Zdroj: alley.ws

Židovsko-australská ortodoxní komunita kryla sexuální zločiny spáchané na jejích členech.

Sydneyský rabín Moshe Gutnick, šéf Organizace australasijských rabínů, ve středu úřadům přiznal, že “kultura skrývání, často zahalená v náboženských termínech, prostoupila naše myšlení a činy.” Ortodoxní komunita se prý kvůli utajení sexuálního zneužívání nezastavila ani před zastrašováním a společenskou izolací svědků a poškozených.

Podle Gutnickova tvrzená byli ti, kdo zneužívání dětí nahlásili, označeni jako “udavači” a vystaveni ostrakizaci. Existovala prý tendence nutit oběti, aby šly se svou stížností raději za rabínem, než na civilní úřady. Lidé, kteří toto obětem doporučovali, se – říká Gutnick – snažili zabránit obětem, aby mohly žádat odškodnění. Dodal také, že označovat nahlášení sexuálního zneužívání dětí jako udavačství je nehoráznost.

V dopisu, který o týden dříve obětem zneužívání zaslal (a který nahlas přečetl před vyšetřovací komisí) píše, že doufá, že komise konečně odhalí všechnu tuto špínu. Svědecké výpovědi nyní přicházejí i od těch, kdo trpěli kvůli svému rozhodnutí zločin nahlásit.

Manželka jedné z obětí vypověděla, že jako žena oběti a “donašeče” se cítí nenáviděna a izolována a že ztratila víru ve vedení židovské komunity. Advokát Many Wax , který oběti zastupuje a sám zneužívání zažil, vyprávěl, jak jeho rodiče byli vyobcováni z židovské komunity, protože podpořili jeho rozhodnutí vyjít s tím, co se mu stalo, na veřejnost.

Nyní Wax na Facebooku ocenil Gutnickova slova. Rabín jimi prý obnovil Waxovu víru v ultraortodoxní judaismus a advokát doufá, že se ke Gutnickovi přidá i zbytek ortodoxního rabinátu. Gutnick sám přitom přiznal, že hlášení o sexuálním zneužívání dětí dostal už před dvaceti lety, ale nepostupoval dál tak, jak by byl býval měl.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. Refael
    7.2.2015 – 18 Shevat 5775 v 22:52 — Odpovědět

    Za tohle bych je zavřel. Už před 20 lety?

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Islámský stát slibuje ženám osvobození od feminismu

Další článek

Malý princ