Začátek letních prázdnin paří v jihomoravském městečku Boskovice už pravidelně Festivalu pro židovskou čtvrť. Jubilejní 25. ročník proběhne od 6. do 9. července a jako každý rok láká na pestrý program nejen hudební. Připraveny jsou i propracované komentované prohlídky boskovického ghetta

 

Záměrem festivalu je hlavně upozornit širokou veřejnost na unikátní místo. Židovskou čtvrť, která patří mezi nejzachovanější v České republice. Celkem 79 domů je dnes památkově chráněno jako výjimečný urbanistický komplex. Ze tří synagog už stojí jen jedna a společně s rozsáhlým židovským hřbitovem tvoří unikátní památku. Během festivalu se v Boskovicích vystřídají interpreti tuzemští i zahraniční. Za pozornost stojí například izraelská zpěvačka Ridina Ahmedová, kterou doprovodí kontrabasista Petr Tichý nebo propojený projekt tří umělců – houslistky Ágnes Kutas, hudebníka Michala Kořána a performera Petra Nikla.

 

Ridina Ahmedová

Narodila se v Praze. Její otec pochází ze Súdánu, matka je Židovka ruského původu. Deset let žila v Alžíru a těsně před revolucí se jako dítě vrátila opět do Čech. Od mládí se věnuje hudbě a nejvíc ji učaroval jazz. Založila centrum Hlasohled, ve kterém se věnuje práci s lidským hlasem a hlasové terapii. Společně s kontrabasistou a odborníkem na jazz Petrem Tichým pracuje na projektu Kontrahlas. Neobvyklé spojení, ve kterém je prostor pouze pro hlas a kontrabasový doprovod.

http://www.hlasem.cz/hlas-kontra-bas

pátek 7. července, zámecký skleník, 22:00

Ágnes Kutas, Michal Kořán, Petr Nikl

Ágnes Kutas se narodila v Budapešti a v Československu studovala loutkovou scénografii na DAMU. Dnes se ale věnuje hlavně hudbě. Zpívá a sama se u toho doprovází na housle. A hraje především vlastní skladby s nedílnou součástí maďarských lidových prvků. Na koncertě v Boskovicích ji bude doprovázet hráč na elektroniku Michal Kořán. Zazní písničky z jejich nového alba Čtyři barvy. A součástí koncertu bude i vizuální show, o kterou se postará známý performer Petr Nikl.

Pátek 7. července, Synagoga, 19:00

Kompletní program boskovického Festivalu pro židovskou čtvrť najdete zde http://boskovice-festival.cz/cs

 

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Židé se v Boskovicích usazovali patrně už kolem roku 1343, kdy existuje doklad o Židu v Boskovicích. Z dnešních 79 židovských domů je dvacet památkově chráněno spolu s dalšími objekty (kašna, masné krámy, brána) jako výjimečný urbanistický celek.

Prohlídkové okruhy:

I. krátký okruh – procházka židovskou čtvrtí s výkladem o historii a životě židů v Boskovicích a informacemi o významných židovských stavbách.
Délka prohlídky: cca 45 minut

II. okruh s návštěvou interiérů památek – procházka židovskou čtvrtí s výkladem o historii a životě židů v Boskovicích s návštěvou synagogy maior a židovské rituální lázně mikve.
Délka prohlídky: cca 90 minut

III. „Kompletní” okruh – procházka židovskou čtvrtí s výkladem o historii a životě židů v Boskovicích s návštěvou synagogy maior, židovské rituální lázně mikve a židovského hřbitova.

Synagoga maior, Boskovice
Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část pochází z roku 1639. Roku 1698 byla rozšířena o novou část směrem k náměstí. Návštěvu synagogy je možné spojit s prohlídkou židovské rituální lázně – mikve, která je umístěna hned naproti ve sklepě domu U Templu č.3/5.

Židovský hřbitov Boskovice 
Židovský hřbitov se nachází na jihozápadním okraji města ve velmi členitém terénu. Svou celkovou rozlohou 14.528 m2 se boskovický hřbitov řadí k nejrozsáhlejším židovským hřbitovům v českých zemích. Vstup na hřbitov tvoří dvě kované brány z roku 1982. Uprostřed plochy pohřebiště stojí pozůstatky obřadní síně (ohel), ke které vede kamenné schodiště. Doposud zde můžeme spatřit dvě kamenné desky s hebrejskými liturgickými texty. Na ploše hřbitova se nachází asi 2.500 náhrobků. Nejstarší zjištěný pochází z roku 1670. K nejvýznačnějším patří barokní náhrobky tzv. mikulovského typu zdobené rustikalizovanými ornamentálními prvky. Na boskovickém hřbitově je pochována celá řada významných osobností zdejší židovské komunity. Hřbitov je památkově chráněn a svou starobylostí se řadí k unikátním památkám svého druhu v ČR.

Organizátoři festivalu se od prvního ročníku snaží zaměřit pozornost širší veřejnosti na unikátní urbanistickou památku, židovskou čtvrť. Festivalové návštěvníky tak během čtyř dnů v Boskovicích čekají nejen koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení pro děti i dospělé, filmové projekce, výstavy a autorská čtení, ale také například komentované prohlídky boskovického ghetta.

S tradicí ojedinělé přehlídky zaměřené na alternativní uměleckou scénu festival pokračuje i tento rok, kdy nabídne nemalé množství kulturních zážitků. S novým vizuálním stylem, který zachovává letní charakter festivalu, odhaluje i první interprety. V Boskovicích mimo jiné vystoupí Hugo Race Fatalists (AUS/I), UJD/FPB, Esazlesa, Hańba! (PL), Schodiště, Prune, Justin Lavash, Květy, Divadlo D21, Romanika (SK), Přetlak věku, Budoár staré dámy, Calvera, Gustave Tiger (H), Wolf Lost in the Poem, Ivana Mer (SK), Jakub Kořínek & Kateřina Misíková a mnoho dalších.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Já ty židy nebil, mami!“

Další článek

Anton Nossik bude chybět. Nejen v Rusku.