Německá kancléřka Angela Merkelová otevřela na konci ledna unikátní výstavu. Přímo v Berlíně.  Je to největší expozice umění z dob holokaustu mimo území Izraele. Kromě umění je důvodem taky stále rostoucí antisemitismus v zemi. Jen během loňského roku přišlo do Německa přes jeden milion žadatelů o azyl. Ne všechna veřejnost je nadšená. Je proto potřeba, právě v tuto dobu, ještě intenzivněji připomínat důsledky náboženské nesnášenlivosti.

 

„ Miliony jednotlivých příběhů z období šoa zůstávají hluboce zakořeněny v našem národním svědomí. Musíme se zaměřit hlavně na mladé lidi, kde je nenávist vůči Izraeli a Židům velmi rozšířená.“

                                                                                                                                              Angela Merkelová

 

Oficiální památník obětí a hrdinů holokaustu je v Izraeli a jmenuje se Yad Vashem. A právě z tohoto památníku putovalo na 100 děl i do Berlína. Byly rozděleny do několika zásilek, kdyby náhodou došlo k poničení.

Výstava obsahuje 100 děl od 50 umělců. Všechna díla vznikla v koncentračních táborech či ghettech. Jen 24 z autorů holokaust přežilo.

Jednou z nich je i Nelly Toll, která přijela na zahájení výstavy ze Spojených států. Má tady dvě práce. Vytvořila je, když ji bylo šest let. Bylo to v okupovaném Polsku, v roce 1943. Skrývala se se svou matkou v malé místnosti v domě křesťanské rodiny.

germany_art_from_the_holocaust_c0-107-3990-2433_s885x516

Jacob Lipschitz, další z umělců. Obraz se jmenuje Zbit. Je na něm jeho bratr, který ukazuje podlitiny a šrámy, které obdržel od strážných. Jacob Lipschitz sice přežil Dachau, ale svobody si příliš neužil. Zemřel ještě v roce 1945.

lipschitz-beaten

Některé z obrázků jsou plné naděje, ale mnoho jich není. Většina z nich ukazuje na brutalitu mužů SS. Na křehkost každodenního života. Mnoho z nich bylo vytvořeno s vidinou jistojisté smrti. Ti, kteří je malovali, věděli, že už jsou jednou nohou v hrobě. Malovali je pro budoucí generace.

Eliad Moreh- Rosenberg – kurátor výstavy

 

Výstava v Berlíně je v budově Německého historického muzea : http://www.dhm.de

Podrobnosti a ukázky děl z památníku Yad Vashem zde.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Černá ovce samurajské rodiny

Další článek

Muslimové vytvářejí kulturu, v níž pracující člověk nedosahuje ekonomické a z toho plynoucí i politické svobody