Představitelé katolické církve a vedení palestinského státu sdílejí potěšení nad kanonizací prvních arabských světic. Papež František totiž v květnu prohlásí svatými dvě arabské řeholnice, které za časů Osmanské říše žily v místech, kde se dnes rozkládá Palestina.

Svatořečení se bude týkat Mariam Barwadi, která se narodila v Galileji roku 1843 a o čtyři roky mladší Marie Alphonsine Ghattas z Jeruzaléma.

Barwadi pocházela z řeckokatolické rodiny v galilejském Iblinu, ale jako dvouletá osiřela a později vstoupila do karmelitánského kláštera v Pau v jihozápadní Francii. Následně sama založila dva karmelitánské kláštery v indickém Mangalore a v Betlémě, kde také roku 1878 zemřela.

Sultána Maria Ghattas se narodila do jeruzalémské palestinské rodiny. Ve čtrnácti letech vstoupila jako kandidátka do Kongregace svatého Josefa zjevení a po složení přísah v roce 1862 se stala učitelkou katechismu v Betlémě, kde později založila řád dominikánských Sester nejsvětějšího růžence.

Ke svatořečení vede dlouhý proces, jehož kandidáti musejí projít třemi stupni – nejprve jsou prohlášeni za požehnané, později blahořečeni a nakonec kanonizováni. Barwadi byla blahořečena v roce 1983 a Ghattas v roce 2009.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pamětní kameny budou připomínat osudy jihlavských židů

Další článek

Putování s pravěkými bohy – 1. Nejstarší neznámí