Yoran Herman rozhodně nepatří mezi hudebníky, kteří by programově sedli k nástroji a zkrátka zahráli to, co cítí. Je pravda, že při každém koncertě se ze sebe snaží vydat maximum, ale základy jeho hry pevně leží na vědeckých oborech, jako je matematika, logika a psychologie.

V rámci Jazz Meets World zahraje v Praze.

 

Pokud vám nebo vašim dětem někdo řekne, že už je pozdě, že s hraním na nástroj nebo s tancem je potřeba začít v dětství. Klidně vyrukujte se jménem Yoran Herman. Jistě, je potřeba mít talent a kapku štěstí, ale nic není nemožné. Sám izraelský klavírista se ke klavíru dostal vlastně náhodou. Ve škole hrál basketball, bavila ho matematik a hudbu poslouchal jen tak jedním uchem. Až přišel den D. Yoran si zranil nohu a s jeho oblíbeným sportem byl konec. Ve chvílích volna si sedl za klavír a zabrnkal pár tónů. A najednou ho hudba pohltila. Začala navštěvovat lekce hry na piano a v devatenácti letech už patřil mezi nejlepší jazzové hráče v rodném Tel Avivu. Následovaly úspěšně složené přijímací zkoušky na proslulou  Berklee College of Music. Tady studoval několik měsíců. Když si sbalil věci a odjel, mnozí si mysleli, že jazzová hvězdička zhasla. Opak byl pravdou. Hvězdička odjela sbírat zkušenosti do New Yorku. Setkání s celou řadou muzikantů a hraní po klubech pro něj udělaly možná víc než věhlasných prestižích lekcí. Po cestě domů se stavil na pár dnů v Paříži a tady už zůstal. Dneska vystupuje po celém světě. Hraje s prestižními muzikanty a zároveň vede přednášky na Sorbonně. Téma? Neobvyklá hudební teorie. Propojení psychologie, logiky, matematiky a hudby, která tak může vznikat přesněji, kvalitněji, působivěji a citlivěji.

Dnes je hudebníkovi 37 let, vydal sedm alb a opět se vrací do České republiky. A ne náhodou. Právě sem jezdí obzvláště rád. Jeho dědeček totiž pochází z Moravy a z České republiky je taky velká část jeho rodiny. Je to vlastně zajímavá cesta. Z Tel Avivu do Bostonu, divoké období prožít v New Yorku, klid najít v Paříži a u toho zvládnout i návštěvy země, ve které cítíte kořeny. Yora Herman tentokrát zahraje se svým triem, ve kterém je izraelský bubeník Ziv Ravitz a íránsko – americký kontrabasista Sam Minaie.

 

Yoran Herman Trio / 15. května na Novoměstské radnici / 19.30.

Vstupenky zde

více o hudebníkovi

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Odjinud výstava Jaroslava Róny

Další článek

IZRAEL NA ZLÍN FILM FESTIVALU