Během víkendu proběhne v Holešovicích dvoudenní Respect Festival. Dvoudenní akce plná koncertů, výtvarných instalací i dětského programu. V hlavní roli kulturní rozmanitost, tolerance a chuť objevovat vzdálené krajiny. Vydejte se napříč světem.

Dvaadvacátý ročník festivalu opět nabídne hlavně hudební zážitky z celého světa. A zastoupen bude i Izrael. Do Česka opět přijede Victorie Hanna a nově taky hudebník s jedinečným životním příběhem GIli Yalo.

 

Victorie Hanna

Zpěvačka, pro kterou se u nás vžilo označení “rapující dcera rabína“. Přijíždí sem pravidelně, a dokonce vedla i několik hlasových workshopů. Do rapových rytmů přenáší starověké židovské texty. Vyrostla v ortodoxní rodině, kam samostatnost ženy příliš nepatří. Přesto se dokázala vydat na svoji cestu se vztyčenou hlavou. Neodradili ji ani mnozí odpůrci, kterým je proti srsti celé to její “hudební počínání“. U nás si fanoušky získala na řadě festivalů. Naposledy vystoupila na Colours of Ostrava. Na Respect festivalu představí i svoje debutové album. Ano, i přes několikaleté intenzivní koncertování po celé světě, vydala matka několika dětí desku teprve loni.

Sobota 15.6., Palác Akropolis, 19:30

 

Gili Yalo

Narodil se v Etiopii. V pohnuté době, kdy obyvatelé utíkali do Súdánu, kde ale začínala občanská válka. Ostatně příběh etiopských Židů, kteří se dostali do Izraele, se stal námětem hned několika filmů a knih. Pro znalé izraelských moderních dějin stačí připomenout Operaci Mojžíš. Vojenská akce, během které bylo do Izraele evakuováno několik tisícovek Židů právě z Etiopie. Gili se svými rodiči se zachránili jen díky této operaci. Po ni následovalo několik dalších. Etiopští židé si sice zachránili holý život, ale realita moderního Izraele k nim byla často krutá. Rodina Giliho se snažila co nejvíce přizpůsobit novým životním podmínkám. Ale kořenů se jen tak nezbavíte. S hudbou začal už v mladém věku, ale jeho domovinu byste v ní hledali marně. Až ve zralém věku se rozhodnul přiznat svůj původ. Svůj hudební styl od základů proměnil a dnes v něm můžete najít melodie plné historie i moderny. Pokud o slavné izraelské akci víte, není třeba více zjišťovat. Pokud vám ale tento kus historie uniknul, zkuste si o ni před koncertem jen něco málo přečíst. Váš zážitek bude ještě větší.

Sobota 15.6., V. HOLE, 17:15

 

Respect Festival proběhne o víkendu 15. a 16. června ve Volnočasovém centru Holešovice a v paláci Akropolis.

Podrobný program najdete na www.rachot.cz 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

IZRAEL NA ZLÍN FILM FESTIVALU

Další článek

Nahý mezi vlky