Během krátké návštěvy v metropoli Vysočiny si americký velvyslanec Andrew Schapiro udělal čas i na shlédnutí židovského hřbitova. Průvodce mu dělal badatel a místní znalec historie Ladislav Vilímek. „Není tu někdo z mé rodiny?“ zajímal se velvyslanec Schapiro. „Jaká jména?,“ odvětil badatel Vilímek. „Porgles, Lazansky,“ pronesl česky s americkým přízvukem velvyslanec Schapiro.

„To jsou běžná židovská jména, ale z vaší rodiny tu neleží nikdo,“ řekl badatel Vilímek.

Jména pětatřiceti tisíc jihlavských Židů

Jihlavský badatel Ladislav Vilímek je považován za velkého znalce židovské historie Jihlavy i celé Vysočiny. Ve Vilímkově evidenci je přes třicet pět tisíc jmen z historie jihlavských židů, často i s jejich životními osudy. „Zavolali mi na poslední chvíli z Magistrátu, jestli bych pana velvyslance provedl po židovském hřbitově. Samozřejmě jsem to udělal rád,“ přiznal Vilímek.

Náhrobek rodičů Gustava Mahlera

Při prohlídce hřbitova se velvyslanec Schapiro zastavil i před náhrobkem rodičů Gustava Mahlera. „V rodině Mahlerových zemřelo i dost dětí, sourozenců Gustava,“ prozradil zajímavost ze skladatelova mládí badatel Vilímek. Ze čtrnácti sourozenců Gustava Mahlera se pouze šest dožilo dospělosti.

IMAG1088 IMAG1117 IMAG1129 IMAG1133

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Myšlenkami ovlivňujeme osud

Další článek

Eretz.cz boří mýty!! A my se smějeme!!