Na mnoha místech České republiky probíhá až do soboty festival blízkovýchodních kultur. Zelný půlměsíc. Ten se koná už po sedmé. Letošním tématem je kultura v dotyku, imigrace a akulturace. Praha, Plzeň, Hradec Králové a Brno. V Moravské metropoli začíná festival dnes.

Jaký bude program v Brně? Koncerty, filmy, workshop i prohlídka mešity.

Pojďte s námi do mešity

Čtvrtek 19. 11. – 17.00

Ve spolupráci s Islámskou nadací v Brně. Prohlídka svatostánku, výklad, zajímavosti.

Brněnská mešita — Vídeňská 38a

Pátek 20.11.

18.00- Beseda s lidmi, kteří se coby dobrovolníci rozhodli odjet a pomáhat potřebným přímo u hraničních přechodů.

20.00 – Soheil Shadloo (Irán)

Skladatel, zpěvák a kytarista. Do Brna přišel před deseti lety z Teheránu. Tam skládal hudbu pro divadelní hry, krátké filmy a televizní pořady. Perské kořeny se v jeho torbě rozhodně nezapřou. Ani když se pustí do energických rockových rytmů.

Sobota 21.11.

14.00 – Arabská hudební dílna a Marwan Al Solaiman

Hudební workshop vede Marwan Al Solaiman. Syřan, který žije v Praze už přes deset let. Na ČVUT vystudoval stavební fakultu. Dnes pracuje jako učitel češtiny pro cizince. Hraje na loutnu, arabské flétny a tamburínu. Se svým hudebně- divadelním programem objíždí dětské domovy. S příteli se Sýrie a Libanonu založil snad první arabskou kapelu Ziriab. Zároveň se taky věnuje tradiční hudbě sefardských Židů.

18.00

Promítání filmového dokumentu o uprchlících, kočování a stěhování národů

19.00

Dokmentární film Kočébrování 2015 – Tisíc a jedna noc

Režisér Víťa Větrovec posbíral několik herců a studentů JAMU a společně projeli jižní Španělsko a Maroko. Hráli divadlo a dokonce u toho stihli natočit i celou řadu poutavých záběrů.

Ne příliš známý festival pořádá občanské sdružení Komba. Tady se sdružují všichni zájemci o africkou, arabskou a karibskou kulturu. Jejich “zelený půlměsíc nad městy“ rozhodně není žádná “hurá akce“. Podle programu a organizace je patrné, že se na ni podílejí lidé, pro které je setkávání odlišných kultur zálibou, potěšením a podstatnou součástí života. V dnešní, po všech stránkách vypjaté době, je to víc než chvályhodné. Škoda jen, že festivalu s poměrně dlouhou tradicí a velkým přesahem není věnováváno více prostoru i mediálnímu zájmu.

 

Festival blízkovýchodních kultur je v Brně v divadelním studiu Paradox až do soboty 21. listopadu.

Studio Paradox – Křížová 20

studioparadox.org

facebook.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Takový lehčí komunistický koncentrák

Další článek

Spolu pro Wakitaku