S teplými dny přichází taky doba nejrůznějších festivalů. A mezi “matadory“ patří i Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Jak jinak než ve Zlíně. Letos po 59. Podtitulem tohoto ročníku je moto: „Objevuj a poznávej“. A i na tomto ročníku bude mít Izrael hned několik filmových zástupců ve čtyřech sekcích.

 

Hlavní soutěž filmů pro děti a mládež

Rozbitá zrcadla (Broken Mirrors)

Film o zdánlivosti na první pohled rodinné idylky. Milující otec a jeho dospívající dcera. On jako despota, ona jako ta, která sice dodržuje pravidla, ale přes to chce žít jako její vrstevníci. Příkazy, tresty a taky nejedno překvapení. Hledání důvodu otcovy zatrpklosti dívku dovede do temného světa, ve kterém se ji právě minulost otce odkrývá ve všech barvách.

Tvůrci Imri Matalon a Aviad Givon vystudovali scenáristiku a režii v Tel Avivu a oba se už podíleli na mnoha projektech. Film Broken Mirror je jejich první společnou prací a taky společným celovečerním debutem.

BROKEN MIRRORS- Trailer from Seville International on Vimeo.

Neděle–26.5. _17:20 – Golden Apple Cinema 2

Čtvrtek–30.5. – 21:30 – Golden Apple Cinema 2

 

Dokument

17 sekund (17 seconds)

Svět mladých vrcholových sportovců. Tvrdé tréningy, dřina a mnoho odříkání. Úspěchy i pády a taky otázky, jestli to opravdu všechno stojí za to. Je toto skutečně život, který by měli mladí lidé vést? Nepřipravují se neustálým drilem a uzavřeným světem o své mladé roky? Snímek, který si klade hlavní otázku: „Když toto opustím, nebudu nakonec ještě více litovat?“

 

Alon Marom vystudoval scenáristiku a režii na univerzitě v Tel Avivu. Pracoval pro kanál MGM Europe a stihl natočit několik celovečerních dokumentů. 17 sekund je jedním z nich. Na festivale ve Zlíně bude osobně přítomen.

Pátek–24.5. – 13:10 – Golden Aplle Cinema 3

Pátek–31.5. – 11:10 – Golden Apple Cinema 4

 

Animovaný film

Amerika (America)

Děj se odehrává v roce 1950. Stát Izrael je ve věku batolete a stabilita země je na hony vzdálená. Matka se synem obdrží podivný telegram, který se týká telefonátu z Ameriky. Nekonečné čekání na spojení. Zatímco matka už vidí nový a spokojenější život za oceánem, syn putuje svou vlastní fantazií, která jiný život, než v Izraeli ani vidět nedokáže.

America Headstart ENG from nadav arbel on Vimeo.

Mladý tvůrce Nadav Arbel film sám režíroval, animoval a stříhal. Vystudoval na Bazelel Academy of Arts and Design. Žije v Jeruzalémě a pracuje ve svém soukromém animačním studiu. Jeho film Amerika byl uveden na celé řadě festivalů po celém světě.

 

Studentská soutěž

Sekce, do které se každý rok přihlásí přes dva tisíce studentů z celého světa. Vybrat ze snímků ty, které budou ve speciálních pásmech uvedeny, není jistě snadné. I tak ale v sítu uvízly hned dva snímky izraelských studentů.

Terror – autor Yonatan Shehoah

The Inner Side – autor – Danel Elpeleg

 

Zlín Film Festival pro děti a mládež probíhá od 24. 5. do 1. 6. Jeho kompletní program najdete zde:

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Matematika a hudba ruku v ruce. Na koncertě Yorana Hermana

Další článek

Zóna tolerance na Respect Festivalu