V Praze proběhne další ročník mezinárodního festivalu Mene Tekel. Festivalu na podporu obětem totalitních režimů, paměti národa, a to i s přesahem za hranicemi naší republiky. Letošní ročník zahrne i blok o Izraeli. Součástí bude i projekce slavného dokumentu Blues by the beach. O ironii osudu, který změní snímek o uvolněném baru v Tel Avivu v záznam o teroristickém útoku. Besedovat se bude s režisérem, producentem i vydavatelem jeho tištěné podoby.

 

Pláž v Tel Avivu je místo vesměs uvolněné. Často poměrně přeplněné, ale klidné. Šumění moře přerušuje snad jen všudypřítomné klapání dřevěných pálek. Na horkém písku vedle sebe leží lidé nejrůznějších kultur. Těžko by vás napadlo, že někdo z nich může jít a bez okolků se odpálit před plážovým barem. Ale zpátky na začátek. Do roku 2002.  Bar Mike´s place je oblíbeným místem, kde se schází lidé z celého světa. Můžou se tady osvěžit u piva a v klidu si popovídat.  V době, kdy v na východě zuří válka, je Mike´s place přátelským místem, kde vedle sebe sedí Arabové i Židé, Američani, Evropané, Afričané. Dveře jsou otevřeny každému. Majitel baru osloví pár kamarádů, jestli by o takovém příjemném prostředí nenatočili krátký film. Proč ne? Slovo dá slovo a za nějakou dobu se mezi stoly prodírá kameraman. Má vzniknout film o místě, kde nic není problém. O místě, kam může přijít každý. Dát si drink a poslechnout živou hudbu. 30. dubna 2003 se ale všechno změní. Přímo před barem se odpálí sebevražedný útočník. Desítky lidí včetně majitele jsou zraněni. Jeho přítelkyně a další kolegové mrtví.

Kameraman a tvůrce filmu o klidném baru na pláži je Joshua Faudem. Má štěstí, útok přežije. A vlastně náhodu zachytí i bezprostřední chvíle před a po atentátu. Trauma, které se odrazí na živote mnohých zúčastněných se rozhodne s dalšími kolegy proměnit v dokument. Majitel baru se, i přes bolestný zážitek, rozhodne co nejdřív opět otevřít. A natáčení pokračuje. Je ale jiné. Zdaleka už ne tak bezstarostné.

Film je s velkým úspěchem uveden na mnoha festivalech a za několik let vznikne i grafická podoba. Komiksová kniha. Popisuje nejen samotný teroristický útok, ale taky životy zúčastněných před a po. I díky mnoha novým informacím dává nahlédnout do celého příběhu. Nejen do života obětí, ale i do života pachatelů.

 

Joshua Faudem *1975

Americko – izraelský dokumentarista. Absolvoval na pražské FAMU. Natáčí v Evropě, Americe i Izraeli. Věnuje se i televizní tvorbě a psaní. Je spoluautorem komiku Mike´s Place o teroristickém útoku před plážovým barem v Tel Avivu. Práci na knize mu doporučil psychiatr jako terapii po prožitém traumatu.

thenypost.com
thenypost.com

 

Festival Mene Tekel probíhá v Praze od 25. února do 5. března.

Večer pro Izrael , promítání dokumentu Blues by the beach – 28. února, Kino Ponrepo, 18:00

Více o festivalu http://www.menetekel.cz/cz/

O filmovém dokumentu http://www.bluesbythebeachfilm.com/

O knize Mikes´s place http://www.mikesplace.cz/

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Třináct článků desatera (01)

Další článek

Třináct článků desatera (02)