Zdroj: finmag.cz

Zná to asi každý, zejména tak na počátku nového roku. To si hodně lidí říká, od teď začnu hubnout, přestanu kouřit, budu více sportovat. Taková předsevzetí obvykle vydrží jen pár dnů, nanejvýše týdnů a pak se vše zase vrátí do starých kolejí.

Hodně podobné je to i v případě financí. Třeba rozhodování o počátku spoření na důchod. Pokud již nespoříte, bude těžké najednou začít pravidelně investovat třeba 10 % příjmu. Snaha zavést více změn současně je tudíž už předem odsouzena k neúspěchu.

Řešení? Začněte postupně, berte jeden návyk za druhým. Vyberte si jednu konkrétní změnu ve svých financích a tu následně zrealizujte. Jakmile ji uděláte, přejděte k dalšímu kroku.

Co je příčinou toho, že hodně lidí toto důležité rozhodnutí odkládá a nikdy nezačne pravidelně investovat? Spousta lidí odkládá pravidelné investování proto, že se nedokáže rozhodnout, kam investovat. Český investor má na výběr tisíce podílových fondů a dalších finančních produktů různých finančních institucí. Rozhodování, kam investovat, může paralyzovat natolik, že nakonec nezačnete investovat vůbec.

Potvrzuje to výzkum z Americké Columbia University, který analyzoval chování více jak tři čtvrtě milionu klientů investiční skupiny Vanguard. Z výzkumu vyplynulo, že vyšší počet možností důchodového spoření snižuje počet lidí, kteří začnou na důchod skutečně spořit. Čím více možností spořit zaměstnanci dostali, tím menší procento z nich se pro důchodové spoření rozhodlo.

Jak vyzrát na rozhodovací paralýzu? Příliš to neřešit. Ze všeho nejdříve se podívejte, jaký typ produktu doporučuje váš finanční plán. Potřebujete spořicí účet, nebo třeba akciový fond? Potom začněte vybírat konkrétní produkt.

A jakmile najdete ten správný fond, už to dál neřešte – ihned nastavte trvalý příkaz a začněte pravidelně investovat. Mnohem důležitější je totiž začít investovat TEĎ než čekat, až najdete tu „dokonalou“ investici. Takové čekání může vyjít draho.

Zdroj: investia.cz; Průbeh fondu životního cyklu

Autor:

Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Aká dlhá je rieka?

Další článek

Kým byl Ša*ch – Šabataj Meir ha-Kohen ?