců, Němci jsou jako strom, přehlední jasní, dlouho stojí pevně, krize je může zlomit nebo je vyvrátit i s kořeny; Rusové jsou jako obrovský nepřehledný keř plný trnů, můžete olamovat vnější větvičky, ale budete při tom také krvácet a stejně ho neolámete celý; než se dostanete k nějakému centru, bude Vás to stát spoustu úsilí a pořád ještě nebudete schopen vyrvat ho z půdy, budete-li potřebovat oddech, tak mezitím vyraší nové větvičky. Obávám se, že na tohle – tedy ani na Rusko a natož na Čínu nemáme dost sil. Jsme hrozně zpohodlnělí, nejsme ochotni se vzdávat čehokoliv z našich “výhod” civilizace a příliš spoléháme na moderní technologie. Navíc většina západních politiků dělá tu chybu, že si za Putina a Rusko stále dosazují Sovětský svaz, ale Putin není kryptobolševik, naši politici uvažují ve stereotypech postojů vůči šéfům SSSR a vůbec do svého plánování nezahrnují naprosto nové ideologické rozměry Ruska. Rusko se cítí být třetím Římem, oni jedou na vlně pocitů jediných zbývajících ochránců křesťanských tradic, oni svůj boj berou jako boj Krista s Antikristem a tuhle rovinu Západ naprosto pomíjí. Pokud by něco Rusko nyní skutečně vnitřně oslabilo, tak to nebudou dopady sankcí (např. Severní Korea je zjevným důkazem toho, že sankce efektivně nefungují proti silné totalitě), ale rozklad ideologie, ovšem ten tam nevyvolá dovoz homosexualismu či podpora pičirotek (tím můžeme ruskou společnost jen ještě více zatvrdit), ten rozklady by tam možná mohla vyvolat renesance ideologie komunismu. Jenže touhle kartou už se jednou hrálo a zafungovala jako bumerang = kolik milionů vložili “Němci” do Lenina, tolik jim pak i “s úroky” prostřednictvím Joffeho a jiných k neštěstí Výmarské republiky vrátil… Nyní jsme na tom paradoxně ideově (pokud jde o nálady v Rusku) podobně, jako před sto lety na okraji první světové války (nikoliv té druhé), jen nástroje ničení máme dokonalejší… Obávám se, že nemáme dobrou volbu a tudíž ani dobrou brzkou budoucnost… Tedy pokud do té budoucnosti nezahrneme duchovní (náboženský) rozměr…

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 07:26 — Odpovědět

  ad 3) astorc: když Rusko zabralo Krym a snažilo se o totéž na východě Ukrajiny, myslíte že bylo na čase “jednání”? O čem a s kým? Rusko popíralo přítomnost nějakých zelených mužíků, které později v Moskvě vyznamenalo. Takže jednání s Ruskem by se vedlo jen v tónu, ale my tam přeci vůbec nepůsobíme, s námi není o čem jednat atd.
  A nyní co? Myslíte že Rusko nějakým jednáním z Krymu dostanete? Vedlo nějaké jednání ke stáhnutí Ruska z Abcházie, Podněstří a jižní Osetie? Takže co s tím?
  S kým, kde a o čem chcete jednat?
  Budete jednat a Rusko mezitím zase postoupí o kus dál. Přesný postup agresora, jaký předváděl Hitler. A jsme u té filosofie, před kterou stály národy taktéž na začátku 2. sv. války: ustupovat, nebo riskovat obrovský konflikt s nedozírnými důsledky?

  0
  0
 6. danny
  5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 08:03 — Odpovědět

  Západ o typickom ryse ruských dejín velmi dobre vie.Dávno si všimol,že ruská ,,kulturna” tradícia je medzi všetkými europskými tradíciami tou,ktorá kultivovala s najmohutnejšiou intenzitou postavu a samotnu kategoriu antikrista.
  A dokonca vie,že:,,Posledným antikristom je panruský imperátor,ktorý so všetkým podobný rímskemu pápežovi:pretože si uzurpuje božsku a ludsku moc,sám si ju opatril na miesto Krista.Prijal slávnostne v chráme titul Otec vlasti a všetkého ruského ludu,panruský imperátor,Peter (Vladimír)Velký,zmocnil sa moci patriarcha….Sučastná beštia v tretom Ríme nie je len vo všetkom podobný rímskemu cisárovi,ale nezrovnatelne ho prevyšuje…”(Risposta dei cristiani).

  0
  0
 7. Ari
  5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 16:10 — Odpovědět

  Danny, nepostřehl jsem nijak, že by si politici (Západ) uvědomili současnou ideologickou vlnu, na které se Rusko veze, mluvím ovšem zřejmě o něčem naprosto jiném než Vy, já mluvím o tom, čím jsou Rusové ideologicky nyní utvrzování…

  Kdyby si Západ toto opravdu uvědomoval, tak nepovede svou hloupou propagandu, která tu ideologickou nalejvárnu, kterou Rusové dnes dostávají jen potvrzuje. Tedy nebude současné ruské ideologii sám nahrávat proti sobě důkazy…

  Vnější znaky společnosti Antikrista skutečně více naplňuje naše Západní společnost :-( než Rusko, takže oni to ti ruští ideologové vůbec nemají těžké… a když jde o “věčnost” ruský lid si rád utáhne opasky – tedy dokud na tu naději na věčný život věří…

  0
  0
 8. danny
  5.1.2015 – 14 Tevet 5775 v 16:57 — Odpovědět

  Uvedomovat si a konat,je rozdiel.(Pavol by o tom vedel rozprávat.smile)Aj Daladier po podpise Mníchova,po privítaní doma sa vyjadril:Tí idioti si myslia,že som doniesol mier.”O rok sa rozdiel medzi vedením a konaním ukázal v Gliwiciach.smile

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zohar: O svíčkové bábě

Další článek

Rap v Íránu nežádoucí