Dva židovští teenageři byli tento týden zatčeni v hlavním městě Íránu poté, co na zeď v centru města nasprejovali nápis „Smrt Hamánovi.“

Incident vzápětí vyvolal pozornost několika amerických židovských organizací. Íránská židovská komunita vyjádřila obavy o bezpečí a budoucnost obou mladíků, neboť v Íránu v minulosti došlo k případům, kdy zatčení lidé jednoduše zmizeli.

Poté, co se ukázalo, že nešlo o politický akt, ale pouze o purimový vtípek sedmnáctiletých hochů, slíbila police mladíky propustit, ale zatím se tak nestalo.

Příští týden budou židé v Izraeli a po celém světě slavit svátek Purim, který je spojen s radostí, jídlem, pitím a obdarováváním blízkých a přátel. Připomínají si záchranu židů v Persii vzdor úkladům Hamána, který žádal jejich smrt.

Ačkoli dnešní Íránci nejsou nijak spojeni s tím, co se dělo v biblické Persii, některé skupiny využívají Knihu Ester jako důkaz masakrů, který židé páchali na svých nepřátelích. Pověst praví, že starověké město Šušan je identické s dnešním Hamadánem na severozápadě země, asi dvě stě padesát kilometrů západně od Teheránu.
Věta „smrt Hamánovi“ by mohla být íránskými úřady interpretována jako provokace namířená proti íránským představitelům.

V Íránu dnes žije asi třináctitisícová židovská minorita, z níž přibližně polovina jsou obyvatelé Teheránu. Židé mají v íránském parlamentu jednoho zástupce.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

MAŽIF 5. (malý židovský festival)

Další článek

Izrael na Febiofestu. Hned třikrát.