8. ročník hudebního festivalu v Terezíně

Festival zakázané hudby Terezín je partnerským festivalem Mezinárodního festivalu zakázané hudby, který vznikl z iniciativy Asociace pro Kulturní rakouské fórum uvnitř Rakouského konzulátu v Marseille ve spolupráci s Kulturním rakouským fórem v Paříži a Opeře v Marseille. Vůdčí osobností mezinárodního festivalu je Michel Pastore (Francie), kulturní atašé Rakouského konzulátu, který je současně uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu zakázané hudby.

Od roku 2004 se festival zasazuje o rehabilitaci významných děl a autorů zakázaných ve III. říši (III. Reich). Dalším cílem je rozevřít své aktivity směrem k veškeré totalitními systémy perzekuované umělecké produkci, zejména hudební. Vedle umělecké produkce se festival zabývá také občanskou osvětou.

V roce 2007 započala spolupráce mezi Rakouským kulturním fórem a Rakouským konzulátem a českým partnerem reprezentovaným občanským sdružením Česká kultura. Prvním společným projektem byl koncert v Marseille a Terezíně v červenci 2007, na němž se představila díla autorů perzekuovaných ve Francii (Kahn, Glanzberg, Weil) – koncentrační tábor v Milles (internován I. Kahn) – a v Terezíně (H. Krása).

Idea spolupráce s dalšími zeměmi (Rumunsko – Bukurešť 2008) vedla ke vzniku stabilního Mezinárodního festivalu zakázané hudby, postaveného prozatím na spolupráci výše zmíněných zemí. Partneři se od roku 2008 aktivně zapojují do kulturní politiky EU (granty EU). Jejich aktivita se rozšířuje na všechny druhy hudby a umění zakázané totalitními režimy (nacismus, komunismus). V roce 2013, kdy bude Marseille Evropským městem kultury, by měl festival dojít k prvnímu ze svých vrcholů.

Festival zakázané hudby Terezín je pravidelně pořádán pod záštitou prezidenta České republiky.

Program

7. 6. – 21. 6. 2015

  • neděle 7. 6. 2015 | 19.00 | kostel Vzkříšení Páně
   Severočeská filharmonie Teplice
   Reinhard Seehafer (Německo) – dirigentProgram:
   Pavel Haas: Studie pro smyčce
   Rudolf Karel: Orchestrální předehra „Revoluční“
   Gustav Mahler: Addagietto pro smyčce
   Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 3
  • neděle 21. 6. 2015 | 19.00 | Kulturní dům
   Dominika Weiss Hošková – violoncello
   Jiří Hošek – violoncello, klavírProgram:
   Ernst Bloch: Ze židovského života (suita)
   Gideon Klein: Lento – nedokončený fragment z Dua pro housle a violoncello v úpravě pro dvě violoncella
   Jiří Hošek: Židovské melodie (suita) v úpravě pro dvě violoncella
   James Simon: Lament in Yemenite Style for cello and piano

Vstupné dobrovolné.

logo-fzh

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kvůli nekošer přísadě v nápoji zastřelil barmanova psa

Další článek

O posměváčcích (1)