Zdroj: vimeocdn.com

V pátek 22. února podepsal předseda Federace židovských obcí (FŽO) Petr Papoušek dohodu o vyrovnání se státem. ŽL se v této souvislosti zeptaly tajemníka FŽO Tomáše Krause na některé detaily církevních restitucí.

Podpisem smlouvy se státem se vzdává FŽO nároku za zabavený a nevydaný majetek po 25. únoru 1948, pokud jej nebude požadovat na základě vydání věci dle zákona o narovnání s církvemi. Má FŽO seznam majetku, za který je stanovena kompenzace 272 mil Kč?

Seznam nevydaného majetku máme, ale kompenzace nebyla stanovena pouze na jeho základě. Kritériem pro výši příspěvku té které církvi či náboženské společnosti byl také počet věřících a podíl na celkovém ročním rozpočtu současného financování ze strany státu.

Máte představu, kolik nemovitostí, které před válkou vlastnily židovské obce a spolky, nebyly židovským obcím a spolkům vráceny před únorem 1948 a tak nespadají pod tento zákon? Bude je chtít FŽO řešit nějak samostatně?

Představu samozřejmě máme, a to již od poloviny devadesátých let, kdy jsme poprvé vytvořili dokumentaci, sloužící m.j. i pro práci Smíšené komise. Přijatý zákon řeší jen vrácení majetku, který je v současné době v majetku státu. Většina majetku, který bychom mohli nárokovat je však v držení jiných subjektů. Předpokládám, že se k této problematice ještě dostaneme.

Byla v rámci vyjednávání se státem nějak započtena částka 200 mil. Kč, které v roce 2000 získal NFOH, které byly určeny především pro obce spolky? Dalších 100 mil. Kč šlo tehdy pro platby jednotlivcům.
Takovýto model nebyl dohodnut. Pro naší interní potřebu jsme však vycházeli m.j. i z práce Smíšené komise, která získaných 300 mil. Kč pro NFOH považovala pouze za zálohu, a celkový objem nárokovaného státního majetku odhadovala na dvojnásobek. V tomto smyslu finanční náhrada odpovídá.

Má již FŽO představu, které nemovitosti bude nárokovat k fyzickému vydání?

Ano, má. Nicméně tím, že jsme získali dálkový přístup do katastrů nemovitostí, budeme doporučovat jednotlivým židovským obcím, aby ještě jednou ověřily, zda jsou seznamy úplné.

Kolik nemovitostí je nyní na seznamu?

V současné době pouhých 23.

Zdroj: Židovské listy, partner webu Shekel.cz

Autor: Tomáš Jelínek

Kam dále: Byl Tomáš Kraus v STB? Čtěte zde!

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Davidem Bauckmannem

Další článek

Vydřidušské pojišťovny