Zdroj: Archiv

O novém tarifu společnosti Makro pod názvem mphone jsem psal zde. Podepsal jsem smlouvu a čekal. Čekal jsem dlouho, nakonec jsem se dočkal. Ale rozpačitý z toho trochu jsem stále.

Vše to začíná podpisem smlouvy u Makra. O nějakých cenových tarifech podle letáčků z Makra tam není ani slovo. Podepisujete klasickou smlouvu s Vodafonem, kde u nejnižšího tarifu mphonu aktivujete Vodafoňácké Nabito 350, k tomu přídavek Extra nabito, dále službu po svém Extra a ještě Extra nabito 20%.

Jsem z těch, kdo smlouvy studují velmi podrobně, včetně drobného písma, ale tomuto jsem při nejlepší vůli nerozuměl. Pracovnicí Makra jsem byl ujištěn, že je to nutné, a že to potom tak vyjde. I při vědomí si, že není cesty zpět, tedy když podepíšu, tak se ke svému historickému tarifu Na jistotu již nebudu moci nikdy vrátit, jsem podepsal, a to pro obě svá firemní čísla.

Přišlo první zúčtovací období. Mé číslo bylo převedeno na nové tarify. Druhé číslo nikoliv. Tak tomu jsem nerozuměl. Při takovýchto případech zapomeňte na komunikaci s infolinkou. Střídavě se dozvíte, že převod je zadán, že bude uskutečněn do 24 hodin (tří dnů, týdne, do večera …), nebo že to budou urgovat. Jiný den se dozvíte, že je to problém Makra. Pak dokonce dostanete slib, že vše prošetří a že vám zavolají zpět. Samozřejmě se nedělo nikdy nic. Operátory infolinky lze přirovnat k oněm pověstným živým záznamníkům.

Tak jsem aspoň na internetu sledoval stav svého volání. Tam se totiž aktualizuje několikrát denně, kolik jste už z paušálního kreditu protelefonovali, kolik ještě zbývá k vyčerpání a další detaily. Bohužel ale pouze v rámci původního tarifu Vodafone 350, bez dalších slev. Takže se vám jen točí panenky, co vás stojí jedna minuta a kolik jste se vlastně zavázali měsíčně platit. Vypovídací hodnota je tedy téměř nulová.

Uběhl měsíc a přišlo zúčtování. Na internetu se vám objeví automaticky detailní rozpis všech hovorů, to oceňuji! Domů vám přijde poštou jen čistá faktura. Takže když jsem si to vše prostudoval, tak jsem ničemu nerozuměl. Hovor stál tolik, na to aplikována sleva po svém, poté aplikována sleva Makra atd. Vzal jsem tedy čistě selským rozumem kalkulačku a spočítal si počet minut za měsíc a počet sms za měsíc abych zjistil, že to nakonec podle toho letáku mphone vychází. Jinými slovy, ano, ta cena sedí. Ale proč a jak k ní došli, na to je potřeba mít přinejmenším profesuru z matematiky.

Úsměvná je historie druhého čísla, který na nový tarif nepřevedli. Celý měsíc bylo vše účtováno podle starých pravidel. Ale aby asi zákazník cítil nějaké zadostiučinění, tak byla na celý účet aplikována 25% sleva „Makra“. A teprve s měsíčním zpožděním bylo i toto druhé číslo převedeno na nový tarif.

Složitost celého procesu a systému účtování ve mně vzbuzuje trochu pochybnosti. Pokud by nebyly aplikovány slevy podle smlouvy Makra, tak je ten tarif ďábelsky drahý. Takže záleží jen na Makru, jak dlouho vám to vydrží. Pokud se jednou Makro rozhodne změnit svého operátora, nebo usoudí, že vaše obraty u něj nejsou dost vysoké, nebo prostě zruší akci mphone, tak se dostanete na ty tarify Vodafonu bez jakýchkoliv slev a pak se nedoplatíte.

Ale v této fázi mám s tarifem Mini od mphone pěkné Vánoce, že po dlouhé době telefonuji za slušný peníz. A pěkné Vánoce přeji i já vám všem!

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Jak ze státního dluhu? Příští rok bude hůř.

18 Komentářů

 1. mrhule
  21.1.2011 – 16 Shevat 5771 v 23:54 — Odpovědět

  chápu to tedy správně, že samoobsluha je naprosto stejná jako u vodafone? zůstává možnost aktivace všech doplnkovych sluzeb? jsou nejaka omezeni?

  tel.cislo zustava u vodafonu, pokud jsem v soucasnosti zakaznik vodafonu o zadny prevod tel cisla se nejedna, ze ano?

  0
  0
 2. mrhule
  21.1.2011 – 16 Shevat 5771 v 23:58 — Odpovědět

  tak stacilo si precist minuly clanek a vse je vysvetleno – dekuji autorovi za super cteni. v pondeli jdu zaridit “prevod” :-)

  Doufam, ze az mu dorazi dalsi vyuctovani, podeli se o nove zkusenosti.

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  22.1.2011 – 17 Shevat 5771 v 03:01 — Odpovědět

  Pro mrhule: děkuji za pochvalu. Další vyúčtování již dorazilo. Studium mi zabralo asi hodinu. Závěry jsou následující. U druhého čísla není paušál inzerovaných 221 Kč, ale asi 242. Minuty navíc nestojí inzerovaných 2,52, ale asi 3,05. V mém případě ten měsíční rozdíl dělá asi 30-40 Kč a kvůli tomu se nebudu rozčilovat. Kdyby ten rozdíl měl být vyšší, tak lze přejít i na vyšší pušální tarif. Pokud v některém z následujících vyúčtování nastanou závažnější věci, tak se o ně na těchto stránkách samozřejmě podělím. Přeji příjemné počtení ve vašich nových fakturách :-)

  0
  0
 4. Tonda
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 17:28 — Odpovědět

  “Minuty navíc nestojí inzerovaných 2,52, ale asi 3,05.” nebude to třeba tím, že 2,52kč je cena bez DPH? ;)

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 17:38 — Odpovědět

  Určitě ne, to jsem prověřoval. Základní tarif za sms je 1 Kč. Na to dají 25% slevu a pak je z toho oněch inzerovaných 0,75 Kč az sms nad rámec paušálu. To je bez DPH. A stejně je to i s hovorným. Základem je 4,20 bez DPH. Z toho dají dolu těch 25% a jsme na 3,15.

  Ale globálně: mám 2 telefonní čísla, takže by paušál měl být 442. K tomu na jedno číslo mám internet v mobilu. To dávají za 110. Takže celkem bych měl měsíčně platit minimálně 552. A minulé vyučtování jsem měl asi 805 a v tom byly roomingy, smsbanking (tyto sms se nezapočítávají do paušálu), nějaké minuty navíc. No celkem asi těch 35 navíc proti tomu, co by to dle mě mělo být. To fakt neřeším. A mohl jsem se přepočítat i já. Ale na těch minutách navíc je to vidět markantně.

  0
  0
 6. mrhule
  3.2.2011 – 29 Shevat 5771 v 16:10 — Odpovědět

  tak co jsem zjistoval, obecne se jedna o sluzby Vodafone s 25% slevou.
  tarify jsou klasicke NABITO 350,700 a 1150 …. pokud od nich odectete tech zminenych 25 % tak to +- par korun vyjde.

  je zajimave ze Vodafone neni za stejnych (nebo dokonce mene vyhodnych–>vyssi mesicni plneni) podminek ochotny poskytnout srovnatelnou nabidku.

  Pri rocnim uvazku, stejne tarify jako MPHONE nabidne max. slevu 25 %, ovsem ceny za volani a s tim spojeny objem sluzeb co dostanete za predplaceny tarif jsou mene vyhodne nez u makra. navic prichazite o VPN, ktera je u makra v zakladu.

  nevite nekdo jak je to s tou min. mesicni utratou – na infolinku jsem se nedovolal – cetl jsem ze i u tarifu mini je nutne mesicne “provolat” 300 Kc?! Je toto omezeni na cislo nebo na cely zakaznicky ucet? tzn. staci aby prumerna utrata na 1 cislo byla 300 Kc nebo je nutne aby kazde cislo melo alespon tech 300 Kc?

  0
  0
 7. Tomáš Flaška
  3.2.2011 – 29 Shevat 5771 v 16:35 — Odpovědět

  Vezmu to jedno po druhém. U Makra to asi vyjde výhodněji, protože Makro to zřejmě má od Vodafonu za cenu o hodně nižší a prodává to někde mezi tím, co platí Vodafonu a tím, co bych jako zákazník platil Vodafonu já. Vydělá tak Makro i zákazník.

  Min. měsíční útrata je nepřesný výraz. Těch 300 v každém případě zaplatíte. Ale když to nespotřebujete (volání, sms nebo kombinace), tak se vám to přenese do dalšího měsíce. Ale pozor, v dalším měsíci se nejdříve spotřebovává 300 tohoto měsíce a teprve po vypotřebování pak tento přebytek. Když stále ještě něco zbyde, tak do dalšího měsíce se to již nepřevádí, propadá to.

  A limit 300 je na číslo, nikoliv na zákaznický účet. Já mám čísla dvě a tedy musím platit 2 x 300 (minus všechny ty slevy).

  0
  0
 8. mrhule
  4.2.2011 – 30 Shevat 5771 v 18:40 — Odpovědět

  tak snad uz posledni otazka – pocita se ten limit s dph nebo bez?

  0
  0
 9. Tomáš Flaška
  4.2.2011 – 30 Shevat 5771 v 18:47 — Odpovědět

  Vše je bez DPH. Takže ke všemu, o čem zde píšeme, je potřeba připočítat 20%.

  0
  0
 10. Parik
  6.2.2011 – 2 Adar A 5771 v 23:25 — Odpovědět

  České Vodafone už nikdy více.

  0
  0
 11. Pavel
  28.7.2011 – 26 Tammuz 5771 v 11:42 — Odpovědět

  Dobrý den. Na celém internetu jste asi jediný, kdo tu dobře popisuje konkrétní zkušenosti s tarifem Mphone. Vážně uvažuji také o přechodu a chci se Vás zeptat, jaké máte Zkušenosti nyní s odstupem času, zda by jste službu mohl doporučit (jste s ní spokojený), nebo jste za tu dobu co tarif využíváte objevil nějaké problémy, pro které by jste třeba smlouvu znovu neuzavíral? Předem moc děkuji za jakoukoli reakci. Pavel.

  0
  0
 12. Tomáš Flaška
  1.8.2011 – 1 Av 5771 v 09:32 — Odpovědět

  Po delší zkušenosti mohu konstatovat, že to vše víceméně sedí. Jediná věc, která je jinak, je cena za minutu hovoru po vyčerpání volných minut. Platím asi o 40 haléřů více, než je proklamováno letákem. Pak je tam u jednoho čísla (u druhého ne, nevím proč) nějaká platba 10 korun za měsíc, které nerozumím. Tyto nesrovnalosti dělají v mém příápadě asi 40 Kč měsíčně a to tedy opravdu neřeším, to už nechávám být. Jinými slovy, to na 98% sedí a mohu tento tarif doporučit.

  0
  0
 13. Pavel
  1.8.2011 – 1 Av 5771 v 21:27 — Odpovědět

  Díky moc za informace. Těch 40 haléřů vážně moc není, ale je to škoda hlavně z principu, že opět nemůže být vše přesně tak jak je psané. Rozhodně by bylo pro Makro větší reklamou to, kdyby ve skutečnosti účtovalo za minutu byť jen třeba o haléř méně, než je psáno, než když úžují tak jak píšete Vy, tedy víc. Do nynějška jsem volal s T-Mobile s tarifem Twist maxi dobito za 3,90 vč. DPH do všech sítí a s Mphonem by to tedy mělo být někde okolo 3,40 (nad rámec paušálu, pokud připočtu Vámi zmiňovaných cca 40 haléřů navíc) u tarifu “Mini”. Taky nechápu, proč je takový problém účtovat přímo sazbu, kterou Mphone uvádí na svých stránkách a podle toho co jste napsal už v minulosti to rozepisují tak, aby se v tom všichni pořádně plácali. Zřejmě s Mphone smlouvu uzavřu, ale abych pravdu řekl, nějaké malé procento nejistoty ve mě bude, pokud mi nějaký “Mphoňák” vše nevysvětlí do posledního puntíku. ….Jenomže ono se nedá věřit na 100% ani potom. Mám ještě horkou zkušenost s T-Mobile, kdy mi dealer po telefonu slíbil super podmínky, ale když jsem smlouvu podepsal, tak jí T-Mobile absolutně neplnil, takže po tahanicích co trvali cca 1,5 měsíce se mi smlouvu podařilo vypovědět z důvodů neplnění smlouvy ze strany T-Mob. Tam se však jednalo o účtování bez nadsázky dvojnásobné ceny oproti slibům a i smlouvě. Zde jak píšete jde sice jen o desítky haléřů u jedné minuty, ale díky mé špatné zkušenosti u konkurenčního operátora mi to něco připomíná. Nedokáži se ubránit pocitu, že žádný z operátorů nehraje úplně “čistou hru”.
  Ještě jednou děkuji za vaše informace a velice rád si přečtu nějaké nové, pokud je tu od Vás najdu. Hezký den, Pavel.

  0
  0
 14. Tomáš Flaška
  1.8.2011 – 1 Av 5771 v 21:42 — Odpovědět

  Jsem rád, že jsem někomu pomohl. Abych byl konkrétní, teď jsem to zkontoloval. Ta minuta nad paušál stojí 3,15 bez DPH. Na inetu propagují 2,52. Jinak u Makra sice podepíšete smlouvu, ale podepisujete ji s Vodafonem, jehož zákazníkem tím pádem jste, od něj dostáváte faktury a s ním řešíte problémy. Ale dobře, ta nabídka je dobrá a doporučuji ji. Výhodou je, že všechny další přídavné služby, které doobjednáte, máte se slevou 25%. Já mám konkrétně telefon s Androidem a ten je bez internetu v mobilu na dvě věci. Takže používám internet v mobilu s FUP 150 MB, což mi stačí, za 150 Kč měsíčně (bez DPH). Díky mPhonu mě ale tento doplněk stojí 112 měsíčně a to už je pádný argument. A tak je to se vším.

  0
  0
 15. Pavel
  1.8.2011 – 1 Av 5771 v 22:37 — Odpovědět

  No, já používám telefon de facto jen na telefonování a opravdu vyjímečně na sms. Internet v mobilu opravdu nechci. Na net mám přístup (na pc) téměř kdykoli a jelikož se mi zdál starý notebook moc malý (sedmnáctka), tak jsem si kvůli tomu nyní koupil devatenáctku. Je tedy jasné, že na mobilu net prostě mít nemusím. Každopádně ještě před uzavřením smlovy s Mphone budu chtít od nějakého kompetentího člověka vysvětlit, jak je možné, že účtují vyšší částky na minuty, než jaké uvádějí na svých webovkách. S DPH je to tedy podle vašeho posledního příspěvku již 75 haléřů, celkem tedy za minutu 3,78 Kč s DPH. Když si promítnu, že Twist maxi dobito od T-Mobilu je za 3,90 s DPH a je to bez jakéhoki závazku a podpisu, tak začínám být docela na rozpacích. Pravda, u zmíněného tarifu Twist maxi dobito je třeba dobíjet měsíčně alespoň 600,- jinak je minuta velmi drahá, ale konkrétně mě těch 600 vycházelo tak akorát, takže jsem zmíněnou nižší cenu za minutu bez problémů využíval. No jak píši, budu se muset ještě hodně v Makru ptát, jak se vůbec může stát, že neúčtují přesně tu cenu, kterou se chlubějí.
  Hezký večer, Pavel T.

  0
  0
 16. Pavel
  3.8.2011 – 3 Av 5771 v 09:20 — Odpovědět

  Nedalo mi to a napsal jsem dotaz na nesrovnalosti ve zde výše uvedených slibovaných vs. skutečných cenách za minutu volání. Napsal jsem přímo do Makra, abych měl info z “první ruky”. Z vysvětlení vyplývá, že by ceny měly vyjít takové, jaké jsou slibované, takže vážně těžko soudit, když nemám v ruce žádnou fakturu, se kterou bych se mohl jít do Vodafone (či Makra?) “hádat”. Hrozně rád bych volal za ceny, které Mphone slibuje a nevím jak se rozhodnout, když jistota slibovaných cen mi připadá tak nějak padesát na padesát. Nějaké pozdější dohady, když už budu mít smlouvu podepsanou………..tedy vyhlídky nic moc. Jestli to někomu pomůže, vysvětlení co mi bylo posláno do mailu nyní přeposílám i ostatním. Tady je –
  V současné době jsou stále platné paušály se stejnou cenou za minutu.
  V tomto případě základní Tarif Mini s cenou volání nad paušál 2,52 Kč bez DPH/ 3,02 s DPH ( u vyšších tarifů je to samozřejmě méně).

  Model tarifu:

  Základní tarif VF Nabito 350 (70min. nebo až 294 SMS) + balíček volného kreditu (14 min. nebo až 58 SMS) popřípadě ( 35 minut nebo až 147 SMS)podle toho jestli jste zákazník MAKRA, nebo zlatý zákazník MAKRA.
  Toto je základ (84 popř. 105 minut) a v tomto základu voláte za normální VF sazbu.

  Po provolání základu voláte a v samoobsluze se Vám zobrazuje cena za provolané služby ze standardních sazeb VF k danému paušálu. Na konci zúčtovacího období je faktura uzavřena a jsou aplikovány slevy pomocí kterých se dostanete na onu částku 2,52 Kč bez DPH. ( sleva po svém extra 20%, Sleva Makro 25%).

  Samozřejmě pokud dojde k nějaké chybě, tak se může stát, že částka nemusí souhlasit, ale od toho je reklamační odd. a pokud to jsou uznatelné nároky, tak je vše dobropisováno do dalšího zúčtovacího období.

  0
  0
 17. Tomáš Flaška
  3.8.2011 – 3 Av 5771 v 15:38 — Odpovědět

  Asi bych to s nimi uhádal. Ale jak říkám, těch nějakých 40 Kč měsíčně, o které platím víc než bych měl, mi za ten čas a námahu nestojí. Ale pokud máte chuť, tak buď sem do diskuse, nebo přímo mě (mail najdete v sekci autoři) pošlete svůj mail a já vám jednu ze svých faktur ve formátu .pdf rád pošlu. Byl bych pak rád, pokud byste mě informoval jak se to celé vyvíjí.

  0
  0
 18. Pavel
  4.8.2011 – 4 Av 5771 v 08:14 — Odpovědět

  Dobrý den.
  Já vím, nejde o velké peníze, za ty roky co člověk volá jde i tak o desetitisíce. Jde ale hlavně o princip, mám rád, když jsou věci přestně tak, jak jsou psány. S tou nabídkou Vaší faktury je to výborný nápad, abych pravdu řekl, tak mě to napadlo samotného, ale zároveň jsem to zase zamítl, protože jsem si netroufl něco takového po Vás chtít. Určitě budu za ní hrozně rád a pokud jí budu mít v ruce, tak se bez ní do Makra rozhodně nevydám, to Vám můžu opravdu slíbit :-). Jen nemůžu slíbit,kdy to bude. Zítra odjíždíme na dovolenou a i potom to nemusí být úplně hned. Nejbližší Makro máme v Plzni (asi 50 km), ale budu se určitě snažit zajet tam co nejdříve. Taky bych už rád začal volat o něco levněji :-).

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

S narozením Krista si Češi připomínali i Mláďátka betlémská

Další článek

Dáreček