Letos už po třiadvacáté. Letošní Febiofest už začal. Pražské kino Cinestar Anděl na Smíchově už je opět plné filmových novinek a filmu chtivých diváků. 12 kinosálů, koncerty, vynikající jídlo a řada filmových hvězd. Izrael má na festivalu rovnou tři zástupce.

Příběh lásky a temnoty

Americká herečka původem z Izraele. Natalie Portman. Má Oskara za hlavní roli ve filmu Černá labuť. A herectví jí 160333768_eb0e4fnestačí. Už po několikáté se pustila taky do režie. Její první samostatný film, který natočila, se obrací právě k jejím kořenům. Autorem předlohy je izraelský spisovatel Amos Oz. Svým způsobem je to jeho autobiografie. Očima sebe, coby malého chlapce, vypraví o prvních letech samostatného státu Izrael. Sem se přestěhuje s rodinou na samém koni britského mandátu.

Natalie Portman film nejen režírovala, ale taky se zhostila hlavní role. Tou je autorova milovaná matka Fania.

  1. března v 18.30
  2. března v 16.00

 

 

Démon

demon-1-600x336Hororový příběh se odehrává na vybydlené venkovské usedlosti. Vše začíná romanticky. Svatbou. Víno, hudba, zpěv, veselí. Nic z toho nechybí. Pouze se ženichem není něco v pořádku. Jeho chování se stává během pár hodin šokujícím a děsivým. Na zahradě najde lidské kosti. Kosti židovské dívky. Ta začne postupně ovládat jeho tělo i mysl.

Démon je poslední film mladého polského režiséra Macina Wrony. V září totiž spáchal sebevraždu. A to přímo na filmovém festivalu v Gdyni. Oběsil se v hotelovém pokoji. Hlavní roli ve filmu ztvárnil izraelský herec Itay Tiran. Osobně se taky zúčastní slavnostní pražské premiéry.

  1. března v 19.30
  2. března v 17.00
  3. března ve 22.00

Zaměření

Dokument, který se věnuje problematice, která který je v Izraeli celkem tolerovaná, zato v Palestině tvrdě f8c165be51db709e634db6ea8b489odsuzovaná. Homosexualitě. Khader, Fadi a Naím. Trojice palestinských mladíků žijících v Tel Avivu o tom ví svoje. Jednou z linií dokumentárního příběhu je taky homosexuální vztah palestinského mladíka z muslimské rodiny, jehož přítel je Žid. Konfrontace tradičního života na území Izraele a Palestiny a soukromého souboje osobností toužících po svobodě.

Režisérem dokumentu je Jake Witzenfeld. A sílu celého filmu může ještě podpořit fakt, že natáčení probíhalo v předvečer válečného konfliktu mezi Izraelem a Gazou v roce 2014.

 

  1. března v 17.30
  2. března v 15.30

 

Febiofest probíhá v pražském kinu Cinestar Anděl od 17. do 25. března

http://www.febiofest.cz/cs/

https://www.facebook.com/febiofest/

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židovští dorostenci zatčeni v Teheránu

Další článek

Zemřel bývalý ředitel Mosadu Me'ir Dagan