Téma hranic, legendární fotograf a Svatá země. Do českých kin přichází dokumentární film izraelského kameramana a českého fotografa. Koudelka fotografuje Svatou zemi.

 

Josef Koudelka fotografoval vpád vojsk do Československa v roce 1968. Téma hranic se mu prolíná velkou částí tvorby. A po téměř čtyřiceti letech se k tomu to tématu vrátil. V zemi, která mu není nikterak blízká. Všechno to začalo už před pěti lety. Student fotografie Gilad Baram se přihlásil do kurzu na Fotografické akademii v Jeruzalémě. Jeho zahraničním lektorem byl Josef Koudelka. Gilad mu asistoval, doprovázel na nejrůznější místa, někdy překládal a občas i fotil. Jedním z míst, která společně navštívili, byly hranice kolem západního břehu. Zeď, která je postavena mezi Izraelem a Palestinou. Tady vznikl křehký a na důvěře založený plán. Zatímco Koudelka bude fotit, jeho mladší pomocník jej může při tvorbě natáčet. Jejich společná práce trvala čtyři roky. Materiálu bylo dost. Dost na dokumentární film.

 

Fotografie Josefa Koudelky jsou vždy spíše nastíněním situace. Nikdy na nich neuvidíte násilí ani náznak reportážního charakteru. Zachycuje hlavně atmosféru. Tentokrát atmosféru v tolik diskutovaném místě. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Stavění hranic a betonových zdí s ostnatými dráty. Bezpečnost? Není to jen další způsob vězení? Chlad betonu uprostřed nádherné krajiny. Další problematika, kterou se Koudelka zabývá. Nejen zločin na lidech, ale taky zločin na přírodě. Na krajině kolem. Na krajině, která je po celé své délce obehnána studenou šedí. Koudelka je ateista. K tomuto místu nemá žádný přímý vztah. Možná i právě proto může být jeho názor, nebo spíš fotografický dotaz hodný zamyšlení. Člověk, který žil v čase železných opon, střežených hranic či berlínské zdi, se ptá na jediné. Je to skutečně řešení?

Josef Koudelka *1938

Pochází z Boskovic a je dlouholetým členem Magnum Photos. Známým a sledovaným fotografem se stal díky snímkům z pražských ulic, kde fotil invazi vojsk Varšavské smlouvy. O dva roky později získal azyl ve Velké Británii. Jeho další cesta vedla do Francie, kde žije a pracuje více než třicet let.

15844071_700361040142266_2376420053498498704_o

Gilad Baram *1981

Před pěti lety ještě studoval na Bazalel Acadaemy of Art and Design v Jeruzalémě. Práce na filmu s Josefem Koudelkou byl spíš krok stranou. Ve své práci se věnuje hlavně fotografii, venkovním instalacím a tematicky založeným plakátům.

KOUDELKA FOTOGRAFUJE SVATOU ZEMI trailer CZ from PRODUKCE RADIM PROCHAZKA on Vimeo.

Termíny a místa promítání v českých kinech a další zajímavosti o dokumentu najdete zde.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

I popeláři KOMWAG mají logo SHEKEL – smile!

Další článek

Róża Robota: dívka, která pomohla vzpouře v Auschwitzu