Zdroj: Archiv

Jan Kraus (* 15. srpna 1953 v Praze) je český herec, moderátor, publicista, dramatik a režisér. V poslední době je znám jako moderátor populárního pořadu Uvolněte se, prosím v České televizi.

Vážený pane Krausi, rád bych na začátku řekl, že Vás mám moc rád :-). A chtěl bych se Vás zeptat, už jste někdy derivoval ironii? Chci se tím zeptat, dělal jste si z ironie další ironii?

V jednom dílu: „Uvolněte se, prosím“ jste při rozhovoru s panem rabínem Sidonem řekl: „…že pro židy jste křesťan a pro křesťany zase žid…“; nějak tak to bylo. Velice mě to zaujalo. Cítíte se tak opravdu nebo Vás tak zařazuje okolí?

Okolí mě zařazuje – a na to samozřejmě nemá nikdy právo. V téhle oblasti ať se zařazuje každý sám. Navíc mě baví sledovat, jak “mírumilovně” takovou informaci druhá strana přijme. Řekne mi to o jejich skutečné orientaci víc, než jejich svaté řeči.

Jste členem židovské obce v Praze? A v případě, že nikoliv, chcete se stát členem např. Židovské liberální unie a naznačit tím sympatie ke svému původu, které máte a které jsou z Vás cítit?!

Nejsem členem židovské obce, nejsem členem skoro ničeho, nejsem příliš vhodný na členství a není to můj svět. Sympatie naznačovat ani nemusím, můj původ, ať už židovský či nežidovský se hlásí ke mně, jako já k němu. Jsem pyšný na své rodiče, na svoji rodinu, v které jsem vyrůstal, a to je pro mě nejpodstatnější.  Bylo by pro mě nepřijatelné minout skutečnost, že velká část mé rodiny zahynula proto, že byli židovského původu. Cítím s nimi hrdě svou sounáležitost.

Na druhou stranu odmítám tzv. “profižidy”, tedy ty, kteří svůj původ považují za profesi. Jako pohrdám antisemitismem, odmítám antikřesťanství. Ať si každý v této “svaté” oblasti dělá, co chce a hlavně bez boje a zbraní.

Byl jste někdy v Izraeli, povězte nám prosím, jak na Vás zapůsobil?

V Izraeli jsem nikdy nebyl, jako například v Columbii, kde žije moje sestra. Obě země mám dlouhodobě v plánu, ale nerad cestuji…

Jak se díváte na současnou finanční krizi? Postihla Vás ve Vašich investicích? Důvěřujete i nadále svému finančnímu poradci?

Ne, krize mě naštěstí “neponičila” – zatím. Měl jsem nějaké akcie, obchodoval jsem s nimi na burze elektronicky sám a v poslední chvíli jsem je stihnul výhodně prodat. Nešlo o žádnou horentní sumu, ale poradce nepotřebuji. Své peníze jsem si vydělal sám a sám si s nimi poradím. Nikdo se o ně nebude starat nikdy pečlivěji, než já, i když nijak spořivý nejsem. Myslím, že součástí bohatství je, že se nestane otrokem vlastní šetřivosti. Pokud si to můžete dovolit.

A jaká byla Vaše nejlepší investice?

Akcie jedné banky, které jsem koupil, když začalo první rallye na burze v rámci finanční krize. Spadly o 20 procent,  na pár dní…

Souhlasíte s tvrzením pana Tomáše Sedláčka; mimochodem byl také hostem ve Vašem pořadu; že podle Bible je sedm let hojnosti a sedm let krize. Vždyť to by přece znamenalo, že dlouhodobá křivka kapitálových trhů (odrážejí ekonomickou situaci) je sinusoida. S tím se dokážete ztotožnit, co si o tom myslíte?

Kniha, kterou zmiňujete, se mi velmi líbila. Co pro kapitálové trhy platilo, bylo vždy pofiderní, a v důsledku krize ještě pofidernější. Už nikdy nebude platit, co platilo, svět se vyvíjí. Obchodování na burze dnes vypadá zcela jinak než před 50 lety, to má svůj vliv a význam, banky a bankéři se také chovají jinak. Teorie o penězích a investicích nejsou příliš vzdálené předpovědím počasí… Pro mě.

Máte politické ambice? Podpořil bych Vás. A pokud nikoliv, jak jste již několikrát prohlásil, není v tuto chvíli právě ta správná doba, přehodnotit své rozhodnutí?

Nemám politické ambice jiné, než jako občan. Viz moje nevole ke “členství”. Ale je to moje země, dobře ji platím, tak ať se podle toho chová…

Nevím, zda jste to někde komentoval, kromě Frekvence 1 (Jan Kraus a blondýna). Ale mohl byste nám sdělit svůj názor, zda pan Bém má představu, kolik dneska stojí webová prezentace, když chtěl postavit webovou prezentaci za 160 milionu korun?!

Obávám se, že pokud pan Bém, stejně jako mnoho ostatních českých politiků, mluví o nějaké zakázce, má na mysli záminku. Ne podstatu. Řada zakázek je dle mého názoru jen názvem pro zlodějinu.

A má poslední, vždy stejná otázka. Věříte v Hospodina?

Ano. Po svém. A s ním.

Zdroj

Autor: David Fábry

Přečtěte si také: Interview s Ivanem Neumaierem

4 Komentářů

 1. libuse Schreiberová
  10.7.2010 – 28 Tammuz 5770 v 10:11 — Odpovědět

  Pane Krauzi, moc se mi v pořadu líbíte a prosím Vás nenechte se nikdy nikým odradit-mám na mysli – někteří lidé Vám Váš humor a vrozenou inteligenci závidí. Moc Vám fandím.

  1
  2
 2. Stern
  28.10.2011 – 30 Tishri 5772 v 17:58 — Odpovědět

  …pan Kraus na tento portál nechodí!(k Libuši Schreiberové)…ale jinak je DOBREJ !….shalom

  0
  1
 3. Josef Šamánek
  27.8.2014 – 1 Elul 5774 v 10:08 — Odpovědět

  Herce, inteligentního a přitom peprného komika Jana krause si vážím. Vážím si jeho hereckého díla i přístupu k politice, stranám, penězům, bohu i svým rodičům.
  Josef

  1
  1
 4. Iva Dolanska
  22.12.2016 – 22 Kislev 5777 v 08:21 — Odpovědět

  Pana Krause mam moc rada, libi se mi jeho zemity, ale inteligentni humor. Proto jsem se dostala i na tuhle stranku a zde se potvrdilo to, co se casto o zidech rika a cemu jsem dosud moc neverila: ze se neustale bavi o penezich. Opravdu vas zajima jen to co pan Kraus dela se svymi penezi? Nemate, krome Hospodina, jine otazky?

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Už zase vyčnívám z řady, a je zle

Další článek

Proč kupovat státní dluhopisy?