Třebíč je nejen malebné městečko, ale taky je to místo neodmyslitelně spjaté s židovskou kulturou. Uzounké uličky, staré domy a krásná synagoga. Originální atmosféra, kterou krvavě přerušila druhá světová válka. A každý rok se sem podobná nálada vrací. Díky festivalu Šamajim. Připomíná tamější židovkou kulturu, zvyky a tradice. Divadelní představení, koncerty, přednášky, výstavy i lahodné jídlo.  Letos se Šamajim koná už po čtrnácté a opět láká na pečlivě sestavený program.

 

Letošní ročník potrvá rovnou šest dnů. Je věnován zachránci židovských dětí Antonínu Kalinovi. A připomenut nebude jen on. Novinářka Judita Matyášová povede besedu o svém pátrání po 80 židovských dětech, které před nacisty utekly do Dánska. Dalším čestným hostem bude Naftali Ďuro Fürst, jeden z Kalinou zachráněných dětí, který jen o vlásek unikl smrti v koncentračním táboře Buchenwald. Jednu z přednášek připravil i novinář Stanislav Motl. Ten se už mnoho let zabývá pátráním po zapomenutých osudech. Na festivalu představí svůj dokument Chlapec a hvězdy. Ten měl premiéru v roce 2010 a věnuje se 14letému vězni z Terezína, který v ghettu sám vydával časopis Vedem. V patnácti letech zemřel v plynové komoře. Zůstalo po něm ale spousta zápisků, a dokonce sepsaný román. Jeho největší sen, podívat se do vesmíru, mu splnil až izraelský astronaut Ilan Ramon, který fotku s jeho podobenkou vzal na svou první vesmírnou misi.

Koncerty a divadelní představení

Festival myslí i na odlehčenější formu poznávání židovské minulosti. Koncerty klezmerové hudby a lidových písní jsou na programu každý den. Stejně jako divadelní představení, ukázky tradičních tanců a dnes tolik populárního bojového umění KRAV MAGA. Velkým lákadlem je například vystoupení ukrajinského herce Vladimíra Benderského. Představení s názvem Tucet je složeno z chasidských povídek. Jednotlivé příběhy jsou prokládané písničkami klezmerové skupiny Mi Martef. A diváci si budou moci sami vybrat, které konkrétní povídky budou chtít slyšet. Koho zajímají židovské tradice, může se vydat na některou z komentovaných prohlídek židovské čtvrti nebo zajít na přednášku, která přiblíží tradiční předměty a symboly judaismu.

 

Jak se jedlo?

Nejen povídat o jídle se bude, ale hlavně se bude ochutnávat. Po celou dobu konání festivalu bude otevřeno Café art, kde nebudou chybět zákusky, káva i košer víno a taky hrací místnost pro děti. A speciální chuťový program je připraven na sobotu. Hned ráno začne společnou snídaní za synagogou. Večer bude patřit židovské kuchyni v USA. Právě sem totiž před první světovou válkou odjelo přes 3 miliony židů, kteří zatoužili po novém životě. O tamějších receptech i známých jídlech bude mluvit kuchař a publicista Michal Hromas.

14. ročník Festivalu židovské kultury Šamajim se v Třebíči koná od 24. do 29. července. Podrobný program a další informace najdete na https://www.samajim.cz/

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Škobrtání o štolpíky

Další článek

Burkiny a mokasiny