Italské úřady před měsícem objevily další, méně známou tvář ilegální imigrace do Evropy. Přispěly k tomu potíže, do nichž se na širém moři, poblíž sicilského pobřeží, dostala posádka a pasažéři luxusní jachty. Lodi vypověděly službu motory. Pasažéry a posádku pak vzala na palubu obchodní loď a opuštěnou jachtu s tureckou vlajkou ponechala jejímu osudu.

Sicilská policie následně uvěznila tři Syřany, o nichž se předpokládá, že byli – ve funkci kapitána a posádky poškozené jachty – zodpovědni za převoz devadesáti osmi ilegálních migrantů (z nichž třiadvacet byly děti) z Turecka do Itálie. Za prokázané se přitom má, že každý z pasažérů zaplatil za cestu v průměru osm a půl tisíce dolarů. Hodnotou lodního lístku se pak řídilo, zda pasažéři mohou cestovat na palubě, nebo zda musí zůstat v podpalubí. Za záchranné vesty byl požadován příplatek. Tito lidé patřili mezi relativně zámožnější část společnosti a mohli si vytvořit úspory, které pak investovali do dražšího, ale pohodlnějšího a především bezpečnějšího způsobu, jak se dostat pryč z válkou zmítané vlasti.

Všichni migranti – Syřané a Palestinci, prchající ze Sýrie – dostali záruky, že budou cestovat „v pohodlí a bez rizika“ až do italského přístavu. Migranti potvrdili, že po celou dobu plavby měli k dispozici dostatek jídla i pití. Posádka prý byla velmi zkušená, snadno si poradila s řízením lodi ve vlnách a nadevše dbala na bezpečí pasažérů.

Podle policie si pašeráci a zprostředkovatelé za jednu cestu přišli až na 800.000 amerických dolarů.

Žadatelé o azyl z jachty byli převezeni do sicilského Pozzalla, kde vyšetřovatelé tři z nich obvinili z pašování lidí a zbytek pasažérů předali uprchlickým táborům jinde v Itálii.

Policejní komisař Antonio Ciavola podotýká, že to není první případ, kdy se policie setkává s příjezdem migrantů luxusní jachtou.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak jsem nešel na Aleše Kalinu

Další článek

Namalujte Mohameda, vyzývá muslimská bloggerka