Jarní měsíce lákají nejen k delšímu času strávenému na čerstvém vzduchu, ale období snad až jakési zimní hibernace odchází, smysly jsou odpočaté a je potřeba je opět zaměstnat na plné obrátky. A proč si k tomu nevybrat výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých umělců?

Pražské židovské muzeum připravilo pro milovníky výtvarného umění výstavu Jaroslava Róny – „Kresby odjinud…“. Jedná se o cyklus autorovy nejčerstvější tvorby z let 2012–2018. Většina maleb vznikala na jeh cestách po Středomoří. A jako nový prvek, který se u autora dříve příliš neobjevoval, je i určitá míra humoru a chápání se nových témat, která hýbou společností.

(foto : wikimedia.org)
(foto : wikimedia.org)

Jaroslav Róna patří mezi nejvýraznější české umělce. Nejen malíř, sochař, ale taky ilustrátor. Zakladatel výrazné umělecké skupiny z doby předrevoluční – Tvrdohlaví. Sdružení umělců, které bylo aktivní ještě s příchodem nového milénia a výrazně ovlivňovalo umělecký proud důležitých historických mezníků naší země. Původně je vyučený kožišník. Umělecké vzdělání získával až v dobách tuhé normalizace. Maloval, tvořil, psal, dokázal se znovu postavit na nohy poté, co mu vyhořel ateliér. Těsně před sametovou revolucí odjel do Itálie a domů se vrátil v pravou chvíli. Okamžitě se angažoval jako malíř revolučních letáků. Když se rozbouřené politické změny alespoň trochu uklidnili, vrátil se ke své tvorbě a k cestování. Inspirace z dalekých krajů se krásně zobrazuje ve většině jeho děl, ať už se jedná o malby, modely nebo sochy.

Vystavoval v galeriích nejen u nás, ale po celém světě. V Praze stojí jeho pomník Franze Kafky. Další jeho díla jsou třeba na Pražském hradě. Za výpravu k filmu Amerika byl nominován na cenu českého lva a jeho socha Jošta na brněnském Moravském náměstí nenechá chladnou žádnou skupinu turistů či kolemjedoucích.

 

Aktuální výstava Jaroslava Róny „Kresby odjinud…“ je k vidění v Galerii Roberta Guttmanna do 6. října.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zvláštní tajemství omeru

Další článek

Matematika a hudba ruku v ruce. Na koncertě Yorana Hermana