Nikdy  jsem nebyl nakloněn tomu, že má Sladký požehnaný kdovíjak těžkou zadel.  Vrtalo mi hlavou, proč i normální lidi, sotvaže začnou o Vznešeném mluvit, uletí do jakési zkostnatělé vážnosti. Jakoby se o Principu nedalo mluvit normálně.

Chápu , že  se dvounožci, když mluví na zvířata, chovají maličko jako dementi. Ta němá a naslouchající tvář prostě rozněžňuje. Ale proč – pravda ve zcela opačném gardu – by se měli chovat stejně, přijde-li řeč na Nebesa. Copak ta neznámá tvář nenaslouchá taky? Proč by nás formátoval, kdyby nás chtěl buzerovat?  Big Boss přeci není bubák, a autoritu může mít i přítel a táta, s nimiž beze strachu žertuji. Dokonce i na jejich účet. Tak jak to kongeniálně provozuje až pár století židovská anekdota. To autoritu, pokud ji má, nijak nesnižuje. Protaženými koutky a pseudo-vážností mu ji beztak nedodáme.

Nebyl jsem tomu nakloněn. A nejsem. Ne z nevážnosti, anebo potřeby „vyrobit“ si svého vlastního, laskavého božínka, ale prostě proto, že takový opravdu není.

Pokud se v tóře stará i o dobytek mlátící „moje“ obilí, pokud moc dobře ví, čeho jsme schopni a bez servítků nám poví, že i když budem válčit své pošetilé válčičky, ovocný strom má přednost před naší ropou, pokud ví, jak jsme líní a proto říká, šest dní budeš pracovat – pak to není žádnej Suchar, ale vážně jen a jenom ryzí  Přirozenost. A přirozenost těžkej zadek nemívá.

Že se (možná) nepletu, se ukazuje i v těchto dnech. Kdy (podle pana Rejžka) stojíme už nějaký ten týden po nocích se samopaly domobrany u vlastních naditých ledniček a „samospravedlivě“ varujeme ty ekonomické migranty, že, jestli se u nás ukážou, budem bránit svoje děti .

Hysterie byla větší, do jisté míry ještě trvá a ačkoli se zase ještě zvedne (závist, finance, nespravedlivá podpora), přeci jen už polevuje.

Pokyn přívětivosti k potřebným je jakožto šance pro naši vlastní humanizaci zaznamenán v bibli několikrát.  Dalo by se říci, že je to micva. A dokonce i přístup těch s kvérem u ledniček krásně ukazuje, že micva není příkaz, jak se snaží neustále tvrdit i někteří naši halachou posedlí bratří.  Micva je vždycky jen a jen příležitost. Příležitost projít těmi  konkrétními dveřmi a ochutnat přirozenost svobodného vztahu k micvě. Ne pámbíčkářství a plnění. Bez zatěžkané zadele „příkazu“ či náboženské povinnosti, bez mediálních masáží a bez přirozeného a zcela pochopitelného strachu.

Dokud se nenašlo pár lidských bytostí (a je lautr jedno, jsou-li to nezodpovědní naivkové, tzv. sluníčkáři anebo idealisté), ale dokud nezačali konat, nesvitla do toho průšvihu, který nové stěhování národů přináší, nikde ani jiskřička lidskosti. A pak – ajta –  stačilo právě jen  těch pár nadšenců, kteří si  z Rakous dojedou pro taky jen pár uprchlíků, pár lahví vody, dva tři stany. A najednou se i naše optika maličko mění. Už nevidíme anonymní dav s těžkým zadkem pseudo-odpovědnosti, pseudo-vlastenectví a pseudo-demokracie. Jsme jen přirozeně a s lehkostí přirozenosti kontaminování lidskostí.  Tou ohroženou i tou poskytující. A najednou je vidoucímu jasno.

Ono totiž dělat dobře (což je zatracený rozdíl od toho povinného nábožensky „přikázaného“ – páchat dobro!!) je daleko větší rajc. Přináší větší požitek než anti-emigrantský křik a indoktrinované fráze i tomu, kdo dobro poskytuje.

Najednou (to už to bylo fuckt tak vážné?) jsme svědky varování PČR, že i hnusné a doposud beztrestné slinty na sociálních sítích mohou být klasifikovány jako trestný čin. Najednou je nám naprosto jasné, že kopat do lidí jen proto, abych měla na kameře ty nejlepší záběry a dostala pochváleníčko od svého mediální šéfa je prostě neuvěřitelná prasárna. Že i jakýsi politik, nemůže psát to, co mu nahoní voliče, aniž by si holt neodskákal, že napsal pitomost.

A při vší té bídě se alespoň takto maličko humanizujeme. Zcela přirozeně. Prostě tím, že vidíme, jak je vesmír nastavený.

Prostě micva rodí další micvu, příklady táhnou a zlo plodí další zlo. Tak zní tradičním jazykem nebo chcete-li jazykem tradice to, co je ve formě lidových přísloví celého lidstva zachyceno taky. Například zmínkami o příkladech, které táhnou. O b*žích mlýnech i o tom, že dobro má být po zásluze potrestáno.

Big boss nemá těžkej zadek. A ani my, prozatím synové jílu. Jen máme krapet okoralá srdce a příliš mnoho hypoték na šíji, a  na výběr příliš mnoho (zcela zbytečných) jogurtů před očima.

Co je ale díky těm několika podaným rukám, pet-flaškám a šancím to nejlepší, je skutečnost že i kdyby snad skomírající Evropa měla umřít na svoji okoralost srdce, člověčina – ta konající – je nesmrtelná. Správně a s lehkostí srdce podaná sklenice vody je vždycky víc, než bigotní Hallelujah  se zatěžkaným zadkem. Hallelujah.

6 Komentářů

 1. 9.9.2015 – 25 Elul 5775 v 21:16 — Odpovědět

  p.s. Než mne začnete soudit, vzdělávat a překvapovat argumenty, dovolím si podotknout: Já skutečně nepřináším řešení, protože ho neznám. Nikoho ani nesoudím, protože nemám ledničkovou flobertku, já jen jednodušeji vysvětluji to, co jsem napsal už dříve :) – link: https://www.shekel.cz/18119/golem-je-trapne-malo-klice-ke-kabale

  3
  0
  • Miloš
   11.9.2015 – 27 Elul 5775 v 11:43 — Odpovědět

   Vy vážně nikoho nesoudíte ???? haahaha Ve spoustě svých článcích se Vaší intelektuální formou snažíte alespoň jemně zesměšnit nebo zkritizovat lidi, kteří Vám nevoní. Tak prosím jestli si hrajete na zbožného člověka se sebekritičností, tak se to alespoň zkuste naučit přiznat.

   1
   0
 2. alexandr babic
  11.9.2015 – 27 Elul 5775 v 15:43 — Odpovědět

  jakozto zastupce pseudo-demokracie, pseudo-vlastenectvi, pseudo-odpovednosti bych mel dotaz.

  existuje rozdil v tom zda dokazu pomoci vybrane skupine X lidi, ale skupine 1000x vetsi uz se bojim pomoci,
  protoze mam obavy, ze uz to nezvladnu?

  mam pomoci i zlodeji, ktery je chudak a chce si u me doma nakrast neco na prilepseni?

  4
  0
 3. 12.9.2015 – 28 Elul 5775 v 18:10 — Odpovědět

  Koukám že se tady začínají scházet pěkná dubový náckovský makovice:
  http://www.antifa.cz/content/ivcrn-spolupracuje-s-neonacisty

  0
  0
 4. 12.9.2015 – 28 Elul 5775 v 22:45 — Odpovědět

  Šavua tov a šana tova. Vítám do nového (novoletního či novo-cyklického) týdne. A dovolím si odpovědět na podněty, jak Milošovi tak i Alexandrovi.
  to Miloš : Vzhledem k tomu, že máte docela jiné představy o hře (hraní si), nehodlám se s Váma přít. Pokusme se jen společně dobrat se toho, zda tomu směšnému křivdím, anebo, zda to je přinejmenším směšné nebo ještě něco horšího z pohledu tóry. Kdo jiný by to měl rozsoudit a posoudit, než právě ona ??
  to Alexandr: I s vámi plně souhlasím. 1000x větší skupině opravdu nedokážete pomoci. Ani já ne. Ono stačí pomoci třeba půlce nebo 1/4 uprchlíka, imigranta, invazisty a islamisty. A v tom mi snad dáte za pravdu. A ona pak micva přitáhne další micvu. O ničem jiném ten článek není. A to mi snad taky za pravdu. Hezký týden všem a dobré zapečetní, až přijde ta vhodná doba -acb-

  1
  0
 5. 13.9.2015 – 29 Elul 5775 v 11:05 — Odpovědět

  s novym rokom, s novym vekom/vodnar/ uplne prirodzene novy exodus a migranti …

  na pociatku cyklu byka to bol mojzis a jeho lud a pesach
  na pociatku veku ryb to bol jezis a expanzia krestanstva do celeho sveta
  zacina obdie vodnara /cca rok 2012/ a sme vsetci znova na zaciatku…

  k tym 4 urovniam sebectva :) clovek by normalne cakal ze na tej 3ke sa vsetko konci: ze uuuplne som sa vydal a celkom nezistne a co este viac mozem dat tomuto svetu?? mozem? ano… mozem este sebecky prijimat z nesebeckej pohnutky :)
  .. v katolickych asketickych priruckach teda v priruckach duchovneho zivota od T. Akvinskeho ci od dalsich autorov krestanskej duchovnej literatury to na 3 urovni naozaj zial konci….
  clovek by sa mohol pytat, preco je to tak? kde sa stala chyba? no lebo na tej trojke nesebeckom davani to najlepsie vidiet a je to mozno realne porovnat …"aha pozrite ten a ten clovek sa velmi obetuje a sluzi a tolko vytrpel, priniesol velku obetu a ma zmysel pre obetu…to je velka duchovnost a kapacita" a je hned na oltari svatosti…

  avsak aj samotni autori asketickych priruciek priznavaju ze jednej veci sa nedokazu tito svatci nikdy zbavit a to je pycha…vyslovene sa na to upozornuje, ze toto je az po hrob a je to najvacsi problem, neduh a nedostatok …akasi duchovna nadradenost…koli svojim moralno-asketickym vykonom a koli svojmu asketickemu zivotu

  to clovek naozaj nemoze kracat po cesticke zivotom dalej? a vysie? isteze moze a aj kraca

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

7 důvodů proč uvažovat o islámu jako zlé předtuše

Další článek

Rodiče si nevybíráme