Zdroj: holocaust.cz

Národní památník holokaustu v Izraeli spouští nový program na vzdělávání arabské menšiny v zemi.

Mnozí z izraelských Arabů totiž popírají hrůzy vyvražďování nebo jejich rozsah. Nacisté během holokaustu vyvraždili šest milionů židů. Někteří z Arabů, nejen ti žijící v Izraeli, nahlížejí na holokaust jako na katalyzátor svého vlastního utrpení. Panuje mezi nimi jen velmi malá empatie pro židovské oběti.

V izraelských školách je studium genocidy povinné. Nově však chce Izrael změnit pohled Arabů a blízkovýchodních politiků na historické události holokaustu. Památník Jad Vašem tak bude nabízet semináře pro arabské učitele. Autoři projetku však připouštějí, že dosáhnout změny pohledu na holokaust u Arabů bude velmi obtížné.

Židé, kteří přežili nacistické řádění, našli často nový domov na území budoucího Izraele. I díky tomu, že hrůzy holokaustu byly ještě v čerstvé paměti, položilo mezinárodní společenství základy židovského státu v roce 1947. Tehdy o něm hlasovala OSN.

Po vyhlášení nezávislého Izraele však vypukla válka, během které bylo donuceno přes 700.000 palestinců opustit své domovy a nebo z nich byli vypuzeni. Této události se často říká nakba neboli katastrofa. Mnozí Palestinci a izraelští Arabové si obě události spojují – na uznání holokaustu je široce nazíráno jako na uznání židovských nároků na zemi.

Podle loňského průzkumu, který probíhal mezi 700 izraelskými Araby, vyšlo najevo, že zhruba 30 procent z nich nevěří, že se holokaust vůbec odehrál. Židovský sociolog Sammy Smoohy však dodává, že toto vysoké číslo může být odrazem nesouhlasu s izraelskou politikou a nikoliv důkazem otevřeného popírání holokaustu.

Arabští pedagogové se však na nový projekt památníku Jad Vašm dívají skepticky. Podle nich nepřinese velké výsledky, pokud nebude provázen širším úsilím o odstranění napětí mezi Židy a Araby. Mnozí z nich také dodávají, že izraelské školní osnovy se jen krátce věnují nakbě. Většina učitelů v židovských školách ji dokonce vynechává.

Izraelští Židé se učí o holokaustu od raného věku. Pro arabské studenty je tato látka obsažena pouze v povinných hodinách dějepisu. Tam navíc studenti vstřebávají pouze základní fakta, aby mohli následně projít přijímacím řízením na univerzitu.

V roce 2008 zpřístupnil Jad Vašem arabskou verzi svých internetových stránek. Zároveň minulý měsíc zorganizoval první výcvikový kurz pro arabské učitele. Zúčastnilo se ho asi 150 pedagogů, kteří byli rozděleni do malých skupin.

Kurz trvá zhruba 20 hodin, během nichž se lektoři vyhýbají politice. Účastníci se učí o holokaustu a jeho počátku v Německu. Někdy zde vypovídají i ti, kteří holokaust přežili.

Šéfka vzdělávacího oddělení památníku upozorňuje na to, že někteří arabští pedagogové přirovnávají holokaust k izraelsko-palestinskému konfliktu. Zároveň vyjádřila naději, že během kurzu pochopí podstatu holokaustu – pokus o vyhlazení celého národa, nikoliv méně extrémní formy diskriminace nebo krutého zacházení. “Byla to nejextrémnější událost světového novověku,” zdůraznila.

Podle činitelů památníku přistupují arabští pedagogové k projektu s entuziasmem. To sice organizátory projektu potěšilo, nicméně neočekávají rychlý úspěch. Předchozí podobné pokusy totiž neměly příliš velké výsledky.

Začátkem loňského roku otevřel Jad Vašem výstavu o muslimských Albáncích, kteří zachránili tisíce židů za druhé světové války. Byť bylo načasování otevření výstavy náhodné, přišlo týden po třítýdenní ofenzivě Izraele proti ozbrojencům Hamas v pásmu Gazy. Kvůli rozhořčení nad smrtí řady obyvatel Gazy pak většina arabských učitelů výstavu bojkotovala.

Dalším pokus zaznamenal větší úspěch. Na 300 Židů a Arabů absolvovalo roční program o holokaustu ve vzdělávacím centru v izraelském kibucu Lohamej HaGheatot. Toto centrum leží v severním Izraeli a založili ho přeživší holokaustu. Další ročník zahrnuje výuku o arabské menšině v Izraeli. Například Dína Hidžazíová, která se dvouletého programu zúčastnila, prohlásila, že jí to pomohlo pochopit a vcítit se do židovských spoluobčanů.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vláda „ukočírovala“ prudké zdražení elektřiny, pachuť ale zůstává

Další článek

Láska – (Náhrdelník 1)