V rozvráceném Jemenu každý rok zemřou v důsledku bojů o vodu až čtyři tisíce lidí. Konflikty o vodu přitom v zemi na jihu Arabského poloostrova panovaly již v dobách před vypuknutím občanské války, neboť jde o jednu z celosvětově nejvíce postižených zemí nedostatkem pitné vody. Nyní je však situace ještě horší.

Občanská válka v Jemenu vypukla v polovině března 2015 a stojí v ní proti sobě tři strany: vládní síly, podporované koalicí arabských států a USA, šiítští povstalci, podporovaní Íránem, a islamistická milice Ansar al-Šaría, podporovaná tzv. Islámským státem. Podle odhadů si boje vyžádaly téměř pět tisíc obětí. Během střetů došlo k poničení vodohospodářské infrastruktury, cílem útoků se stává vodovodní potrubí, studny, cisterny na vodu a vodní čerpadla. V důsledku  poničení energetické infrastruktury nefungují čerpadla poháněná elektrickou energií. Občanská válka tak během půl roku způsobila zdvojnásobení počtu lidí bez přístupu k pitné vodě. Podle regionální kanceláře Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) je v 25milionovém Jemenu v současnosti odříznuto od přístupu k pitné vodě více než 80 % obyvatel, tedy na 20 milionů lidí. Zásobování domácností pitnou vodou bylo špatné i před válkou. I v hlavním městě Sana’a je na vodovod pro veřejnou potřebu napojeno pouze 40 % domácností. Infrastruktura je navíc stará, a tak ztráty vody z vodovodní sítě dosahují až 60 %.

Nedostatek pitné vody vede k nepovolenému hloubení studní, přičemž čerpaná voda neprochází žádnou úpravou na vodu pitnou, a je volně prodávána. Její následné nevhodné skladování v otevřených nádobách poskytuje prostor pro šíření komárů, kteří mohou přenášet malárii či horečku dengue. Požití kontaminované vody může mít za následek propuknutí cholery. Pokud se situace nezlepší, může podle Světové zdravotnické organizace dojít k rozsáhlým epidemiím. Nedostatek pitné vody také vedl k jejímu rapidnímu zdražení. Fuad Abdulrahman Ali, 53letý obchodník z hlavního města Sana’a, k tomuto poznamenal: „Nikdy by mě nenapadlo, že se dostaneme do situace, kdy budeme přemýšlet, jestli si můžeme vodu dovolit.“

V Jemenu je přitom dlouhodobě nedostatek přírodních zdrojů vody, což je dáno jednak populačním růstem a s tím související spotřebou vody (v letech 1990-2012 šlo o 3,2 %, přičemž 46 % obyvatel je mladší 15 let), horkým a suchým podnebím s nízkým úhrnem srážek a nevhodným vodním hospodářstvím. Velké množství cenné podzemní vody je navíc používáno pro zavlažování při pěstování katy jedlé, která se užívá jako droga. Podle výhledové zprávy FAO z roku 2009 se měl Jemen stát první zemí na světě, která přijde o zásoby podzemních vod. V některých oblastech totiž meziročně dochází k poklesu hladiny podzemních vod až o dva metry. V průměru připadá na každého občana 115 m3 vody ročně, což je zhruba 8 % světového průměru. Podle odhadu FAO se v případě pokračování konfliktu situace do roku 2031 zhorší na 55 m3/os./rok.

V důsledku zhoršující se situace FAO vyzvalo Organizaci spojených národů k okamžité akci, a to zejména k poskytnutí vodních čerpadel na solární pohon, které by umožnily čerpat podzemní vodu, která je v některých lokalitách až 150 metrů hluboko. Panuje však obava, že snazší čerpání by vedlo k ještě rapidnějšímu poklesu podzemních vod.

Máme se tedy do budoucna obávat válek o vodu? Podle doktorky Therese Sjömander Magnusson ze Stockholmského mezinárodního institutu pro vodu (SIWI) je teze, že spory o vodu povedou k válkám, mýtus. Poukázala na skutečnost, že uplynulých 50 letech bylo kvůli vodě 1800 sporů a k násilnému konfliktu došlo jen v sedmi případech. V tomto období přitom došlo k uzavření více než 200 dohod o přeshraničních zdrojích vody. Výrazný pokrok ve vývoji technologií a inovativní postupy ve vodním hospodářství navíc dokážou i v zemích, které se dříve potýkaly s více či méně častým nedostatkem přírodních zdrojů vody, způsobit doslova revoluci – v pozitivním slova smyslu. V tomto ohledu může být příkladem Izrael, který odsolováním mořské vody získává na 70 % pitné vody a 75 % odpadních vod recykluje a opětovně používá pro potřeby průmyslu a zavlažování.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Setkání, o kterých stojí za to psát

Další článek

Hitler to myslel dobře