Už ji ani není nutno představovat. ČRO to tuhle v neděli udělal za nás. Fanny je osud. Velký a nečekaný. Po smrti svýho chlapa totiž sedá a píše. Myšlenky. Spíš pro sebe. A proto hodně srdcem. A co se nestalo? Chytily se. Natolik se, že jsou milovány a s chutí čítány i dnes. A v mnoha překladech. Z němčiny, kterou je Fanny původně zachytila, do angliny, češtiny i hebrejštiny.

Právě teď nedávno se v „Syrečkové synagoze“ v Lošticích slavilo další vydání dalšího moderního překladu.

Mám z toho radost, protože ze zkušenosti vím, že si těch pár hodně „ženských“ řádků s chutí čtou i lidi z katolického prostředí. A nezřídka i tzv. neznabozi. Prostě ženská ženskou cítí a ani chlap se nijak neotřese hrůzou.

A navzdory tomu, že německá věta druhé poloviny  19. století mívá tečku tak  maximálně třikrát, čtyříkrát za stránku, byla to krásná práce. Na Fanynce…

Přátelé, píšete mi, zda ještě nekdě ve skříni nemám nějaký výtisk Fanny Neuda.  Mám už asi poslední tři kousky, ale poptal jsem se za vás přímo v Lošticích.

Zde – zřetelná (a nadějná) odpověď :

Děkuji za email a informace. Druhé vydáni jsme již provedli. Náklad 350ks. Texty zůstaly beze změn, přidali jsme tam 16 stran převážně fotografie (náhrobky manžela, tchána. otce, hřbitov ve Vídni, synagoga v Lošticích z r. 1920, synagoga v Leopoldstadt z r. 1880 atd.). S ohledem na malý naklad a soucasný znacný zájem jsme knihu nedali do knihkupectví. Lide si ji mohou objednat emailem na adrese: respektatolerance@seznam.cz

A my jim to pošleme poštou. Zatím to funguje dobře,  Cena je 200.- + poštovné a obálka, což činí  dalších 50.- czk. Lze platit bankovním převodem, dobírku nepoužíváme, neboť ta stojí kolem 80 Kč, což je zlodějna, to by knihu zbytečně prodražilo. Lidem věříme, že nám to zaplatí.

Pravdou je, že určité spíš jednotlivé modlitby napsaly ženy již před Fanynkou, ale první modlitební knihu napsala Fanynka. Ta Dr. Lavie i Dinah Berland skutečnost, ze Fanynka byla první prohlašují, píší o tom a přednášejí o tom intenzivně již osm let na fakultách, a zatím jim to nikdo nevyvrátil. A pokud vím ani je nenapadl, či neukázal knihu, která by byla psána ženskou a nesla datum starši než 1855. Ale může se tak stát, život jde dál a výzkum pokračuje.

Před časem se začala o Fanynku zajímat také dr. Rybinska v Lublinu, nedávno také byla v Lošticích. Něco již o FN publikovala a připravuje další. Má v plánu vydat Hodiny zbožnosti v polštině.

Tož neváhejte… Doporučuji.

 

Autor: Luděk Štipl

 

2 Komentářů

 1. achab
  8.9.2015 – 24 Elul 5775 v 23:03 — Odpovědět

  be*H Více o Loštické akci na tomto linku : http://www.respectandtolerance.com/cz/aktualne/263-deska-fn.html

  0
  0
 2. 9.9.2015 – 25 Elul 5775 v 21:21 — Odpovědět

  be*H Dnes, přišlo mailem. Uvádím tedy opravu sem do komentů a zároveň opravují i v samotném textu. Podstatné je, že dalších 15 Fanynek už má své adresáty. Synergie přátelé, to je dobrá věc
  — text mailu —

  20:56 (před 1 hodinou)

  komu: Achab
  Zdravim a moc se omlouvam za desinformaci. Trochu jsem to popletl, postovne cini 44kc + buble obalka 7, takze uctujeme za postovne 50 a ne 30, jak jsem uvedl. Dnes jsme dostali dalsich 15 zadosti.

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hudba, se kterou procestujete kus světa

Další článek

MEZINÁBOŽENSKÝ FESTIVAL STÁNEK MÍRU 2015