Severské detektivky, americké nebo anglické. To je dnes už literární klasika. Každá z nich má svou vlastní poetiku. A k zástupu těchto zemí se nyní přidává i Izrael. Kniha se jmenuje případ pohřešovaného. Konečně byla přeložena do češtiny a tak se i tuzemští čtenáři můžou seznámit s autorem, který se  velmi rychle dostává na špičku světových detektivních autorů.

 

Kdo je Dror Mishani?

Pochází z Izraele. Dodnes žije a pracuje v Tel Avivu, kde překládá knihy z francouzštiny. V mládí patří mezi tak velké milovníky detektivek, že se rozhodne literaturu vystudovat. A zaměří se právě na historii detektivních románů. Podrobně vnímá teorii a stavbu každé takové knihy. A nejspíš pro jeho pečlivou přípravu se mu podaří naspat detektivku, ve které nachytá i zkušené čtenáře. Žádná klišé, žádné stokrát opakované postupy. Není v nich popisnost detektivek severských. Krev, akčnost. Není v nich ani podoba s detektivkami Agathy Christie. Je v nich volné tempo. Děj se odehrává v Tel Avivu. V horkém klimatu ani nemůžete čekat přílišnou rychlost. Dror Mishani je prostě unikát. Všimli si toho v mnoha zemích. Získal už několik literárních ocenění a jeho první dva romány jsou přeloženy do více než patnácti jazyků. V rodné zemi už platí za skutečného odborníka a na univerzitě v Tel Avivu vede semináře o historii detektivního žánru. Sebevědomě se řadí po bok dalších významných izraelských autorů a to navíc s žánrem, který pro tuto zemi není vůbec typický.

 

4101202796

Případ pohřešovaného

V Tel Avivské oblasti Cholon se ztratí šestnáctiletý chlapec. Začne rozsáhlé pátrání, ale po mladíkovi ani vidu ani slechu. Žádní svědci, žádní podezřelí. Detektiv Avraham Avraham stále věří v úspěšné vyřešení. Obdrží anonym, ve kterém je vyzrazeno místo, kde je chlapcovo mrtvé tělo. Vypadá to, že řešit se bude vražda. Tělo ale nalezeno není. Je to vražda? Nebo snad únos? Nebo prostě záhadné zmizení? Učitel, který chlapce doučuje angličtinu, se do vyšetřování zapojí velmi svérázným způsobem. Okamžitě se stává hlavním podezřelým. Nejednoho čtenáře už napadne, jak se celá věc má, kde je chlapec nebo jeho mrtvola. Jestli to tak je nebo ne, to se prozrazovat nesmí. Na to si každý čtenář musí přijít sám. S jistotou lze ale říct, že díky mnoha zvratům na konci knihy bude každý pořádně překvapen.

 

pripad-pohresovaneho

Za zmínku taky stojí popisování izraelských reálií. Vražda? Ve státě s poměrně nízkou kriminalitou? Ani to není typické. Vyšetřovatelem se navíc stává policista, detektiv. A to i přes to, že právě v této zemi není policie zdaleka tak prestižním povoláním jako na britských ostrovech či v severských zemích. Voják nebo agent Mossadu, ten snad, ale policista? Ten je spíš komickou postavičkou rozdávající pokuty za špatné parkování. Neřeší se jen samotný případ. Podrobně je vykreslena taky psychologie všech osob, nechybí nadhled a na konci samozřejmě velké překvapení.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hřiště pro Palestinu

Další článek

Zákon potvrzuje