Zdroj: 18millionrising.org

Donald Sterling, jedenaosmdesátiletý majitel basketbalového klubu Clippers, dostal pokutu a doživotní zákaz působení v NBA. Vedení NBA  Sterlinga potrestalo poté, co byla zveřejněna zvuková nahrávka jeho rozhovoru s přítelkyní. Té Sterling v soukromém rozhovoru údajně vyčetl, že se na veřejnosti objevuje s lidmi tmavé barvy pleti.

Donald Sterling má na kontě řadu skandálů – sexuální obtěžování, neproplácení smluv bývalým trenérům, žaloby za diskriminaci příslušníků menšin. Žádný z jeho předchozích prohřešků se ale nedočkal takové mediální a politické proslulosti jako výroky pronesené v telefonickém hovoru s Vanessou Stivianovou.

“Vadí mi, jak se předvádíš na veřejnosti s černochy. Musíš to dělat?“

„Můžeš spát s černochy, můžeš je pozvat domů, dělej si, co chceš… Chci po tobě ale jen tak málo, abys to nikde nevystavovala a nevoď je na mé zápasy.“

„Říkám, abys na tom svým mizerným zasraným Instagramu nevystavovala svoje fotky s černochy.“

Sterling získal definitivně nálepku rasisty, o kauze promluvil dokonce i prezident. Hráči si na znamení protestu oblékli dresy naruby a spekuluje se o tom, že provinilý majitel bude muset svůj klub prodat.

Je to přece hanba hanboucí, týt z černošských hráčů a mít takové rasistické názory – a je to třeba potrestat.

Amerika bývala a  snad dosud ještě je, v očích mnohých výkladní skříní svobody, svobodu slova nevyjímaje. Je pochopitelné a zcela v pořádku, že některé názory se neobjevují např. v mainstreamových médiích.

Jenomže ve chvíli, kdy si občan musí dávat pozor na jazyk i při soukromém rozhovoru se svými blízkými, je něco špatně. Pokud je nutno vážit slova a zabývat se tím, jestli nás ten, s kým mluvíme, nemůže náhodou “udat” – ne za to, že chystáme trestný čin, ale za to, co si myslíme – , je něco hodně špatně. Taková situace vede k atmosféře strachu a podezírání, známé z totalitních režimů.

Argument, že je trestuhodné, když Donald Sterling nechce, aby se s jeho přítelkyně ukazovala na veřejnosti s lidmi tmavé pleti, když na lidech tmavé pleti závisí jeho podnikání, je také zcestný. Kolik lidí nadává na svou práci, na šéfy, na majitele firem? A jaké je morální odsouzení, kterého se těmto stěžovatelům dostává?

Je daleko horší, že Donald Sterling se pokouší přikazovat své dospělé a svéprávné přítelkyni, co má dělat se svým Instagramovým účtem a se svými společenskými kontakty. A ještě horší je to, že této stránce věci se média ani NBA v celém skandálu vůbec nevěnovala.

Autorka: Karíma Sadio

8 Komentářů

 1. Refael
  11.5.2014 – 11 Iyyar 5774 v 14:37 — Odpovědět

  Karimo,
  uz z principu je rozdil, pokud takto neslusne mluvi “kdejaky” zamestnanec o svem sefovi a rozdil sefa jako Donald Sterling. Tak uz to proste chodi a celebrity obecne jsou tercem vselijakeho nahravani soukromich rozhovoru, foceni i nataceni bez jejich souhlasu a naslednem zverejneni a proto si musi davat pozor na svou pusu.
  Kazdy verejne cinny clovek musi mit na pameti, ze neni uz ciste soukromou osobou. Navic celebrity se musi chovat na verejnosti jinak nez my obycejni lide nebot verejne cinne osoby mohou pro dalsi lidi byt i jejich vzorem.

  0
  0
 2. 11.5.2014 – 11 Iyyar 5774 v 22:21 — Odpovědět

  Refaeli, no právě – je důležité, jak se veřejně činný člověk chová na veřejnosti. Ale pokud už začneme TRESTAT (a o to mi šlo v první řadě, ne o pouhé veřejné odsouzení) za to, co si známá osobnost (ne politik, ne učitel, ale podnikatel v oblasti sportu) myslí a říká v soukromí, pak to podle mě dobře není. I když samozřejmě chápu, že i NBA jde především o peníze.

  0
  0
 3. Pavel H.
  11.5.2014 – 11 Iyyar 5774 v 22:54 — Odpovědět

  Nebudu hodnotit výroky pana Sterlinga (můj “kamarád” by to asi být nemohl), ale podívejme se na to krapet z jiného úhlu. Je NBA soukromý podnik nebo veřejná služba placená z daní? Pokud by to byla veřejná služba, bylo by namístě hájit do roztrhání těla právo pana Sterlinga na svobodu projevu. Pokud je ale NBA soukromý podnik, mají jeho majitelé/akcionáři resp. představitelé “svaté” právo vykázat kohokoliv ze svého středu (pokud mu nezcizí jeho majetek). To, jestli ho nějakou smluvní či zákonnou kličkou donutí klub prodat, je už podružné. Tož asi tak.

  0
  0
 4. dada
  12.5.2014 – 12 Iyyar 5774 v 08:44 — Odpovědět

  No já tu aféru neznám, ale podle toho, co je citované z jeho úst v tomto článku, nemusí být vůbec pravda, že ten chlap je rasista, ale spíš to vypadá, že podezírá americkou společnost z rasismu (hlídá si image, asi by bylo v některých kruzích nepřijatelné takové bratříčkování s černochy?). Spíš bych tipovala, že uvažuje chladnokrevně jako normální kšeftař.

  0
  0
 5. danny
  12.5.2014 – 12 Iyyar 5774 v 12:41 — Odpovědět

  Asi všetkým uniká podstata problému.Spať s nimi može(multi-kulti nerasista?)ale ine nie?tam je už rasista.Rozpor?smile

  0
  0
 6. dada
  12.5.2014 – 12 Iyyar 5774 v 16:43 — Odpovědět

  danny, podívala jsem se na nějaké články a hlavně na foto té jeho (mimochodem taky lehce tmavé, původem mexické) “přítelkyně” a obávám se, že důvod jeho rasismu bude velice přízemně lidský. Asi nesnesl pomyšlení, že by se o něm začalo šířit, že na jeho jistou neschopnost si musí jeho přítelkyně pořizovat výkonnou náplast v podobě udělaných černochů :-). A další jeho “dobří přátelé” by si z něho utahovali.
  No není to jednoduché, pořídit si na stará kolena takovou kost, a docela i věřím, že ho to poněkud vzalo, že ho napráskala (za nemalý peníz) bulváru. Jak se rodí rasismus :-).

  http://www.24hod.sk/sterling-sa-ospravedlnil-a-tvrdi-ja-nie-som-rasista-cl286414.html

  0
  0
 7. danny
  31.5.2014 – 2 Sivan 5774 v 07:34 — Odpovědět

  došlo na rčeni,,obvod je nikde a stred všade”.Klub kupený za 11 milionov sa predal za dve mld.a polovičným vlastníkom je oná,,paní”.smile.

  0
  0
 8. danny
  31.5.2014 – 2 Sivan 5774 v 07:35 — Odpovědět

  P.S.oddalo sa.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nachumovo proroctví

Další článek

Když už i státní instituce obchází zákon...