S blížícím se osmdesátým výročím začátku druhé světové války uvede Městské divadlo Brno českou premiéru diskutovaného muzikálu Představ si. V Evropě se jedná teprve o třetí profesionální uvedení. První dvě se odehrála v Londýně a v Německu.

 

Příběh začíná krásným odrazem předválečné doby. Lesk a spokojenost židovských obyvatel. Velice rychle se ale přesune do tísnivého a šedivého prostředí varšavského ghetta. Je rok 1942. Agrese nacistů vůči Židům dosahuje svého vrchol. Odjíždí první transporty do koncentračních táborů. Židovský rebel Daniel se ale rozhodne proti chmurám bojovat. Přemluví svoji herecky nadanou rodinu a přátelé, aby hráli divadlo. Téma? Příběh o Masadě. Starověké pevnosti, která se stala dějištěm hrdého masakru. V roce 72 n.l. mezi zdmi, kousek od Mrtvého moře, spáchá 960 Židů hromadnou sebevraždu. Nechtějí, aby je pobili římští nepřátelé. Raději než padnout jejich rukou, postarají se o to sami. Příběh podle skutečné události má obyvatele ghetta motivovat k boji. K tomu, aby se nevzdávali a snažili se o svůj život bojovat. Ať už je to jakkoli nebezpečné. Aby za žádnou cenu dobrovolně nenastupovali do vypravovaných vlaků, které jim mají zajistit nový a spokojený život na východě. A taky, aby alespoň na chvíli dali zapomenout děsivé realitě, ve které se společně se svými rodinami, přáteli a známými nacházejí.

 

Kanadský historik David G. Roskies dokonce uvedl, že báseň Masada od Isaaca Lamdana byla nejsilnějším textem, který se stal inspirací k povstání ve varšavském ghettu.

mdb.cz
mdb.cz

 

Muzikál Představ si (Imagine this) vznikl podle knihy Glena Berenbeima. Písňové texty napsal David Goldsmith a hudbu slavný americko – izraelský skladatel Shuki Levy. První uvedení muzikálu bylo v roce 2008 v New London Theatre na West Endu. Počáteční nadšení ale brzo vystřídaly ne příliš lichotivé recenze. Mnozí kritici tvůrce obviňovali z bagatelizování tolik závažného tématu. Později se jistilo, že zmínění recenzenti na představení vůbec nebyli. Pověst projektu však mnohé další diváky odradila. Muzikál tak byl po necelých dvou měsících z repertoáru divadla stažen. Dalšího uvedení se hra dočkala v roce 2016 v Německu. Nutno podotknout, že s mnohem lepšími ohlasy a velkým diváckým nadšením.

Česká premiéra Představ si, v režii Petra Gazdíka, bude v Městském divadle Brno 10. března od 19 hodin.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

O paměti

Další článek

No a když tu byla dneska Káťa s Achabem, musí přijít i #Král01?! :))