Zdroj: Shekel

Od začátku vojenské operace v Pásmu Gazy opustilo své domovy na statisíce Palestinců. Někteří z nich tak učinili během několika minut kvůli varování Izraelských ozbrojených sil, jiní utekli ze strachu o život svůj a životy svých blízkých. Většina uprchlíků ale nemá ani tu nejmenší šanci Pásmo Gazy opustit.

Jediné legální cesty odtamtud vedou přes hraniční přechody s Egyptem a Izraelem. Obě zmíněné země hranici přísně střeží; pohyb zboží a osob je z bezpečnostních důvodů silně omezen.

Přes Izraelem ovládaný přechod Eretz na severu Gazy smí Palestinci procházet jen na zvláštní povolení, udělované obvykle z humanitárních důvodů, například kvůli potřebě lékařského ošetření. Letos přes něj na začátku ostřelování směly z Gazy odejít stovky cizinců.
Hamás, který nedokáže ovlivnit, komu Izrael umožní vstup na své území, má zase právo vracet zpátky do Gazy ty, kdo se k hranici chtějí přiblížit. Letošního 15. června hranici úplně uzavřel.

Také přechod Kerem Shalom, využívaný hlavně pro export a import,  je pod kontrolou izraelských úřadů. Ty určují druh a množství zboží, které smí do Gazy být dovezeno či z ní vyvezeno a snaží se bránit dovozu zboží, o němž se domnívají, že by mohlo být použito k výstavbě tunelů. Do Gazy se tak nedováží cement a ocel, bez nichž je těžké stavět domy a budovat nebo opravovat cesty. Export zboží z Gazy prakticky neexistuje.

Hraniční přechod Rafah, který Gazu spojuje s Egyptem, je uzavřen od pádu egyptského prezidenta Morsího. I v době, kdy byl přechod prostupný, měly právo k jeho použití jen některé skupiny obyvatel, například nemocní a cizinci. I ti museli na svolení k odchodu z Gazy čekat, přičemž čekací listina obsahovala asi 15.000 jmen.

Neprostupnost hranic obyvatelé Gazy obešli vyhloubením tunelů pod nimi. Tunely, používané především pašeráky, jsou dnes jedním z hlavních cílů bombardování izraelskou armádou, protože ozbrojenci jich využívali k organizaci útoků v Izraeli. I Egypt zničil jen za minulý rok při své hranici více než 150 tunelů.

Likvidace podzemního spojení s Egyptem sice ekonomicky poškodilo Hamás, ale nejtíže dopadlo na civilní obyvatele Gazy, jejichž přístup ke zboží základní potřeby byl závislý na pašerácích.

Izrael kontroluje pobřežní vody a palestinské lodě nemají povoleno vzdálit se více než 6 mil od pobřeží. Během konfliktů je tato vzdálenost často ještě zmenšena na polovic. Námořní blokáda jednak brání lodím v odplouvání a přistávání, ale také omezuje rybolov.

Vzdušný prostor nad Gazou je také pod kontrolou Izraele. Přestože v roce 2008 bylo otevřeno palestinské letiště Jásira Arafata, už v roce 2000, během druhé intifády, jej Izrael uzavřel. Provoz letiště nebyl nikdy obnoven.

Zdroj: huffingtonpost.com

Zdroj: Shekel

7 Komentářů

 1. Oskie98
  10.8.2014 – 14 Av 5774 v 11:49 — Odpovědět

  Sleduje autor článku vůbec současný konflikt? 1)”Do Gazy se tak nedováží cement a ocel, bez nichž je těžké stavět domy …” – to si snad děláte legraci! Z čeho jsou postavené ty desítky tunelů, které v současném konfliktu používá Hamás k infiltraci na území Izraele? Dovoz cementu do Gazy je striktně vázán na konkrétní stavební projekty. A evidentně ani tento postup není dostatečný. Navíc stavby “paneláků” jsou evidentně šizené, což je také jedním z důvodů devastace. 2)”Neprostupnost hranic obyvatelé Gazy obešli vyhloubením tunelů pod nimi. Tunely, používané PŘEDEVŚÍM pašeráky, jsou dnes jedním z hlavních cílů bombardování izraelskou armádou, protože ozbrojenci jich využívali k organizaci útoků v Izraeli.” – Bylo by dobré rozlišovat tunely určené k pašování (ty jsou na hranici s Egyptem) s těmi ostatními (vedoucími směrem do Izraele), které jsou určeny PŘEDEVŠÍM pro teroristické účely, totiž výpady do Izraele s plánem vraždění v blízkých izraelských osadách/kibucích.

  0
  0
 2. Erich
  12.8.2014 – 16 Av 5774 v 09:48 — Odpovědět

  Oskie98 vy zjezdíte autora, aby jste pak vlastními slovy popsal totéž. Mladá fronta tvrdí, že od podzimka lonského roku se nedovezl ani pytlíček cimentu, mí přátelé a ti to musí vědět nejlépe, tak ti do médiíh opakovaně vypouští, že do Gazy se nedováží vodovodní trubky, protože by se z nich dělaly rakety – což je tedy obzvlášť úsměvný argument.

  Například aby se tohle nedostalo do Gazy

  http://www.idfblog.com/blog/2010/05/31/pictures-of-weapons-found-on-the-mavi-marmara-flotilla-ship-31-may-2010/

  bylo zastřeleno 9 lidí, někteří vícečetnými ranami se zajímavě orientovanými střelnými kanály. Jedná se tedy vždy o adekvátní reakce? Co se teď nebude dovážet právě kvůli tunelům – ocel, cement, kolečka, krumpáče, lopaty, baterie do baterek? Taky dětské lopatičky?

  Já se v roce 2008 koukal na novinářského šaška, který hopkal na přechodu kolem zabaveného kontejneru narvaného uniformami pro Hamás abych pak od jinejch šašků musel poslouchat, jak se Hamás skrývá v civilním oblečení. Ty tunely jsou prostě jen logické vyústění blokády

  Zde se dá porovnat import a export v jednotlivých letech:

  http://www.ochaopt.org/dbs/Crossings/CommodityReports.aspx?id=1010003

  0
  0
 3. Refael
  13.8.2014 – 17 Av 5774 v 02:55 — Odpovědět

  Erich:

  S těmi trubkami to b-hužel úsměvné není.
  Mezi prvními trubky, které vystřelili teroristé na nás, pocházeli ze zemědělského komplexu(už si nevzpomínám na jméno), který část Palestinců vyrabovala a zdevastovala.
  Ve městě Sderot jsou vystavené exempláře na policejní stanici.

  Co se týče uniforem, Hamás je samozřejmě používá, pouze v případech střetu s naší IDF ve městech je sundávají, aby lépe se smísili s civilním obyvatelstvem. Pak je těžké v případě zabití dokazovat, že se účastnili bojů. Střelba se vede i na delší vzdálenosti, v případě zabití ozbrojeného “civilisty” ostatní jeho kamarádi mají dost času sejmout zabitému zbraň a poté prohlašovat, že to byl nebohý civilista, který vůbec ale vůbec neměl nic společného s boji.
  Pamatuji si ještě na záběry izr.TV z r.2007, kdy “náhodný civilista” který se jen tak procházel kolem venkovního stánku s elektronikou. V rychlosti z vnější strany stánku pod pultem vytáhl kalacha, vypálil několik dávek směrem do ulice a poté rychle vrátil kalacha zpět pod pult a pokračoval v chůzi jako správný civilista.
  Tenkrát to byli střety mezi Fatahem a Hamásem. S takovými se těžko bojuje s morálkou neubližovat skutečným civilistům.
  Pokud by naše IDF skutečně masakrovala(ústy pseudohumanistů i Muslimů) civilisty, těžko by Hamás používal tuto taktiku, vždyť by jim byla k ničemu, pokud by se naše síly nesnažili rozlišovat civilisty od ozbrojenců.
  Tím nechci říct, že úplně všichni zasažení civilisté v Gaze byli lidskými štíty. Chyby se stávají i naší armádě, může občas selhat naváděcí systém střel, špatné naplánování akce, přátelská palba či změna operačního bojiště atd. atd..
  Ovšem tyto chyby se stávají zřídka kdy.

  Tento článek je sice už staršího data, ale stále aktuální:

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/blizky-vychod-kritikum-izraelske-odvety-fpu-/p_zahranici.aspx?c=A060910_202155_p_zahranici_wag

  A tunely vedoucí z Gazy do Izraele jsou také logické vyústění? Myslíte, že chtějí něco pašovat z Izraele do Gazy?

  0
  0
 4. Refael
  13.8.2014 – 17 Av 5774 v 06:52 — Odpovědět

  Erich:

  ještě jedna věc:

  vámi prezentovaný link nemá ukazovat, co mělo být propašovano do Gazy, kvůli čemuž zemřelo 9 “aktivistů”, ale čím se tito “mírový aktivisté” vyzbrojili a napadli naše vojáky už v době jejich slaňování na inkriminovanou loď.
  Tento link s vlastním komentářem je pouze čistý populismus z vaší strany s prominutím.

  Na 2.stranu se u nás stále řeší, kdo stojí za operační chyby, které stáli v pozadí tohoto zásahu. Např.proč se naše tajná služba nesnažila získat seznam všech “aktivistů”, kteří byli na lodi a nepředpokládala, že může dojít k napadení? Že napadení našich vojáků humanitárními aktivisty předtím ještě nikdy nestal není omluvou. Kdyby prý měli tento seznam všech pasažérů předem, mohli by předpokládat podle jmen “známých firem”, že se něco semele a nepouštěli by první vojáky pouze s paintballovými hračkami proti těžce vybaveným a ozbrojeným davem “mírových humanitárních aktivistů” s bodacími a sekajicími zbraněmi, kteří před odplutím pro Al-Džazíra řekli, že se chtějí stát Šahídy.
  Ostatních 5 lodí s novináři na palubách byli naprosto v pohodě odpluty do ašdodského přístavu.

  Proto se hledá obětní beránek. Ale po bitvě je každý generálem.

  0
  0
 5. Erich
  13.8.2014 – 17 Av 5774 v 10:49 — Odpovědět

  Refaeli vždyť je to jednoduché. Jistě najdete fotografie se zbraněmi, které měli být na Mavi Marmaře pašovány, já se dostal vždy jen k těmto obrázkům a někde i k pitevnímu protokolu.

  http://www.google.cz/search?q=mavi+marmara+weapons&client=firefox-a&rls=org.mozilla:cs:official&hl=cs&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=URPrU6C2MuqP0AXHkIGoCg&ved=0CAUQ_AU

  Tedy pokud nenaznačujete, že skutečné důvody zastavení lodí byly jiné, než je u nás všeobecně prezentovaná obava z pašování zbraní.

  Ta představa, že se speciálně vycvičené komando, vybavené vrtulníky, nechá v noci ve 4 hodiny nalákat nad loď, tam slaní právě proto aby se asi mohlo nechat přepadnout a je zaskočeno zuřivým odporem aktivistů s praky a pilami ocaskami, též s flexami naládovanými řeznými kotouči, tak ta je působivá.

  Má vzpomenutí vodovodních trubek – sice se kdysi dělaly z pozinku, jenže normální voda, dokonce i plyn se již od 90 let tahají v PLASTU, v PLASTU, v PLASTU. A já mnohokráte slyšel a četl, že embargo na tento materiál ( pokud je to tedy skutečnost ), tolik potřebný k opravám a rekonstrukcím z různých důvodů poničených rozvodů vody, je nutné, protože co vodovodní trubka to vlastně raketa.

  0
  0
 6. Refael
  13.8.2014 – 17 Av 5774 v 14:06 — Odpovědět

  Přesněji řečeno každá loď, směřující do Gazy musí být prohledána, ABY se zamezilo PŘÍPADNÉMU zneužití pro dodávky zbraní a jejich dílů.
  Pokud je vše v pořádku, pokračuje zásilka po zemi do Gazy kamiony bez problémů. V čem je tedy problém? Pravidla jsou daná.

  http://www.izraelapalestina.cz/?p=1037

  Nevím přesně, zda i nadále pokračuje podobná spolupráce s Egyptem v Alexandrii.

  Pokud jsou informace přesné, měli na palubě léky s téměř prošlou záruční lhůtou, že to i Hamás odmitl převzít. Nic moc jiného neboť na osobní lodi jako byla použita, se vejde hodně lidí, ale zásilek podstatně méně.

  Šlo čistě o provokativní plavbu. Neměla humanitární charakter, ale pro média divadlo. Jak už jsem psal, šli se stát mučedníky jak sami ostatně chtěli.

  Z tepla domova se těžko člověk vžívá do kůže vojáka, který stojí v tváři tvář fanatickému davu s bodnými zbraněmi, na které jste dál link. A to prý byla na obrázku pouze malá část co se týče množství.

  Budete se divit, ale v Izraeli se používají stále kovové trubky pro rozvod podzemní vody.

  0
  0
 7. dada
  14.8.2014 – 18 Av 5774 v 08:23 — Odpovědět

  Erichu, Vy prostě nemáte ten správný přístup, berete všechno moc křečovitě, a ono to jde tak zlehka:

  http://g.cz/lekce-z-historie-palestiny-6000-let-konfliktu-behem-tri-minut/

  Copak nevnímáte tu krásu?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

600 let židovského osídlení Teplic

Další článek

I Praha má své beďary - Reakce na téma Událostí ČT "Rušení nočního klidu"