V předvečer festivalu, v sobotu 20.srpna v 18 hodin, se koná koncert manželů Pavla a Batji Korenových a jejich přátel z Řehečského kvarteta “JERUZALÉM ZE ZLATA”.

 

Samotný festival se koná  v neděli 21.srpna.

V 10 hodin dopoledne proběhne komentovaná prohlídka židovského hřbitova v Jičíně – Sedličkách. V letošní sezoně jsme pro vás připravili novinku – cca 30 překladů hebrejských náhrobních  textů  přiložených ve fóliích k náhrobkům. Připomínáme, že hřbitov můžete navštívit i sami, s klíčem zapůjčeným oproti vratné záloze v MIC na Valdštejnském náměstí nebo v Židovské 100.

Ve 14 hodin se koná přednáška – či one-man-show? – známého charismatického herce, divadelního režiséra a aktivisty Jaroslava Achaba Haidlera. Pan Haidler se  mimo jiné léta věnuje dokumentování židovských hřbitovů.

V 18 hodin se koná koncert skupiny SIMCHA  programem východoevropské hudby klezmer v jazyce jidiš – “Oyf a Veg – Na cestě”.

Kapela Simcha je seskupení šesti žen, které podlehly kouzlu židovské hudby a rozhodly se tento žánr interpretovat. U zrodu kapely stála Gabriela Myslikovjanová, Krystyna Bezecny Przyhoda a Lenka Jurečková, jež spolu působily v ženském vokálním sboru Adash, věnujícímu se interpretaci židovských písní. Odtud byl už jenom krůček k seznámení se také s instrumentálním židovským folklorem neboli klezmerem. Spolu s Jaroslavem Podžorskim, Jindřichem Schwarzem a Terezou Pobuckou, kteří měli pro změnu bohaté zkušenosti s moravskou, slezskou a slovenskou lidovou hudbou, založili koncem roku 2007 kapelu Simcha a zahájili tak plodnou spolupráci, jejímž výsledkem byla mimo ji né dvě alba. První CD s názvem Chiribim vydala kapela v roce 2010 a koncem roku 2015 přichystala pro své příznivce druhou desku nesoucí název Oyf a Veg (Na cestě). Jak název druhé desky napovídá, seskupení si prošlo v posledních letech rozmanitou cestou, v rámci níž došlo i k určitým obměnám v jeho složení. Muži se na pomyslném rozcestníku oddělili a ke skupině se přidaly Jitka Svobodová a Kateřina Bílá. Kapela hraje od roku 2016 tedy v čistě ženském obsazení. Slovo Simcha je hebrejského původu a znamená radost. Cílem muzikantek je totiž prostřednictvím klezmerové́ hudby předat svému publiku alespoň tolik radosti, jakou činí hra jim samotným.

Těší se na vás o.p.s. Baševi

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židé kontrolují americké peníze

Další článek

Boj, se boj… aneb Co dělat při teroristickém útoku