Několikasetstránkový román Váha inkoustu čtenáře omotá smyčkou, přitáhne a pustí až zašustí poslední strana. Autorka Rachel Kadishová k tomu velmi umě používá detailních popisů lidí i situací. Historické skutečnosti propojuje s celým příběhem a dokáže ho nenásilně okořenit i filozofickými úvahami. Děj se dělí do dvou časových období. Vlastně by se dalo říct, že i do tří. Minulost a současnost propojují tajemné židovské texty nalezené ve starém anglickém domě ze 17. století. Kdo je psal? Proč byly uschovány a kdo je tajemný pisatel Alef? Je vůbec možné dopátrat se začátku zamotaného klubka na první pohled naprosto nezajímavých životů?

Profesorka historie Helen se do zaprášených listin ponoří společně se svým mladým kolegou Aaronem. Sebevědomý mladík a postarší vědátora, která svou odměřeností skrývá pokročilého Parkinsona. To je současnost. A druhá časová linie? Anglie v polovině 17. století, kam se po pogromech v Portugalsku stěhuje početná židovská komunita. Tady zakládají nové obce, tady staví synagogy a tady chtějí žít v klidu a míru. Muži budou studovat a ženy vychovávat děti a starat se o domácnost. Ale co když se najde jedna, které se takový život příčí? Co když chce studovat stejně jako muži, listovat v knihách a vést hovory o víře? Jde to vůbec? Je možné, aby si žena prosadila svou i v době novověku? Možná jste si vzpomněli na povídku či film Jentl. Nejste daleko od pravdy. I žena v tomto příběhu se musí vzdát lásky a potlačit ženství, aby mohla nastoupit cestu, na kterou ji srdce skutečně táhne.

A profesorka historie v současném světě? I ona si musela vybrat mezi srdcem a vědou. Ač se ženy za mnoho století tolik emancipovaly a staly se samostatnými, životní cesty obou hrdinek jsou podobné a nepomůže jim ani rozdíl několika století. V mnohých situacích byly, jsou a budou stále stavěny před kruté rozhodnutí buď a nebo.

Do dějů ve staré Anglii zasáhne i morová epidemie a požár, který pohltí prakticky celý Londýn.  Napětí nechybí ani v dějové linii ze současnosti. Soupeření dvou vědeckých skupin. Zatvrzelost nemocné historičky a taky skrývaná nejistota na oko tolik sebevědomého mladého vědce Aarona. Badatelská vášeň vstupuje do morku kosti a nezastaví ji ani smrt.

Facebook
Facebook

Rachel Kadishová je americká spisovatelka židovského původu, který se zrcadlí v celé jej literární torbě. Žije v Bostonu, kde vede kurzy tvůrčího psaní. Doposud napsala tři knihy, za které získala i nejedno ocenění. Váha inkoustu je její první knihou přeloženou do češtiny.

Kniha Váha inkoustu vyšla v nakladatelství Host už na podzim, ovšem až na konci února bude slavnostně uvedena. Román představí překladatelka Zora Freiová a redaktorka Ivana Šelešovská. Vybrané úryvky přečte Taťjána Medvecká.

Židovské muzeum, úterý 26. února od 18:30.

 

obr. 1 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Téma našich letců u RAF je v dětské literatuře zcela ojedinělé

Další článek

Předjarní čtení o pomíjivosti trávy