“Katy a Agi” je projekt Kláry Kappala, která se rozhodla investovat svůj um, čas a peníze do vytvoření série knoflíkových obrazů na téma Holokaust.

Cílem projektu je vytvořit obrazy z tolika knoflíků, kolik bylo za 2. sv. války zavražděno českých Židů. S těmito obrazy pak plánuje Klára Kappala pořádat přednášky pro školy, na kterých bude vyprávět osobní příběhy zabitých i přeživších členů její rodiny.

Za druhé světové války byly vyvražděny dvě třetiny všech evropských Židů. Celkový počet zabitých se uvádí jako 6.000.000 lidí. Juraj Šajmovič, tatínek Kláry Kappala, byl jedním z těch, co přežili. V současné době se připravuje knižní vydání jeho vzpomínek. Ale jsou i další příběhy rodiny Scheimovitz. Na fotografii je rodina společně vyfocena v roce 1934. Juraj Šajmovič je malý chlapec sedící na klíně své babičky Rózy. O deset let později se polovina z těchto lidí proměnila v popel.

12162529_10153809316241019_2141445241_o

Katy a Agi s rodiči přivezl 16. června 1944 nákladní vagón do vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka. Doktor Mengele při selekci poslal paní Adélu, jejího manžela a malou Agnes doleva. Katy bylo šestnáct, byla prohlášena za pracovně schopnou a poslána doprava. Katynka ale nechtěla zůstat sama a běžela za svojí rodinou rovnou do plynu. Tento příběh se dochoval díky její kamarádce, která Osvětim přežila a byla scéně svědkem. Katy a Agi mohou reprezentovat děti každého z nás…

https://www.facebook.com/katyaagi

katy a agi

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Lehké psaní

Další článek

Cykly